Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başyaylalı Gençler Alo 123ʹe

Bu haberin fotoğrafı yok

 Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin dertlerini dinlemek ve sorunlarını çözmek için harekete geçti. Bakanlık gençlerin sorunlarını dinlemek için ʹALO 123ʹ çağrı merkezini kurmak için düğmeye bastı. Gençlere rehberlik ve danışmanlık yapmayı ilke edinen bakanlık, ʹALO 123ʹle gençlerin dertlerini dinleyip onlara rehberlik yapacak. Aralarında başta psikolog, pedegog, sosyolog, ilahiyatçı olmak üzere 10 meslek grubundan uzman bakanlığın çağrı merkezini arayan gençleri dinleyecek, gençlerin sorunlarını, şikayetlerini, istek ve beklentilerini kayıt altına alacak, sorularına cevap verecek.
35 KİŞİLİK UZMAN EKİP
Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdülkadir Mahmutoğluʹnun Yeni Şafakʹa yaptığı açıklamaya göre çağrı merkezinde ilk etapta 35 uzman, gençlerle irtibata geçecek. Tabloya göre uzman sayısı artırılacak. Gençlerin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 10 meslek grubundan uzmanın bulunduğu merkezde psikolog ve pedegoglara ağırlık verilecek. Çağrı merkezi için ihale bu hafta yapılacak. Mayıs ayında gençleri dinlemeye başlayacak.
HER ŞEY KONUŞULACAK
İlk etapta gençler dinlenecek, sıkıntıların neler olduğu tespit edilecek. Türkiyeʹdeki gençlerin sorunlarının neler olduğu tespit edilecek. Onlara yardımcı olunacak. Çağrı merkezinde her türlü soruya cevap aranacak. Başarısızlık, evdeki geçimsizlik, maddi problemler, sorunların çözümü için başvurulacak adresler, kredili yurtlarda yaşanan sorunlar cevaplandırılacak. Bunun sonucunda çağrı merkezini kaç insan arıyor, hangi konuda derdini anlatıyor verileri tespit edilecek.
GÜVENLİ İNTERNET YOLDA
Öte yandan bakanlık, gençlerin güvenli internet kullanımı konusunda da kolları sıvadı. Bakanlık, BTKʹdan gençlik profili adı ile yeni bir profil oluşturma talebinde bulundu. Bakanlık, güvenli internette mevcut olan aile ve çocuk profilinin gençleri kapsamadığı gerekçesiyle böyle bir çalışma için harekete geçti. ʹGençlik Profiliʹ adı ile yeni bir profil oluşturulacak. Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdülkadir Mahmutoğlu, ʹKredili yurtlarda 308 bin gencimiz var. Biz hem onlara hem de Türkiye genelindeki gençlere yönelik gençlik profili kuracağız. BTKʹdan talebimiz oldu. Aile profili ve çocuk profili genci karşılamıyor, gençlere sempatik gelmiyor. Bu yüzden biz gençlik profilini kurmaya karar verdik. Gençlerin sosyal medya ve gençlerin ihtiyaçlarına yönelik bir profil için BTK ile anlaşıyoruzʹ diye konuştu.
Bu sene Malazgirtʹe yürüyecekler
Bu yıl bir ilk gerçekleştirerek Sarıkamış şehitleri binlerce gencin katılımıyla yâd eden Gençlik ve Spor Bakanlığı, yıl içerisinde Sarıkamış benzeri organizasyonları çoklaştıracak. 26 Ağustosʹta Türklere Anadolu kapılarını açan Malazgirt Zaferiʹnin 957. yıl dönümünde Malazgirt Ovasıʹna binlerce çadır kurulacak. Bunun yanısıra Hacı Bayram Veliʹden Akşemseddinʹe, Mevlanaʹya manevi dinamikleri ön plana çıkaracak etkinlikler olacak, gençlere tarhi hatırlatılacak.
İzmirli çocuklar Vanʹa da gidecek
ʹ100 Güler Yüzʹ projesi ile doğu illerinde yaşayan gençleri daha önce hiç binmedikleri uçak ve trenlere bindirerek İstanbul ve Konyaʹya götüren Bakanlık bu projenin aynısını Batı illerinde de uygulayacak. Batıʹda yaşayan ortaöğretim öğrencileri Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Sivasʹı görmek için yola çıkacak. Bu illerdeki tarihi değerler de gençlere anlatılacak, gezdirilecek. Proje kapsamında çeşitli etkinikler düzenlenecek Doğuʹdan gelen öğrenciler için arana kriterlerin aynısı Batıʹdan gelecek öğrenciler için de geçerli olacak. Proje kapsamında uçak seferlerinin olduğu iller tercih ediliyor. Amaçlarının turizm yapmak değil, milli ve manevi değerlerin gençlere kazandırılması olduğunu ifade eden Mahmutoğlu, ulaşım ve mekanlardaki değerlerin Bakanlık için önemli kriterler olduğuna işaret etti.
Mevlana örneğimiz
100 Güler Yüz projesinin başarılı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Mahmutoğlu, ʹDoğu, GDAʹdaki tüm vilayetler ve Karadenizʹde 3 vilayet olmak üzere toplam 26 vilayette başarılı 100 öğrenciyi uçaklarla İstanbul ve konyaʹya taşıyoruz. Konyaʹda Mevlana, İstanbulʹda tarihi mekanlar geziliyor. Akşamları şiir dinletiler, sohbetler, tiyatrolar oluyor. Konya grubu hızlı trene biniyorʹ diye konuştu. Mahmutoğlu sözlerine şöyle devam etti: ʹGençlerimize diyoruz ki: Mevlanaʹdan ʹYa olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi olʹ, Yunus Emreʹden ʹYaradılanı severiz Yaradanʹdan ötürüʹ bu iki sözü hazmederseniz bu gezi amacına ulaşmıştır.ʹ