Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ʹYarasayı bu millet Başbakan yaptıʹ

Bu haberin fotoğrafı yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat konusuna yönelik, “Bir konuda çok ama çok hassasız, 16 yıl önce yaşadıklarımızı başkalarına yaşatmamak konusunda” dedi. Erdoğan, Türkiye’yi şimdi, bir dönem üniversite kapısından çevrilen, Avusturya’ya, diğer ülkelere okumaya gönderilen çocukların büyüttüğünü dile getirirken, “Yıllarca ʹİmam Hatipliler yarasaʹ dediler. Yarasayı da bu millet Başbakan yaptı” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Avusturya temasları kapsamında MÜSİAD’ın onurunu verdiği yemekte katılımcılara seslendi. “Türkiye’yi, bir dönem üniversite kapısından çevrilen, Avusturya’ya, diğer ülkelere okumaya gönderilen çocuklar şimdi büyütüyorlar” diyen Erdoğan, yıllarca Türkiye’de “Başörtülüler gitsin Suudi Arabistan’da okusun denildiğini” belirtti. Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

-“HİÇ KİMSENİN VATAN HASRETİ İÇİNDE GÖZLERİNİ KAPATMASINI İSTEMİYORUZ”-

“Bu insanlar daha da ileri gittiler; ‘İmam Hatipliler yarasaʹ dediler. Yarasayı da bu millet Başbakan yaptı. Böyle bir anlayış var. Muhtar bile olamaz dediler, işte o çocuklar bugün ülkelerini yönetiyorlar hem de gayet iyi yönetiyorlar. Son 100 yılın içerisindeki mukayeseleri yaptığımız zaman, son 10 yılda Türkiye nereden nereye geldi bunun mukayesesi yapıldığı zaman hiçbir dönemle mukayese edilemeyecek bir dönemi görüyoruz. Artık Batı’nın bunu nasıl başardınız sorusuyla her yerde karşı karşıya kalıyoruz. 16 yıl önce kendilerine, öz vatanlarında garip muamelesi yapılan o gençler, şu anda Türkiye’de kardeşliği yüceltmenin mücadelesini veriyorlar. Eğer sabrederseniz, kalbinizi temiz tutarsanız, şer bildikleriniz hayır olur. İşte biz direnerek, sabrederek, dua ederek ama en çok da çalışarak, mücadele ederek şerlerin hayra dönüşmesine vesile olduk. Bir konuda çok ama çok hassasız, 16 yıl önce yaşadıklarımızı başkalarına yaşatmamak konusunda. Sadece bu kadar değil, 16 yıl önce, onun da öncesinde bu millete yaşatılanların tekrar yaşanmaması için çok hassasız. Hiç kimsenin vatan hasreti içinde gözlerini kapatmasını istemiyoruz. Hiç kimsenin kendi vatanında yaşam imkanı bulamayıp gurbete gitmesini istemiyoruz. Hiç kimsenin devlet karşısında kendisini horlanmış, aşağılanmış, dışlanmış hissetmesini görmek istemiyoruz. 10 yıldır çok ne t bir şekilde şunu söylüyoruz; Türkiye Cumhuriyeti içinde 76 milyonun tamamı birdir, beraberdir, kardeştir. Her bir fert birinci sınıf vatandaştır. Önce devlet değil, önce insan. Bunu tesis etmek için de çok yoğun bir mücadelenin içerisindeyiz.”

-EN AZ 3 ÇOCUĞU UNUTMAYIN-

Türkiye’den gelip Avusturya ve başka ülkelerde eğitimlerine devam edenlerin, okullarını bitirdikten sonra ülkelerine dönmelerini özelikle rica ettiğine değinen Erdoğan, “Türkiye’de siyaset, bürokrasi, bilim, siyaset, spor siz bekliyor. Burada doğmuş ve büyümüş, burada yaşayacak kardeşlerimizin de özlerini, köklerini, özellikle de dillerini unutmadan burada kalmalarını rica ediyorum. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz demi ve en az 3 çocuğu da unutmayacaksınız, en az. Fazlası olacak azı olmayacak. Türkçeyi asla ve asla unutmayın ama aynı zamanda da unutturmayın. Almancayı öğrenmeyi, çok iyi öğrenmeyi de ihmal etmeyin. Her zaman söylüyorum entegrasyona evet, asimilasyona hayır. Yaşadığınız toplumda kendi dilinizle, kendi kültürünüzle var olun ama aslınızı, yani biz i asla unutmayın. Biz sizi unutmuyoruz. Sizin arkanızda, yanınızda biz varız. Artık sizin arkanızda, yanınızda ekonomisi ile güçlü, yükselen ve dünyanın ilk 10’u olamaya aday bir Türkiye var. Kendinizi asla yalnız ve kimsesiz hissetmeyin. Siz büyük bir milletin, ülkenin çocuklarısınız, böyle bir özgüvenle hem derslerinize hem de hayata tutunun” ifadelerini kullandı.
Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/-yarasayi-bu-millet-basbakan-yapti-/siyaset/siyasetdetay/27.02.2013/1674251/default.htmEtiketler: Türkiye , Suudi Arabistan , Recep Tayyip Erdoğan , 28 Şubat , bürokrasi , MÜSİAD , Avusturya , Türkiye Cumhuriyeti , yarasa , spor , insanlar , dediler , Son 10 , sadece , Cumhuriyeti