Yazı Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 13:54
 
Kim Bu Yerel’ler ?
Mehmet Ali Okudan
mehmetaliokudan@hotmail.com
 
 

Yerel yönetimler kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın, en doğru, en ekonomik, en adil şekilde ulaştırma görevi görürler. İdarenin etkin ve verimli bir şekilde sağlanması için kritik rol üstlenirler. Yerel yönetimler demokrasinin en tepeden en alta inmesinde merkezi konuma sahiptir. Ayrıca yerel yönetimlerin seçimle iş başına gelmesi de demokrasinin varlığı ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Yerel seçim hemen hemen her kesimin gündemine girmesi bu konuda benim bazı fikirlerimi açıkça yazmama vesile oldu.

Öncelikle mahalli idareler seçimlerin ülkemiz milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kazasız belasız bir seçim atmosferi olması dileğiyle. Ülkemiz her alan da zor bir dönemden geçtiği şu günlerde uyanık olmak devletimizin yanında dünden daha çok durmamız gerektiği vurgulamak istiyorum. Eğer ki bu vatan topraklarını bölerlerse yerelde ki seçimin önem kazanması mümkün olamaz. Önce vatan! Önce birliğimiz!

Şimdi gelelim yazımızın başlığı olan “Kim bu yereller?” sorusuna…

Aslında sorumuzun cevabı kendi içinde saklı. Eğer başkan adayıysanız önce yerel olmalısınız. Güvenilir, dürüst ve çalışkan kariyeriniz ile birlikte milli olmalısınız. Her şeyden önce üretecekseniz aday olacaksınız. Koltuk sevdasına makam hırsına kapılarak hem halkınızı hem de ahiretinizi karartırsınız. Ailesine sahip dahi çıkamayandan(ailesiyle ilgilenmeyen) muhtar olmaz. Muhtar gibi vatandaşla ilgilenmeden de İl genel meclisi,belediye meclisi başkanı da olunmaz. Hele ki adamlık taslayarak adam olunmaz.

Rüzgarın esişinden kuvvet bularak kendini zafer sahibi görenleri unutmayın ! Yalanla hileyle tezgâhla bir yerlere gelmiş ya da gelecek olabilirsiniz. Henüz foyanız ortaya çıkmamış da olabilir. Elbet bir gün yerel olursunuz diyorum ben bunlara.

Öncelikle ve özellikle yaşadığınız bölgeyi çok sevmeniz gerekiyor ,Projeleriniz hayalleriniz ve umutlarınız yoksa, Vizyon ve misyonunuz yoksa,İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışında ve azminde değilseniz ! Yerel değilsinizdir.

Hele ki Halkı ile kucaklaşmayan,

Halkını kabul etmeyen,

Halkının telefonlarına cevap vermeyen,

Sorunlarına çare aramayan,

Biz değil sadece ve sadece ben bilirim diyen,

Gurur ve kibrinden yanına yaklaşılmayan,

Fil dişi kulelerde yaşayanlar gibi halkına tepeden bakan,

Yerel seçimin yerel adaylarını halkımızın vicdanına havale ediyorum.

Şimdi soruyorum sizlere böylesi adaylar halkın adayı olabilirler mi?

Elbette olamazlar. Kim bu yer’eller zaman yaklaştıkça göreceğiz tanıyacağız.

Kim için ne için aday olduğunuz çok önemli eğer siz yerel değilseniz, halkın adayları değil, olsa olsa sırf kendilerinin ve kendilerine yakın olanların çıkar ve menfaatleri için çalışan, aday olduğu mevkiyi adeta babalarının çiftliği gibi gören sözüm ona “Yer’eller”dir.

Selam ve dua ile…

 
Etiketler: Kim, Bu, Yerel’ler, ?,
Yorumlar
Yazarlar
Başyayla'yı Seviyoruz
Haber Arşivi
Başyayla Haber

sanalbasin.com üyesidir