Haber Detayı
16 Aralık 2016 - Cuma 12:08
 
Son Dakika! Erdoğan ile Putin Anlaştı, Suriye İçin Astana'da Görüşecekler
Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Suriye barış görüşmelerinin Astana'da yapılmasını teklif etme konusunda anlaştıklarını söyledi. İki lider Astana'da buluşacak.
Haberi


Japonya ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinSuriye'de süren iç savaş ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile barış görüşmelerine devam edeceğini açıkladı. İki liderin barış görüşmeleri için Astana'da buluşacakları belirtildi.

ERDOĞAN'LA ANLAŞTILAR

Japonya ziyareti sırasında basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la Suriye'deki barış görüşmelerinin Kazakistan'ın başkenti Astana'da sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. Bunun, Cenevre'de Birleşmiş Milletler nezdinde yürütülen görüşmelere alternatif olmayacağını, Cenevre sürecini tamamlayacağını belirtti.

 

ASTANA'DA BARIŞ GÖRÜŞMESİ

Silahlı gruplarla Türkiye'nin arabuluculuğunda iletişim halinde olduklarını ifade eden Putin, "Biz Suriye rejimini, Türkiye ise silahlı muhalif gruplarla konuşarak, kabul görürse Astana'da barış görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Kazakistan'dan buna onay vermesi için de konuşacağız" dedi.

Rus lider Putin, Halep'in doğusundaki ateşkes ve kuşatma altında olan sivillerle muhaliflerin tahliyesiyle ilgili Erdoğan'la yaptıkları görüşmeden bahsetti.

HEDEF SURİYE GENELİNDE ATEŞKES

Putin, bundan sonraki hedefin Halep'te ateşkes sağlanması ve kentin yeniden inşası olduğunu söyledi. Nihai amacın ise Suriye genelinde ateşkes olduğunun altını çizdi.

HALEP'TEN TAHLİYELER BAŞLAMIŞTI

Halep'in doğusundaki muhaliflerle Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında sivillerin ve muhaliflerin güvenli şekilde tahliyesi için Salı gecesi anlaşmaya varılmıştı. Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda sağlanan ateşkesin gece saatlerinde yürürlüğe girmesiyle kentten tahliyeler başlamıştı.

CENEVRE'DEKİ SURİYE GÖRÜŞMELERİ

Suriye'deki iç savaşa son verilmesini amaçlayan barış görüşmeleri Cenevre'de, BMarabuluculuğunda yapılıyor. Görüşmeleri, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura yürütüyor.

 

 

HABERLER.COM

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Son, Dakika!, Erdoğan, ile, Putin, Anlaştı,, Suriye, İçin, Astana'da, Görüşecekler,
Haber Videosu
Başyayla'yı Seviyoruz
Haber Arşivi
Başyayla Haber

sanalbasin.com üyesidir