Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Davutoğluʹna İsrail sorusunu soran Matthew Lee

Bu haberin fotoğrafı yok

Resmi ziyaret için Ankaraʹda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısındaki ilk soru, Erdoğanʹın ʹsiyonizmʹ ile ilgili yaptığı açıklama oldu. ABDʹli bir gazeteci, hem Kerry hem de Davutoğluʹndan “Erdoğanʹın İsrail ʹe yönelik düşmanca tavrı”nı yorumlamasını istedi. Bunun üzerine Davutoğlu sorudaki ʹdüşmanca tavırʹ ifadesine dikkat çekerek gazeteciye sert bir cevap verdi.

Davutoğluʹnu kızdıran soruyu soranın daha önceden Erdoğanʹın İsrailʹe yönelik “terörist devlet” açıklaması nedeniyle ABD Dışişleri Sözcüsü Nuland ile tartışmaya giren Matthew Lee olduğu ortaya çıktı. Associated Press muhabiri Lee, günlük basın brifingi sırasında Nulandʹdan, Gazze operasyonu nedeniyle İsrailʹe “terörist devlet” diyen Erdoğanʹın sözlerini yorumlamasını istemişti. Nuland, ABDʹyi Erdoğanʹa karşı sessiz kalmakla suçlayan gazeteciye net cevap vermekten kaçınarak ʹʹHer iki tarafta da gerginliğin azaltılmasına yönelik söylemlere odaklanmış durumdayız. ʹŞu şunu dedi, bu bunu dediʹ üzerinde ayrıntılara girmeyeceğimʹʹ demişti.

Bunun üzerine Lee, “Türkiyeʹnin liderleri, İsrailʹin terör uyguladığını söylüyor ve siz buna katılmadığınızı söylemeyi reddediyorsunuz ya da belki sessiz kalarak buna katılıyorsunuz” diye tepki göstermişti. Daha sonradan ikili arasında gergin bir diyalog yaşanmıştı.

 
Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/davutoglu-na-israil-sorusunu-soran-matthew-lee/siyaset/siyasetdetay/02.03.2013/1675352/default.htmEtiketler: ABD , Türkiye , Ankara , Gazze , İsrail , Ahmet Davutoğlu , Associated Press , terör , Dışişleri , Lee , Sessiz , Türkiyeʹnin , ANKARAʹda