Haber Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 19:09
 
Başyayla’da yerel seçime doğru!
2019 Yerel seçimlerine aylar kala “Başyayla’da belediye başkanı kim olur?” sorusu halk arasında yüksek bir sesle dile getirilmeye başlandı.
Başyayla Haberi


Başyayla’da gündem yerel seçim… 2019 yılının mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde belediye başkanı adaylarının kim olacağı konuşuluyor. Kapalı kapılar ardında konuşulan konular yavaş yavaş sokağa, çay bahçelerine kadar yayılmış durumda.

 

AK Parti’de aday kim olur?

Başyayla Belediyesine iki seçim döneminden beri AK Partili başkan Şerafettin Bulgurcu başkanlık ediyor. Mevcut belediye başkanı henüz adaylığı konusunda kesin bir açıklama yapmadı. İlçede AK Parti’den aday adayı olacak birkaç isim konuşuluyor. AK Parti’den kaç aday adayı olacağı ve kimleri bu işe talip olacağı merakla bekleniyor. AK Parti’nin adayı ilçedeki seçim yarışında belirleyici olacak.

 

MHP aday çıkaracak mı?

2004 Yerel seçimlerinde 524 (AK Parti – Abdülkerim Dere) oya karşı 564 oyla Mustafa Kara’yı belediye başkanı yapma başarısını gösteren Milliyetçi Hareket Partisi, 2009 ve 2014 seçimlerinde AK Parti’ye karşı üstünlük kuramadı. 29 Mart 2009 seçimlerinde yeniden aday gösterilen Mustafa Kara, mevcut başkan Şerafettin Bulgurcu’nun gerisinde kaldı. 2009 seçimlerinde AK Parti’nin adayı Şerafettin Bulgurcu % 62.4 (710 oy) oranında oy alırken Mustafa Kara ise % 36.5 (415 oy) almıştı.

 

İttifak çalışması ilçelere yansır mı?

AK Parti ile MHP arasında Cumhur İttifakı genel seçimlerden sonra yerel seçimlerde de devam edecek. Ancak nasıl bir çalışma izleneceği tam olarak netleşmedi. Eğer ilçeler bazında da bu işbirliği devam ederse AK Parti’nin adayı büyük olasılıkla başkan olacak. MHP’nin oy oranına bakıldığında AK Parti adayının buradan aday olarak desteklenmesi olasılığını artıyor. İttifak bazı seçim bölgelerinde geçerli olmazsa Başyayla’da kazanan yoğun bir seçim çalışması ile belli olacak.

 

İYİ Parti aday çıkarır mı?

24 Haziran 2018 Genel Seçiminde yüzde 10.1 oy olarak Meclis’e giren İYİ Parti, Başyayla’dan ise % 9.57 oy oranında oy aldı. İYİ Parti’nin ilçelerden belediye başkan adayları çıkarması ihtimalini göz önünde bulundurursak başkan adayı yarışı daha da kızışabilir.

 

CHP'nin adayı kim olur?

Başyayla’da seçimlerde sağ partilerin adayları başkanlık yarışında boy gösteriyor. Seçmenin sağ partilere olan eğilimi yüzünden Başyayla'da Cumhuriyet Halk Partisi aday çıkarsa da genelli bu kağıt üzerinde oluyor. Başkan adayının seçim çalışmalarında bile bulunmamasından dolayı CHP'nin yerel seçimlerde de ilçede etkili olmayacağı yorumlarına yol açıyor.

Seçime aylar kala ilçede kimin başkan adayı olacağı en çok merak edilen konu. Adayların belli olmasıyla kimin başkan olacağına gözler çevrilecek. Görünen o kim sandıkların açılacağı seçim akşamına kadar da bu durum edecek.

 

 

Başyayla Haber seçimin nabzını tutacak

Sitemiz Başyayla Haber Mart seçimlerinde ziyaretçisine seçim haberlerini en sağlıklı şekilde ulaştıracak. Partilerin başkan adaylarının haberlerine, seçim açıklamalarına, röportajlara, muhtarların sandık yarışına kadar pek çok siyasi gelişmeyi sitemizde bulabileceksiniz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başyayla’da, yerel, seçime, doğru!, ,
Haber Videosu
Yazarlar
Başyayla'yı Seviyoruz
Haber Arşivi
Başyayla Haber

sanalbasin.com üyesidir