Haber Detayı
26 Ekim 2016 - Çarşamba 00:30
 
Başyayla'da çiftçiler elma ağaçlarını kestiler
Karaman'ın Başyayla ilçesinde çiftçiler zarar ettikleri gerekçesiyle geçim kaynakları olan elma ağaçlarını kesmeye başladı.
Başyayla Haberi


Başyayla'da yaşayan halkın en büyük geçim kaynağı olan elma ve para etmeyince vatandaş çözümü odun yapmakta buldu. 

Başyayla çiftçisi yıllardır ortalama 50-60 kuruş arasında satılan elmadan yana dertli. Kooperatifleşmenin olmaması, rekabet ortamının oluşmaması, girdi maliyetlerinin (ilaçlama, gübreleme, sulama vs) artması çiftçileri zor durumda bıraktı.

İlçede ekonomik değeri kalmayan elma bahçeleri artık yakacak olarak değerlendirilmeye başlandı. İlçe çiftçilerin Kadir Ateş, çok kötü günler geçirdiklerini dile getirerek şöyle konuştu: "Biz kendimizi bildik bileli geçim kaynağımız elma ve kiraz. Geçmiş yıllardan bu yana elma fiyatları enflasyona rağmen hep aynı kalmış ancak maliyetler her yıl katlanarak arttı. Bu yüzden artık elma pazarlamada ve yetiştirmede zorlanıyoruz. Soğuk hava depomuzun da olmamasından dolayı stok yapma imkanımız yok. Ben de çareyi elma agaçlarımı keserek odun yapmakta gördüm. 

AYNI SORUNLARI YAŞAMAYA DEVAM EDERSEM...

Bu yıl küçük bir bahçesindeki ağaçları kestiğini söyleyen Ateş, gelecek yıllarda bu aynı sorunları yaşaması durumunda tüm bahçelerinde aynı şekilde ağaçlarını keseceklerini üzülerek ifade etti.

Kadir Ateş sözlerini şöyle tamamladı: "Bu yıl küçük bir bahcemin tüm ağaçlarını kestim. Gelecek yıl da yine aynı sorunları yaşamam durumunda geriye kalan tüm ağaçları keseceğim. En azından meyvesinden para kazanamadığım ağacın gövdesinden yakacak temini edeceğim. Bunun yerine ise ekonomik getirisinin daha çok olacağını düşündüğüm aromatik bitkiler yetiştirmeyi planlıyorum" dedi.
 
İlçede ağaçlarını kesen sadece Kadir Ateş değil. Diğer çiftçilerin bir kısmı da yeterince para kazanamadıklarından dolayı elma ağaçlarını kesmeye başladılar.

Kaynak: (BHaber) - Başyayla Haber Editör: BHaber
 
Etiketler: Başyayla'da, çiftçiler, elma, ağaçlarını, kestiler,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yazarlar
Başyayla'yı Seviyoruz
Haber Arşivi
Başyayla Haber

sanalbasin.com üyesidir