Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Büyük Gurur! İlk 3 Lise Arasındayız

Bu haberin fotoğrafı yok

ÖSYM her yıl olduğu gibi bu yıl da ʹOrtaöğretim Kurumlarına Göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabıʹnı yayınladı. Kurum, 2012 YGS ve LYS verilerine göre il il tüm okullarında Türkiye sıralamasına yer verdi. Değerlendirmeye Türkiyeʹde 8 bin 279 lisenin son sınıfında okuyan ve sınava giren 766 bin 766 öğrencinin YGS ve LYSʹdeki tüm puan türlerindeki okul ortalamaları, her dersteki net, puan ortalamaları ve bu puanlarla sıralamadaki yerlerini belirledi. Okulların kendi türleri arasındaki derecelerin de yer verildi. ÖSYM puan türlerindeki sıralamaya en az ʹ5ʹ öğrencinin sınava girme şartını koydu. Liseden mezun, üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunları bu hesapta yer almadı. Kazanılan lisans ya da ön lisans bölümlerinde ʹÖzel Yetenek Sınavıʹ ile girilen okullar da dahil edilmedi.

Tek tek hangi okuldan kaç adayın sınava başvurduğu, kaçının lisans, önlisans, açıköğretim ya da sınavsız geçiş hakkıyla kaç öğrencinin üniversite girdiği bilgisine de kitapçıkta yer verildi Kitap, tüm liselerdeki tabloyu ortaya koyan kapsamlı bilgiler içerdi. Bu kitapçıktan derlenen verilere göre, farklı alanlarda ve farklı türlerdeki okulların ilk 10 sıralamasında yer alan okullar da ortay çıktı.

DEVLETTEN 5 LİSE

ÖNCEKİ yıllarda olduğu gibi başarılı okul türlerinde büyük değişiklik yaşanmadı. Özel liseler ile fen liseleri listenin üst sıraların paylaştı. Üç daldaki ilk 10 listesine sadece beş devlet lisesi girebildi. Özel fen liseleri, üst sıralardaki yerini korudu.

Bazı şampiyon liselerin ise listede gerilere düşmesi dikkat çekti. Düz lise türündeki değerlendirmede ise çarpıcı sonuçlar yer aldı.

Başyayla Mehmet Akif Ersoy Lisesi geçen yıl elde ettiği başarıyla Türkiyeʹnin ilk Türkçe-Matematik alanında Türkiyeʹnin 3. lisesi oldu. Türkçe-Sosyal alanında ise 4.sırada kendine yer buldu. Adını duyurmuş pek çok liseyi solladı. Eğitim camiasının dikkatini çekti. 

Geçen yılın başarı haberini böyle duyurmuştuk:
Başyaylaʹnın Yüz Akı Gençler

İşte Başyayla Mehmet Akif Ersoy Lisesinin de yer aldığı o liste:

Bizlere bu gururu yaşatan, ilçemizin tanıtımına katkı sağlayan eğitim camiasına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.