Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ekonomistler indirim bekliyor

Bu haberin fotoğrafı yok

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını bugün saat 14.00ʹde açıklayacak.

Geçen ay yapılan PPK toplantısında Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,50 düzeyinde sabit bırakmıştı.

Kurul ayrıca, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 4,50 düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranı ise yüzde 8,50ʹden yüzde 7,50ʹye indirmişti.

Piyasa beklentisi politika faizinde 25 baz puanlık indirim AA Finansʹın (aafinans.com) 17 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen AA Finans “PPK Beklenti Anketi”nde, ankete katılan ekonomistlerin beklentilerinin medyanına göre yüzde 5,50 olan politika faizinde 25 baz puan indirim bekleniyor.

Ankete katılan ekonomistlerin 14ʹü politika faizinde 25 baz puan, 2ʹsi 50 baz puan indirim beklerken, 1 ekonomist ise indirim olmayacağı tahmininde bulundu.

Ankete katılan 17 ekonomistten 9ʹu MBʹnin yüzde 7,50 olan borç verme faiz oranında (faiz koridorunun üst bandı) aşağı yönlü bir değişiklik beklerken, ekonomistlerden 8ʹi değişiklik olmayacağını belirtti. Borç verme faiz oranında değişiklik bekleyen ekonomistlerin beklentilerinin medyanı ise 50 baz puan oldu.

Ayrıca ankete katılan 17 ekonomistten 9ʹu, yüzde 4,50 olan MBʹnin borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) indirim beklerken, 8ʹi değişiklik olmayacağını yönünde görüş bildirdi.

Borçlanma faiz oranında değişiklik bekleyen ekonomistlerin beklentilerinin medyanı 50 baz puan olarak gerçekleşti.

Zorunlu karşılıklarda artışa ilişkin beklentiler

Ankete katılan 17 ekonomistten 5ʹi 25 baz puan, 2ʹsi 50 baz puan 3 aya kadar vadeli Türk Lirası zorunlu karşılıklarda artırım olacağı, 10 ekonomist ise Türk Lirası zorunlu karşılıklarda değişiklik olmayacağı tahmininde bulundu.

Ayrıca 17 ekonomistin 7ʹsi 50 baz puan, 3ʹü 25 baz puan 3 aya kadar vadeli yabancı para (YP) zorunlu karşılıklarda artış öngörürken, 7 ekonomist ise herhangi bir değişiklik beklemediğini kaydetti.
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/ekonomistler-indirim-bekliyor/ekonomi/ekonomidetay/16.04.2013/1694340/default.htmEtiketler: Merkez Bankası , Türk Lirası , PPK , Ekonomist , Para Politikası Kurulu , repo , faiz oranı , saat