Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altın satışı gelecek ay

Bu haberin fotoğrafı yok

Geçtiğimiz Cuma günü altın fiyatlarında başlayan sert dalgalanmada bazı piyasa oyuncuları Güney Kıbrıs’ın borçları kapatmak için altın rezervlerinde satışa gideceği haberinin etkili olduğu yorumun ağırlık vermişti. Herkes bu yoruma katılmasa da piyasa uzmanları sürecin diğer sorunlu ülkelerinde rezervlerinde altını satması ihtimalini gündeme taşımışlardı. En son gelen açıklamalara göre güney Kıbrıs’ta beklenen altın satışı gelecek ay içinde yapılabilecek. Güney Kıbrıs Hükümetinden konuya dair gelen açıklamada ülkenin merkez bankası tarafından bu talebin kabul görmesi halinde Mayıs ayı içinde satış gerçekleşebilir.

Bloomberg TV’ye açıklamalarda buluna ülkenin Maliye Bakanı Haris Georgiades, kesin detayları vermek için Merkez Bankası’nın kararını beklediklerini dile getirdi.

Rum lider Nikos Anastasiades’in, IMF’den 10 milyar euroluk fonun alınabilmesi için 11 milyar euro toparlaması gerekiyor. Bunun 100 bin euronun üzerindeki mevduatlardan, altın satışından ve diğer vergilere yüklenecek olan Anastsiades diğer yandan da Rus yatırımcılara vatandaşlık taahhüdü ile dikkatleri üzerine topladı. Rum Yönetimi lider Nikos Anastasiadisʹin, Güney Kıbrısʹtaki ekonomik kriz ve bankalardaki mevduatlara yapılacak vergilendirmeden zarar görecek Rus yatırımcılara, Güney Kıbrıs vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılacağı taahhüdünü vermesi, ABʹde tepkilere yol açtı.

Rum Politis gazetesi, konuya ilişkin ilk tepkinin Alman AP Milletvekili Markus Ferberʹden geldiğini ve Ferberʹin “İlk kez bir AB ülkesinin para karşılığında vatandaşlık verdiği görülüyor” sözleriyle değerlendirdiğini yazdı.

Habere göre Ferber, “Böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkacağı” uyarısında bulunarak, “Her ne kadar da vatandaşlık verilmesi o AB ülkesinin iç yetkilerini ilişkin olsa da, nihayetinde tüm ABʹde serbest dolaşım hakkını vermektedir. Bu yüzden vatandaşlıklar AB normları çerçevesinde verilmelidir.” şeklinde konuştu.

Feber ayrıca, AB Komisyonuʹnun konuyu araştırması gerektiğini de vurguladı.

Gazete, Alman Hükümet sözcüsünün ise konu hakkında “henüz yeterli bilgi olmadığını” söylemekle yetindiğini aktardı. Haberde ayrıca, Rum Başkanlık Sarayıʹnın ABʹden gelen mesajları aldığı ve Rus vatandaşlarına Güney Kıbrıs vatandaşlığı verilmesi konusunu “daha dikkatli ele alma” kararına vardığı iddia edildi.

 
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/altin-satisi-gelecek-ay/ekonomi/ekonomidetay/17.04.2013/1694839/default.htmEtiketler: IMF , Merkez Bankası , Maliye Bakanı , ekonomik kriz , Kıbrıs , Rum , Rum yönetimi , Güney Kıbrıs , AB Komisyonu