Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

4 4 4’ün iptal isteminin ret gerekçesi

Bu haberin fotoğrafı yok

Kamuoyunda 4 4 4 olarak bilinen 6287 sayılı  İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun’un bazı hükümlerinin iptal istemini reddeden Anayasa Mahkemesinin gerekçeli  kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

CHP, Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması  istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmış, Yüksek Mahkeme, iptal istemlerini  reddetmişti.

 

Anayasa Mahkemesinin gerekçesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde  açılan Kur’an kurslarında gerekli dini bilgilerin verildiği gerçeği karşısında,  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda “Kur’an-ı Kerim” ve “Siyer” derslerinin  verilmesinin eğitimin birliği ilkesine, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun korunduğu  Anayasa’nın 174. maddesine aykırı olduğunun ileri sürüldüğü belirtildi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki kursların, örgün değil yaygın  eğitim faaliyeti olduğu, dava konusu kuralla öğrencilere ve kanuni temsilcilerine  din eğitimi ve öğretimi konusunda seçenek tanındığı ifade edilen gerekçede, her  iki kurum tarafından sağlanan din eğitimi ve öğretiminin, devletin gözetim ve  denetimi altında olduğu vurgulandı.

 

Dava dilekçesinde, imam hatip ortaokullarının açılması ve mesleki seçmeli derslerin konulduğu ilköğretimin ikinci kademesinin 9–10 yaşlarında  başlatılmasının çocukların öğrenmelerini değil, koşullandırılmalarını sağlamayı  amaçladığı ve bu durumun çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırılık  oluşturduğunun da ileri sürüldüğü kaydedildi.

 

Gerekçede, dava konusu kuralla, ilköğretim kurumlarının, dört yıl süreli  ve zorunlu ilkokullar, dört yıl süreli ve zorunlu ortaokullar şeklinde iki  kademeden oluşacağının belirtildiği, ilköğretimin ikinci kademesini oluşturan  ortaokulların, ortaokullar ve imam hatip ortaokulları şeklinde iki kısma  ayrılması ve gerek ortaokulların gerekse imam hatip ortaokullarının, farklı  programlar arasında tercihe imkan verecek şekilde oluşturulmasının öngörüldüğü  belirtildi.

 

Bunun yanında, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında lise eğitimini  destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik  dersler oluşturulmasının kurala bağlandığı anımsatılan gerekçede, ortaokul ve  liselerde okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam hatip ortaokulları ve diğer  ortaokullar için oluşturulacak program seçeneklerinin belirlenmesi konusunda  Bakanlığa yetki verildiği ifade edildi.

 

Gerekçede, iptali istenen kuralın, imam hatip ortaokullarının açılmasını  öngören bölümünün Anayasa’nın başlangıcı ile 2, 10, 24. ve 174. maddelerine  aykırı olmadığı bildirildi.

 

Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH)  Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı tarafından 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile  yapım işlerinde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun, ceza ve ihalelerden yasaklama  haricindeki hükümlerinin uygulanmamasının öngören Kanun maddesinin de iptali  istendi.

 

Devlet harcamalarında 4734 sayılı Kanun’un uygulanmasını zorunlu kılan  bir anayasa kuralı bulunmadığından, kanun koyucunun bazı mal ve hizmetler  yönünden farklı usuller benimsemesinde anayasal açıdan bir engel olmadığı  vurgulanan gerekçede, kamu otoritelerinin hak, yetki, görev ve sorumluluklarının  ne şekilde düzenleneceğinin kanun koyucunun takdirinde olduğu belirtildi.  Gerekçede, devletin, kamu gücü kullanan otoritelere eşit muamele etme yükümlülüğü  bulunmadığı, kanun koyucunun, bir yetkiyi belli bir kamu otoritesine tanıyıp  diğerlerine tanımamasının eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmayacağına işaret  edildi.
Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/4-4-4-un-iptal-isteminin-ret-gerekcesi/egitimdunyasi/haberdetay/18.04.2013/1695309/default.htmEtiketler: CHP , Anayasa , Milli Eğitim Bakanlığı , Resmi Gazete , Diyanet İşleri Başkanlığı , imam hatip , Diyanet , Gerekli , Kanuni