Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ʹʹSuyu Akıllı Kullanamazsak…ʹʹ

Bu haberin fotoğrafı yok

 Babaoğlu, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, tarih boyunca medeniyet merkezlerinin su havzalarına yakın bölgelerde kurulduğunu ve dünya nüfusunun hızla artmasıyla mevcut su kaynaklarının talebi karşılayamaz duruma geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Babaoğlu, şunları kaydetti:

ʹʹSon yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; dünyada yer altı ve yer üstü su kaynaklarının en fazla azaldığı bölge kısmen Türkiyeʹyi de içine alan Ortadoğu coğrafyasıdır.

2003-2009 yılları arasında NASA ve Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaklaşa yapılan uydu gözlemlerine göre; Ortadoğu ülkeleri tatlı su rezervlerini hızla kaybediyor. Şu ana kadar 143 milyar metreküplük rezerv kaybedilmiş durumdadır. Çok daha önemlisi bu kaybın yüzde 60ʹı yer altı suyu rezervlerinde yaşanmıştır. Gıda fiyatlarındaki artış ve güvenlik endişesi, tarımın hala en büyük geçim kaynağı olan gelişmekte olan ülkelerde tarımsal üretimi artmakta, bu durum da suyun hızla azalmasına neden olmaktadır. Dünyada suyun azalması ve gıda güvenliği endişesi çeşitli çatışmaları da beraberinde getirmektedir.ʹʹ

KOP Bölgesi riskli bölge

Dünya Kaynaklar Enstitüsüʹnün (WRI) 107 yıllık verilerine göre; Türkiyeʹde yer üstü ve yer altı suyu kaynakları hızla azalan, Konya ve çevresini kapsayan KOP Bölgesiʹnin en riskli bölge olarak gösterildiğini belirten Prof. Dr. Babaoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
ʹʹKonya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerinden oluşan KOP Bölgesi 330 mm yıllık yağış ortalaması ile ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. Bölgede tarımda kullanılan suyun yüzde 60ʹı yer altı suyundan karşılanmakta ve bu kaynağımız hızla azalmaktadır. Yapılan son araştırmalarda mevcut çiftçi şartlarında kullanılan suyumuz aynı ürünü 2 yıl sulamaya yetebilmektedir. Tarımda gereğinden fazla su kullanımı hızlı azalmanın en temel nedenidir. Bu nedenle suyun en akılcı kullanımı geleceğimiz açısından kritik öneme sahiptir. Tarımda veya başka kullanım alanlarında bir damlasının bile ziyan edilmeden kullanılması gelecek nesiller ve dünya gıda güvenliği için oldukça hassas bir konudur. Üreticilerin hızlı bir şekilde damla sulamaya geçiş yolunda mevcut desteklerden yararlanması kendileri ve geleceğimiz için önem arz etmektedir. Bu şekilde devam edersek gelecekte değil tarım, içme amaçlı bile su bulmamız mümkün olmayacaktır. Bu vesile ile Dünya Su Günüʹmüzü kutluyor, suyumuza sahip çıkılması amacıyla herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.ʹʹ