Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Alman Başbakanıʹna Kapadokyaʹda ipli koruma

Bu haberin fotoğrafı yok

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, bu sabah Kapadokya turuna çıktı.

Geceyi Kapadokya’da geçiren konuk başbakan Angela Merkel, bu sabah Avanos Hilton Oteli’nde beyaz peynir ve dometesten oluşan hafif bir kahvaltı yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de eşlik ettiği bölge gezisine çıkmak üzere olan Merkel’e Kapadokya Halıcılar Deneği tarafından 10 ayda dokunmuş, santimetresinde 13 ilmek bulunan, yarım metrekare ebadında üzerinde Hazreti İsa’nın havarileriyle son yemeğini tasfir eden ipek halı hediye edildi. Merkel, kendisine halıyı veren Ahmet Akif Öztoprak ve Sefa Yıldırım’a teşekkür edip, halıyı ilgiyle inceledi. Angela Merkel, daha sonra Göreme Açıkhava Müzesi’ne giderek, burada M.S. 8’inci yüzyılda yapılmış Karanlık Kilise içindeki Hz. İsa’nın hayatını anlatan ve çarmıha gerilişini gösteren freskleri inceledi. Merkel, ardından da Göreme Açıkhava Müzesi karşısında yer alan Tokalı Kilise’yi de gezdi. Konuk başbakan daha sonra Zelve ören yerine hareket etti.

Angela Merkel’in Göreme Açıkhava Müzesi’ni ziyareti sırasında, Alman görevliler, beyaz bir ipek halatla medyayı diğer görevlilerden ayıran koruma önlemi uyguladı.

Merkel, daha sonra Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na geçti. Merkel, kendisini Kapadokya bölgesinde gezdiren şoför ile bazı Türk korumalara da hediye verdi.

Merkel, 10.55’de Almanya Cumhurbaşkanlığı’na ait uçakla Ankara’ya hareket etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’de Merkel’i uğurladıktan sonra kara yolu ile Ankara’ya hareket etti.

Bu arada, Merkel’in yakın korumaları arasında Karslı olduğu öğrenilen Berlin doğumlu Komiser Yavuz Uluçay’ın görev yaptığı öğrenildi.

 
Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/alman-basbakani-na-kapadokya-da-ipli-koruma/gundem/gundemdetay/25.02.2013/1673188/default.htmEtiketler: Almanya , Ankara , Berlin , Angela Merkel , Hilton oteli , Nevşehir , komiser , Kapadokya , Avanos , Hz. İsa , Kültür ve Turizm Bakanı , kara yolu , Hediye , Ömer Çelik