Haber Detayı
11 Mart 2017 - Cumartesi 12:11
 
Torosların Yukarı Ermenek kitabı çıktı
Emekli Öğretmen Durmuş Ali Özbek’in Sbide Antik Kenti – Yukarı Çağlar kitabından sonra Torosların Yukarısı Ermenek kitabı Çimke Yayınlarından çıktı.
Ermenek Haberi


Torosların Yukarısı Ermenek kitabı hakkında...
Emekli Öğretmen Durmuş Ali Özbek’in Sbide Antik Kenti – Yukarı Çağlar Kitabından sonra Torosların Yukarısı Ermenek kitabı KTB Sertifika No: 21941 ve ISBN: 978-605-66441-7-7 numarası ile 02 Şubat 2017 tarihinde Çimke Yayınlarından çıktı.
Ermenek’in tanıtımına büyük katkı sağlayacak kitabın yazarı Durmuş Ali Özbek;
“Turkuaz mavisinin Ermenek Baraj gölünde gerçek olduğunu göreceksiniz. Hele baraj gölü üzerinde oluşan pamuk yığını kar beyazı bulut yığınlarını bulunduğunuz rakımdan görünce, kendinizi sihirli fasulyelere tırmanarak gökyüzüne ulaşmış masal kahramanı olarak hissedeceksiniz. Bulutları gökyüzünde değil, kendi seviyenizden aşağılarda gördükçe uçuyormuş hissine kapılacaksınız.
Yumrutepe’ye tırmanıp; Ermenek’i, Taşeli Platosunu, yalçın kayalıkları buradan bir daha izlemelisin. Hele hele gün batımını Adıyaman Nemrut’a gidip izleyemedim diye hayıflanma, çünkü Yumrutepe’den günbatımı henüz keşfedilmedi. Bunu sen keşfetmelisin. Güneş’in yalçın kayalıkları kırmızı pastel renkleriyle boyayışını, Köristan Belinden kızıl rengiyle batışını, ana koynuna girişini izlemelisin ki; Ermenek’i sen anlatasın. Çünkü bizler daha anlatamadık, tanıtamadık, beyaz atlı prensimizin gelmesini ya da bizi bize anlatacak bir batılının gelmesini bekliyoruz.
Bu ara; Ermenek bağlarını ve yüzyıllık bağ evlerini görmeden, bir bağ evinde cevizli, fesleğen kokulu ‘batırma’sını tatmadan, bir elinle üzüme, bir elinle cevize uzanmadan, Ermenek’te cenneti yaşamadan ve hiçbir ahınız kalmadan buralardan ayrılmamalısın…” diyor.

Kitap hakkında ne dediler?

Hasan Şimşek
Güzel bir kitap, (İZVİTLİM) Durmuş Ali ÖZBEK yazmış, bu ikinci kitabı, kapağında olduğu gibi içi de buram buram Ermenek kokuyor.
Torosların Yukarısı ERMENEK kitabı 14,5x 21,2 cm ebadında 160 sayfa. 53 yazı var, bunlardan 5’i şiir, diğerleri Ermenek ile ilgili köşe yazıları.
Durmuş Ali Özbek Bey, Ermenek ile ilgili sorunları, yapılması gerekenleri,  çözüm yollarını ve kimlerin katkı yapabileceğini yazmış.
Yazmış olduğu köşe yazılarında, okuyucuların katkılarına da yer vermiş. Aramızdan ayrılan ve yüreği yöremiz için çarpan Hulusi Soydal’a da yorumlarda yer vermesi takdire değer bir davranış.
Torsların Yukarısı ERMENEK’te geçmişten izler, günümüzde yapılanlar ve gelecekteki hayallerimizi okuyup yaşayabilirsiniz.
Köşe yazılarının başlıkları ilginç olduğu kadar, içerikleri de ilginç bir yöntem ve düşünce ile anlatılmış. Yazılarını yerine göre öyküleştirmiş, yerine göre de belgeleştirmiş. Örneğin, Torosların Saklı Kenti Ermenek, Diren Kara Lastik, Taş Ağırı Memleketim, Yusuf Gelmez mi Acaba?
Herkes “Kentsel Dönüşüm” derken D. Ali Özbek “Köysel Dönüşüm Gerekir mi? “ diyor ve köylerdeki eski yapılaşmanın günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini köyünde yaşayarak görüyor ve çözüm öneriyor. Gerçekten artık köy sokaklarında taşıma arcı olarak eşekler değil, traktörler ve otomobiller dolaşıyor ya da dolaşmak istiyorlar.  Dar sokaklarda yangın söndürme araçlarının bile girmediği/ girmekte zorlandığı biliniyor ve günün şartlarına göre köylerde yeni iskân planları yapılmasını öneriyor.
Torosların Yukarısı ERMENEK,  Durmuş Ali ÖZBEK’in ikinci kitabı, birinci kitabı ise geçen yıl yayınlanan Sbide Antik Kenti idi. Sbide Antik Kenti her yönü ile dolu dolu bir kitap. Bu kitapta ise yazarın çoğumuzun ilginç bulabileceği seçme köşe yazıları var.
Kitapseverlerin ve kültüre destek vermek isteyenlerin fiyatı 15,00 TL olan bu kitaptan birkaç tane alıp meraklı okuyuculara, yakınlarına hediye edebilirler.
Kültür için belirli fon ayırmak zorunda olan belediyelerimizin bu konuda ilgilenmeleri ve katkı sağlamaları beklenir. İş adamlarımızın da katkısı elbette beklenir. Karaman’da senede on kadar kitap çıkarılıyor ve yayınlanıyor. Yayınlanan bu kitapları Karamanlı iş adamları finanse ediyor. Ermenek bunu duymalı ve görmeli diye düşünüyorum. 

Hüseyin Demir

Ermenekli emekli öğretmen yazar Durmuş Ali Özbek hocam, " Torosların Yukarısı Ermenek" kitabını imzalayıp göndermiş. 
Kargodan alır almaz, hemen okumaya koyuldum.
Yazar, Ermenek üzerine yazdığı makaleleri bu kitapta toplamış.
Karamanoğulları'nın başkenti, uzun yıllar Anamur'un da bağlı olduğu İçel Sancağı'nın merkezi olmuş Ermenek, bize hiç yabancı olmayan bir ilçe.
İzvit, Gargara, Nevahi, Kışla, Sarımazı, Nadire, Kazancı...
Şu an aklıma gelen Ermenek'e bağlı köyler.
Anamur'da 10 bine yakın Ermenekli vardır.
Anamur Sanayi Sitesi'ndeki esnafın yarıya yakını Ermeneklidir.
Dünyada Ermeneklinin olmadığı yer yoktur.
Anamur'la Ermenek'in tarihi ve kültürel bağını koparmak, mümkün değildir.
Ermenek, 1900'lü yıllarda İçel'den ayrılıp Konya'ya bağlansa bile.
Onun için, paylaşımın başına " Anamur'un yukarısı Ermenek" yazdım.
Özbek hocanın eserini okumaya devam ediyorum.
Farklı bir kitap olmuş.
Her ne kadar kitapta; Anamur'a "taktak helva", kazan satmaya ve bahçelere çalışmaya gelen Ermenekliler ve " üğü" kuşuna rastlayamasak da zevkle okuyorum.
Sizlere de tavsiye ederim...

Kitap siparişi için tıklayın
 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Torosların, Yukarı, Ermenek, kitabı, çıktı,
Haber Videosu
Yazarlar
Başyayla'yı Seviyoruz
Haber Arşivi
Başyayla Haber

sanalbasin.com üyesidir