Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocuğunuzu eğlendirirken zekasını geliştirin

Bu haberin fotoğrafı yok

Türkiye Dijital Oyunlar  Federasyonu (TÜDOF) eski Başkanı Mevlüt Genç, doğru oyunlarla çocukların  eğlenirken zekasının geliştirilebileceğini söyledi.

Genç,  yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon  dijital oyuncu kitlesi olduğunu, bunun büyük bölümünü erkeklerin oluşturduğunu  kaydetti. Oyuncu yaşının giderek küçüldüğünü, 2 yaşındaki çocukların inanılmaz  işler başardığını dile getiren Genç, ”Oyun sektörü 7’den 70’e herkesi  kucaklayan, eğlendiren keyiflendiren bir sektör” dedi.

 

Herkesi kucaklayan, eğlendiren bir sektörün gücünün doğru  kullanılmamasından yakınan Genç, oyunun sadece eğlendiren değil, beyin jimnastiği  yaptıran özelliği bulunduğunu dile getirdi. Çocukların doğru oyunlarla oynarken,  eğlenirken birçok konu hakkında da bilinçlendiklerini kaydeden Genç, ”Asıl amaç  bunu doğru kullanarak eğitime katkı sağlamak olmalı. Zeka geliştiren, beyin  jimnastiği yaptıran eğlenceli oyunlar var. Çocuğunuzu eğlendirirken zekasını  geliştirebilirsiniz, oyunu bir suç unsuru olarak değil, yararlı, çocuğun  gelişimine katkı sağlayan zeka küpü olarak değerlendirmelisiniz” diye konuştu.

 

Oyunun gücünün doğru bir şekilde kullanılması için önce anne ve babalar  tarafından fark edilmesi gerektiğine işaret eden Genç, federasyon olarak bu  konuda çalışmalar yaptıklarını anlattı. Anne ve babaları bilinçlendirmeye yönelik  kitapçıklar oluşturduklarını, bunları hem elektronik hem de basılı ortamda  dağıtmayı planladıklarını anlatan Genç, herkesin her oyunu oynamaması yönünde  çalışmalar yaptıklarını da bildirdi.

 

Oyunların yaş gruplarına göre derecelendirileceğini söyleyen Genç, hangi  oyunun hangi yaş grubuna hitap edeceğinin belirleneceğini ve bu şekilde oyunların  oynanacağını belirtti.

         

”Suçlu olan oyun değil, velisi”

Oyunlara yönelik ön yargılardan yakınan Mevlüt Genç, oyun tercihini anne  ve babaların bilinçli bir şekilde yapması gerektiğini ifade etti. Doğru tercih  ile oyunların negatif yönlerinin pozitife dönüştürülebileceğini savunan Genç,  şunları söyledi: ”Kendini oyuna kaptıran çocuklar 9-10 saat bilgisayar başında zaman  harcıyor. Aynı şeyi uzun süre yapmak yanlış bir davranış. Ama bunu da kontrol 

 etmek anne ve babanın sorumluluğunda. 3 saat oyun oynayan çocuğa ’hadi ödevini  yap veya biraz yürüyüş yapalım, tekrar oyuna dönersin’ şeklinde yaklaşılmalı.  Ancak bazen anne ve babalar çocuklarının uzun süre oyun önünde vakit  geçirmelerini bir fırsat gibi değerlendiriyorlar, kendilerine vakit ayırdıklarını  düşünüyorlar. Sonra ise oyunu suçlu ilan ediyorlar. Bu da çocuklar için bir  tehlike. Suçlu olan oyun değil, velisi. Çocuğun hangi oyunu oynaması gerektiği ve  günde kaç saat oyun karşısında durması gerektiğini anne ve babalar  belirleyecek.”

 

Oyun yapımcılarının da topluma karşı sorumluluklarının olduğunu, oyunu  yaparken sadece ticari getirisini ön planda tutmaması gerektiğini vurgulayan  Genç, ortaya çıkan oyunun yararlarının ya da zararlarının iyi değerlendirilmesi  gerektiğini bildirdi.

         

Geleneksel oyunlar dijital ortama aktarılmalı

Geleneksel oyunların dijital ortama aktarılması ve Türk markalı oyunların  çoğaltılması gerektiğini dile getiren Genç, önceden çocukların sokaklarda oyun  oynadıklarını, şu anda ise sanal ortamda oyunlarla buluştuğunu kaydetti.  Çocukların sanal ortamda diğer çocuklarla bir araya gelebildiğini kaydeden Genç,  ”Çocuk sokaktaki sosyalleşmesini sanal ortamda da sürdürebiliyor. Burada da  arkadaş grupları oluşturabiliyor. Ben 9 taş oyunu ile büyüdüm, bu oyunun  geleneksel oyun olarak dijitalleştirilmesini isterim” dedi.

 

Ayrıca çeşitli spor dalları federasyonları ile işbirliği yapılarak  dijital ortamda çeşitli oyunların geliştirilebileceğini anlatan Genç, oyunların  gelecek nesillere bu yöntemle aktarılabileceğini bildirdi.

 

Genç, dijital oyun sektörünün genç bir sektör olduğunu, sektörün daima  gelişime açık olduğunu ifade etti.
Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/cocugunuzu-eglendirirken-zekasini-gelistirin/cocugum/haberdetay/26.02.2013/1673767/default.htmEtiketler: Türkiye , çocuk , saat , spor , Oyuncu , Oyun , isterim , sadece