Haber Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 03:33
 
Toz taşınımı Taşeli'de de etkili oluyor
Suriye üzerinden bugün gelen toz taşınımının, yurdun bazı bölgelerinde etkili oluyor. Taşeli yöresi de bu çöl tozlarından etkilenmiş durumda.
Bölge Haberi


Bir süredir yurdun Güneydoğu, Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan ve İç Anadolu Bölgesinde de etkisini gösteren toz taşınımı ilçemiz Başyayla ve Ermenek çevresinde de hava kirliliğine yol açıyor.

 

Türkiye'yi etkileyen tozlar, genellikle Kuzey Afrika, Arap yarımadası ve İran'ın çoğunu kapsayan geniş kurak ve çöl alanlarından taşınıyor. Toz taşınımı hafta sonuna kadar yer yer etkili olacak. 

 

Zararı da var yararı da

Havada taşınan tonlarca çöl tozunun hem yararı hem de zararı var. Birkaç gündür devam eden ilçemiz Başyayla'da ve çevre ilçelerde de etkisini sürdüren toz taşınımı hayatımızı etkiliyor. Yağış alan bölgelerde genellikle araçlar üzerinde çamur izleri olarak kendini htiren çöl tozunun, hava kirliliği açısından tehlike oluşturuyor. Toz taşınımı başta solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere yaşlılar, çocuklar ve diğer hassas kesimler için sağlık sorunlarına yol açıyor. Çapı küçük olan tozları solunum sistemimiz tutmakta yetersiz kalıyor ve bu tozları vücuda girerek sağlığımızı etkiliyor.   

 

Çöl tozu içeren yağmurlar ise demir açısından önemli. Çöl tozları içindeki mineraller sayesinde bitkilerin gelişimine ve veriminin yükselmesine katkı sağlıyor. Deniz canlıları için demir gibi temel ihtiyacını karşılanmasında önemli rol oynuyor.

 

Meteoroloji bölge müdürlükleri, toz taşınımı dolayısıyla yaşanabilecek hava kalitesinde ve görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbirli olunmasını istedi.

Kaynak: (BHaber) - Başyayla Haber Editör: BHaber
 
Etiketler: Toz, taşınımı, Taşeli'de, de, etkili, oluyor,
Haber Videosu
Yazarlar
Başyayla'yı Seviyoruz
Haber Arşivi
Başyayla Haber

sanalbasin.com üyesidir