Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BESʹte katılımcı sayısı 3,5 milyona yaklaştı

Bu haberin fotoğrafı yok

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, Bireysel Emeklilik Sistemiʹnde çok güzel bir ivme yakalandığını belirterek, ʹʹ4 Ocak itibariyle 3 milyon 135 bin 738 olan katılımcı sayısı 31 Mart itibariyle 3 milyon 434 bin 115ʹe yükseldiʹʹ dedi.

Türkiye Sigorta Birliği 2012 finansal sonuçları ile zorunlu trafik ve kasko sigortaları ile BESʹe ilişkin son gelişmeleri değerlendiren Koçak, sektörde 36ʹsı hayat dışı 1ʹi reasürans,7ʹsi hayat 18ʹsi hayat ve emeklilik olmak üzere 62 şirketin faaliyet gösterdiğini söyledi. Koçak, sektörün 75 bin kişiyle hizmet verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

ʹʹGeçen yıl toplamda prim üretimimiz 15,5 civarında. Türk sigorta sektörüne baktığımızda kriz dönemleri hariç, her yıl reel bir büyüme yaşanıyor. Sigortacılığın önünde ciddi atılımlar yapacağı şartların oluşturduğunu görüyoruz. Hayat dışı sigortada acentelerin, hayat da ise bankaların ağırlığı var. 2011ʹde 8,3 milyar liralık hayat dışı hasar ödemesi varken, 2012ʹde bu rakam 9,4 milyar liraya çıkmış. Hayattaki tazminatımız ise 2011ʹde 1,6 iken, 2012ʹde 1,8ʹe yaklaşmış. Toplamda ödediğimiz tazminat ise 11 milyar 205 milyon lira.ʹʹ

Recep Koçak, 1 Ocaktan itibaren BESʹte yeni bir döneme geçildiğini hatırlatarak, ʹʹÇok güzel bir ivme yakalandı. 4 Ocak itibariyle 3 milyon 135 bin 738 olan katılımcı sayısı 31 Mart itibariyle 3 milyon 434 bin 115ʹe yükseldi. Toplanan fonların 20,4 milyardan 22 milyar liraya yükseldiğini görüyoruzʹʹ diye konuştu.

ʹʹEleştirileri anlamıyorumʹʹ

Koçak, trafik sigortası fiyatlarının yükselmesi nedeniyle çok fazla eleştiri aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: ʹʹ7 yıldır bu sektör zararını öz kaynaklarından karşılıyor. Teşekkür edilmesi yerine eleştirilmesini anlamıyorum. Şirketler zararlarını ceplerinden karşılıyor. Trafik sigortasındaki yeni yapılanmayla birlikte sigorta şirketleri içinde bir rekabet başladı. İşte zararın temel sebeplerinden bir tanesi kendi içimizde yaşadığımız bu rekabettir.ʹʹ Koçak, sahte hasar konusunun sektörün önemli sorunlarında biri olduğunu dile getirerek, sahte hasarları tespit etmek için bir sistem kurduklarını söyledi.

ʹʹBESʹte devlet katkısı ödemelerinde sona gelindiʹʹ

Türkiye Sigorta Birliği Hayat ve Emeklilik Komitesi Başkanı Mete Uğurlu da BESʹte devlet katkısı ödemeleriyle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, Ocak-Mart dönemini kapsayacak ilk ödemenin kısa bir süre içinde hesaplara geçmesinin beklendiğini söyledi.
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/bes-te-katilimci-sayisi-3-5-milyona-yaklasti/ekonomi/ekonomidetay/17.04.2013/1694835/default.htmEtiketler: Türkiye , Bireysel emeklilik , Mete Uğurlu , sigorta , 2011 , 2012