Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avea 6 milyon faturalı aboneye ulaştı

Bu haberin fotoğrafı yok

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) ve Avea Yönetim Kurulu üyesi olan Hakam Kanafani’nin 25 mobil operatörünün yer aldığı GSMA Yönetim Kurulu’na seçilmesiyle ilgili olarak Barcelona’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Akdemir, Avea’nın, değişim ve gelişimin bu kadar hızlı yaşandığı bir dönemde GSMA Yönetim Kurulu’nda yer almasının sadece Türk Telekom Grubu için değil, Türkiye’nin dünya mobil iletişim sektörü için taşıdığı önemi vurgulaması açısından da çok önemli olduğunu kaydetti.

Çünkü bunu sadece yönetim kurulu üyesi olmakla sınırlı olarak görmüyoruz. GSM stratejisini belirleyen bir yapının sahip olduğu know how’u, Türkiye’ye aktarma imkanı olarak da görüyoruz” diyen Akdemir, toplantıda Avea’nın 2012 yılı sonuçlarını da değerlendirdi.

6 milyon aboneyle pazardaki en yüksek faturalı abone oranına sahip operatör olduklarını belirten Akdemir, sektörün yüzde 38, rakiplerinin ortalama yüzde 37 artış kaydederken, Avea’nın yüzde 44 büyümeyle ilk sırada yer aldığını aktardı.

Numara taşımanın da adresi olmaya devam ettiklerini ifade eden Akdemir, ”Toplam ARPU’daki liderliğimizi de bu yıl sürdürdük. Sektör ortalaması 21,1 TL, rakiplerin ortalaması 21 TL olurken, Avea’nın 2012 yıl sonu ARPU’su ise 21,6 TL ile en yüksek seviyede gerçekleşti” dedi.

Hem faturalı hem de faturasız ARPU’da en yüksek artış oranlarını kendilerinin gerçekleştirdiğini, faturalı ARPU’da sektör ortalaması yüzde -1 iken, Avea’nın ortalamasının yüzde 1 olduğunu dile getiren Akdemir, ”Faturasız ARPU’da ise Avea rakiplerine göre rekor bir büyüme kaydetti. Bu alanda sektör ortalamada yüzde 4, rakiplerimiz ise ortalamada yüzde 2 büyürken, Avea’nın büyümesi yüzde 13’e ulaştı. Ayrıca Avea’nın EBITDA’sı da 2012 yıl sonu itibariyle yüzde 28 büyüdü. EBITDA artış oranımızla, hakim operatörü 4’e katladık. 2012 sonu itibariyle en yüksek akıllı telefon penetrasyon oranına sahip operatörüz. Bu alanda Avea’nın penetrosyonu yüzde 24 iken rakiplerin ortalaması yüzde 18, toplam sektör ortalaması ise yüzde19” Avea olarak Türkiye’nin teknoloji üssü olmayı hedeflediklerini, Türkiye’nin, bölgesinin parlayan yıldızı, Avea’nın da Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu kaydeden Akdemir, ”Çünkü 8. yılımızda pek çok alanda liderliğimizi koruduk, yenileri ile taçlandırdık. Daha büyük sorumluluklar alarak daha büyük işlere imza atmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

GSMA yönetiminde…

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) ve Avea Yönetim Kurulu üyesi Hakam Kanafani de bu yıl GSMA Mobil Dünya Kongresi’ni GSMA Yönetim Kurulu üyesi olarak takip etmenin kendisi için bir ayrıcalık olduğunu kaydetti.

Kanafani, ”Bu onur, Avea’nın elde ettiği etkileyici sonuçların, global güvenilirliğinin ve izlediği akıllı büyüme stratejisinin bir sonucu… Avea, Türkiye’nin en hızlı büyüyen operatörü. ETNO ve SAMENA yönetim kurullarının ardından şimdi de Türkiye’yi GSMA Yönetim Kurulu’nda temsil etme ayrıcalığına kavuştuk. Bunun Türkiye’nin global telekomünikasyon pazarındaki önemli rolünün bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Dünya çapında mobil operatörlerin haklarını temsil eden GSMA üyeliği, bize mobil sektörün global oyuncuları ile yeni ilişkiler ve ağlar kurmak ve bu ilişkileri ülkemizin yararına kullanmak için fırsat verecek. Avea, izlediği akıllı büyüme stratejisi ile büyük güven kazandı” diye konuştu.

BTK Başkanı Tayfun Acarer ise, 2G’de kaçırılan fırsatların 4G’de yakalanabileceğini belirterek, 10 yılda bilişim sektörünün kimsenin tahmin edemeyeceği bir düzeye ulaştığını, Türkiye de dünyadaki en geniş mobil kapsamaya sahip ülkelerden biri olduğunu ve bilişimde uluslararası düzenlemeleri yönlendiren bir hale geldiğini vurguladı.

Acarer, ”Önümüzdeki dönemde bilişim sektörü daha da büyük yeniliklere açılacak. 4G’de Sayın Bakanımızın vizyonu doğrultusunda, çoğu dünya ülkesiyle kafa kafaya yer alıyoruz. Bundan sonraki süreçte de 4G’yi geliştirmeyi hedefleyebilir, kaçırdığımız fırsatları 4G’de yakalayabiliriz” dedi.

GSMA Orta Doğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Peter Lyons da ”Türkiye’nin liderliği, demografik açıdan genç nüfusa sahip olması ve GSMH’nin yükselmesi mobil teknolojiler için çok önemli ufuklar açıyor. 15 yıl içerisinde Türkiye’nin daha da yükseklerde olacağına ve hatta mobil endüstrinin odak noktası haline geleceğine inanıyoruz. Biz de Türkiye’yi ve Avea’yı sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.

 
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/avea-6-milyon-faturali-aboneye-ulasti/ekonomi/ekonomidetay/27.02.2013/1674151/default.htmEtiketler: Türkiye , BTK , Türk Telekom , Barcelona , Afrika , Avea , GSM , Telekomünikasyon , Telekom , Orta Doğu , Tayfun Acarer , teknoloji , 2012 , sadece