Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

17 yaşındaki İremʹe tweet gözaltısı

Bu haberin fotoğrafı yok

Popüler sosyal paylaşım sitesi twitterʹda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçekʹe, “#EdepsizsinMelihGokcek” hashtag’i ile tweet atan 17 yaşındaki lise öğrencisi İrem Aksoyʹun, İstanbulʹda öğrenim gördüğü Beylikdüzü Cahit Zarifoğlu Lisesiʹnde dün sabah gözaltına alındığı ortaya çıktı.

7 polis eşliğinde okuldan alınan ve karakola götürülen Aksoyʹun evinde yapılan aramada laptopu ile diğer bilgisayarının harddiskine el konulduğu belirtildi. Gökçekʹin avukatı Esennur Ezgi, “Başkanım hakaret eden kişileri, twitterʹda, ʹÖzür dileyin şikayetçi olmayayımʹ diye uyarıyor. Aksoyʹu da baştan uyardığımız için şikayetimizden vazgeçmemiz söz konusu değil. 18ʹden küçük olduğu için velisi ile birlikte ifade verecek” dedi. Ezgi, Gökçekʹin son 1.5 yıl içinde 450 twitter takipçisi hakkında şikayetçi olduğunu kaydetti.

CHP Beylikdüzü Lise Komisyonu Başkanı olan Aksoyʹun, yaklaşık 3 ay önce twitterʹda, “#EdepsizsinMelihGokcek” hashtag’i ile yazdığı 2 tweet nedeniyle gözaltına alındığı ortaya çıktı. Twitterʹda, “Atamın kemiklerini sızlatıyorsun #EdepsizsinMelihGokcek” ve “Müslüman geçinerek kul hakkı yediğin için #EdepsizsinMelihGokcek” diye yazan Aksoy, Gökçekʹin avukatı Esennur Ezgiʹnin Ankara Savcılığıʹna yaptığı şikayet üzerine öğrenim gördüğü Beylikdüzü Cahit Zarifoğlu Lisesiʹnde dün sabah gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre polisler Aksoyʹun Beylikdüzüʹndeki evine baskın yaptı. 10 polisin arama yaptığı ileri sürülen evde Aksoy’un laptopu ile diğer bilgisayarının harddiskine el konulduğu belirtildi.

CHP tepki gösterdi

Konu hakkında bilgi veren CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Baran Güneş, şunları kaydetti:
“Arama sırasında okulunda derste bulunan Aksoy’a müdür yardımcısı tarafından bilgilendirme yapılmış. Aksoy, müdür yardımcısının odasına gittiğinde 3 polis onu karşılıyor ve üzerini arıyor. Arabadaki polisler ile birlikte toplam 7 polis, kendisini Beylikdüzü Polis Karakolu’na götürüyor. Kendisi yaşı nedeniyle üyemiz değil, ama CHPʹye gönül vermiş bir arkadaşımız. İstanbul İl Gençlik Kollarıʹndan arkadaşlar konuyla ilgilendi, kendisini karakoldan aldılar. Önümüzdeki günlerde savcılığa ifade verecek.”
Güneş, “Türkiyeʹde ileri demokrasi ifade özgürlüğüne müsaade etmiyor. Bir genç kız, bir belediye başkanına attığı tweet nedeniyle okulunda gözaltına alınıyor. Adeta ʹSen misin twitterʹda Gökçekʹi eleştiren!ʹ deniliyor. Böyle bir Türkiye ile karşı karşıyayız” dedi. Güneş, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Doğanʹın Aksoyʹun avukatlığını üstleneceğini belirtti.

RedHackʹden destek

Aksoy, olayın ardından twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Gökçek’e hakaretten gözaltına alındım. Bu süreçte beni yalnız bırakmayan tüm yoldaşlarıma teşekkür ediyorum. Süreç devam ediyor, desteklerinizi bekliyorum” dedi. CHP de twitter’da, “#iremaksoyyanlizdegildir” hashtag’i ile destek kampanyası başlattı. Son olarak Gökçek ile ilgili belgeler açıklayan “Kızıl Hackerlar” RedHack grubu da kampanyaya katıldı.

“Baştan uyardık, vazgeçmeyiz”

Gökçekʹin avukatı Ezgi ise “Başkanım hakaret eden kişileri, twitterʹda, ʹÖzür dileyin şikayetçi olmayayımʹ diye uyarıyor. Özür gelmezse de şikayetçi oluyoruz. Şikayet ederken kesinlikle kimsenin yaşını bilemeyiz. Aksoyʹu da baştan uyardığımız için şikayetimizden vazgeçmemiz söz konusu değil. 18ʹden küçük olduğu için velisi ile birlikte ifade verecek. Dosya şu an savcılıkta. Bu kamu görevlisine yapılan bir suç. Biz vazgeçsek bile devlet kendisi yargılar” diye konuştu. Ezgi, Gökçekʹin son 1.5 yıl içinde 450 twitter takipçisi hakkında şikayetçi olduğunu, henüz sonuçlanan 3 davanın Gökçekʹin lehine bittiğini kaydetti.

 
Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/17-yasindaki-irem-e-tweet-gozaltisi/gundem/gundemdetay/28.02.2013/1674681/default.htmEtiketler: İstanbul , CHP , Türkiye , Ankara , Müslüman , Melih Gökçek , Beylikdüzü , Twitter , Kesinlikle , Kızıl Hackerlar , EdepsizsinMelihGokcek , Türkiyeʹde , Başkanım , hashtag , RedHack , Büyükşehir