Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başyayla ilçesinde 2020 yılı için havza bazlı desteklenecek ürünler belirlendi

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında Karaman ilinde desteklenecek olan ürünleri açıkladı. Yeni yılda Başyayla ilçesi için 7 ayrı üründe destek sağlanacak.

Bu haberin fotoğrafı yok

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün resmi sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında iklim, toprak, topografya, verim, su kısıtı gibi faktörler açısından ülke genelindeki tüm ilçeler tek tek incelenerek, Türkiye genelinde 941 tarım havzası belirlenmiştir. Tarım faaliyetlerinin planlama çerçevesinde yapılması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilen bu model ile belirlenen 941 tarım havzasında 2020 üretim yılında desteklenecek ürünler belirlenmiştir.

Bakanlığımızca 2017 yılından itibaren Milli Tarım Projesi kapsamında Havza Bazlı Destekleme Modeli uygulama başlanmış ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen Mazot-Gübre, Sertifikalı Tohumluk Kullanım, Yem Bitkileri, Fındık Alan Bazlı Gelir Fark Ödemesi Desteklemeleri bu model kapsamında yürütülmüştür. Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola(kolza), aspir, yaş çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerine ilave olarak 2018 yılında patates ile kuru soğan da bu listeye eklenmiş olup, 21 ürün bazında değerlendirme yapılmıştır.

Söz konusu ürünler;  istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il ve ilçelerdeki kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin görüşleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin Karar Destek Sisteminde değerlendirilmesi sonucunda 2020 üretim yılı havzalarda desteklenecek listeler oluşturulmuştur.

Buna göre İlimiz merkez ve ilçelerinde desteklenecek ürünler şu şekilde tespit edilmiştir:

 

2020 Yılı Karaman Havza Bazlı Desteklenen Ürünler

İLÇE ADIDESTEKLENECEK ÜRÜNLERÜRÜN SAYISI
Merkez *Arpa, Aspir, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Zeytin-Zeytinyağı, Patates10
Ayrancı *Arpa, Buğday, Çavdar, Mısır (Dane), Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf8
BaşyaylaArpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Tritikale, Yem Bitkileri, Zeytin-Zeytinyağı7
ErmenekArpa, Buğday, Nohut, Yem Bitkileri, Zeytin-Zeytinyağı, Soğan (Kuru)6
Kazımkarabekir *Arpa, Aspir, Buğday, Çavdar, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf10
SarıvelilerArpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Yem Bitkileri, Zeytin-Zeytinyağı, Soğan (Kuru)7

* Su kısıtı kapsamında belirlenen ilçelerde Mısır (Dane) üretiminde Damlama Sulama şartı aranmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.