Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ermenek Belediyesinden Basın Toplantısı

Ermenek Belediye Meclis Salonunda 09.04.2015 günü bir yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Ermenek Belediye Başkanı Uğur SÖZKESEN basın mensuplarına yaptığı bir davet ile bugün saat 09.00’da basın toplantısı gerçekleştirdi. Ermenek Belediyesi başkanlık görevine seçilmesinin üzerinden bir yıl geçen Uğur SÖZKESEN, bu güne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Basın toplantısında görüşülen konular şöyle;

M A L İ  Y A P I

Öncelikle mali noktada çeşitli bilgiler vererek başlayayım. Ermenek Belediye Başkanlığı görevini 03.04.2014 tarihinde devraldığımda, belediyenin toplam 12.725.197,21 ¨ mali borcu bulunuyordu. 5393 sayılı Belediye kanununun 59. ve 61. Maddeleri uyarınca Bir yıllık Dönemim içerisinde Belediye Başkanlığımıza İller Bankasından Belediye Hissesi olarak 3.416.008,56 ¨ gelmiş ve bu tutardan yılı içerisin de 1.377.762,12 ¨ geçen dönemden devrolan borçlara kesilmiş ve 2028 yılına kadar da kesilmeye devam edecektir.

Belediye hizmetleri için öz kaynaklarımız yetersiz olduğundan hedeflerimizi gerçekleştirmek pek mümkün görünmemektedir. İşte bu sebeple çeşitli kurum ve kuruluşlardan da destek alabilmek için sürekli projeler üretmekteyiz. Söz konusu Ermenek’e hizmet olunca kapısına gitmeyeceğim kurum, kuruluş yoktur.

Ayrıca Belediye Gelirlerinin daha hızlı ve zamanında tahsilâtının yapılması için, Belediye tahsilâtına Pos Cihazı ve E-Belediye üzerinden Sanal Post ile bankadan otomatik ödeme talimatları verme hizmeti getirilmiştir.

Yine Belediyemizin yatırım amaçlı mal alımlarında kullanılmak üzere 10.000.000,00 ¨ yatırım teşvik belgesi çıkartılarak bu kapsamda yapacağımız harcamalarda KDV’den muafız.

İlçemizin değişik bölgelerinde yapılacak otoparklar için şimdiye kadar uygulamaya geçirilmeyen otopark hesabı açılmış ve bu hesap şu ana kadar 518.357,00 ¨ toplanmıştır.

Yatırım amaçlı olarak Karayolları İşletme Şefliğinin yaklaşık 112.000m² alanı Belediye bütçesinden ödenerek, belediyemize kazandırılmıştır.

Önceki dönemimde kurulan ve 11/06/2004 tarihinde faaliyete geçen Belediye İktisadi Teşebbüsünü   ( BİT ) tekrar faaliyete geçirmek üzere 7.000.000,00¨ ek ödenek konmuş, bu BİT Çerçevesinde Parke Tesisi, Konuk Evi, Taş Ocağı ve Turkuaz Mesire yeri işletmeciliği yapılacaktır.  

( ZABITA+İTFAİYE )

Ermenek’imizin daha temiz hale gelebilmesi için zabıta birimimize 1 adet çöp aracı, 1 adet yol süpürme aracı, 2 adet yaprak toplama makinesi, vatandaşlarımızın en zor günlerinde destek olmak için de 1 adet cenaze aracı alımı gerçekleştirdik.

Her mahalleye farklı boyutlarda çocuk oyun grupları, çatılı piknik masaları ve bank alımları gerçekleştirdik.

Öte yandan yeni itfaiye hizmet binamız tamamlanma aşamasına geldi, Mayıs ayında gerçekleşecek olan Dil Bayramı etkinliklerinde açılışımızı yapacağız.

Belediyemizin uzun yıllar kullanabileceği, 65 m² olan ancak genişlemeye müsait bir soğuk hava deposu yapımı gerçekleştirdik. Aynı zamanda et taşıma aracımız soğuk taşıma (iklimlendirme) sistemine geçti.

Söz verdiğimiz gibi Ermenek’imize yeşil yakışır diyerek itfaiye hizmet binası arkasına, hastane yolu altına, meydan mahallesi top mevki ve tüp deposu karşısına, fincan tepe mezarlığına, çınarlı yapı kooperatifi üstüne, kirse önüne, soğuk hava deposu altına ve yol kenarlarına toplamda 5000 adet ağaç dikildi. İlçemizin muhtelif yerlerinde teraslama çalışmaları yapıldı. Mezarlıklarımızın temizliği de titizlikle yapılmaktadır.

Ermenek’in en büyük sorunları arasında olan Pazar yeri hususunda çözüm olarak belediye hizmet binası yanında bulunan alan Ermenek Kapalı Halk Pazarı olarak esnaflarımıza tahsis edildi. Esnaflarımızın mağdur edilmeden kaloriferli rahat bir ortama geçmeleri sağlandı.

Sokak köpeklerinin başıboş dolaşması vatandaşlarımızı rahatsız etmekteydi. Hem vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek hem sokak köpeklerinin açlık gibi zor şatlardan kurtulmasını sağlamak için Ermenek Belediyesi Hayvan Barınağını yaptık. Hayvan barınağımızda toplam 20 adet hayvan kulübemiz bulunmakta. Ayrıca zorlu kış şartlarından etkilenen sokak hayvanlarını besleme çalışmalarımız olmaktadır.

Çevre düzenlemesi ve yeşil alanlarımızı çoğaltma çalışmalarımız kapsamında Seyran Mahallemizde bir park kurduk.

Sadece 1 hat olan minibüs hattını 3’e çıkardık ve 2 hat direk olarak Devlet Hastanesine ulaştırıyor. Diğer taraftan 03.03.2011 tarihinde yürürlüğe giren ticari taksi yönetmeliğine göre, belediyemizin de meclis kararı gereği T plaka uygulamasına geçildi.

Belediyemiz bünyesinde çalışan işçilere iş güvenliği uzmanı tarafından iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilerek işçilerimizin daha bilinçli bir şekilde çalışmaları sağlanmıştır.

SU VE KANALİZASYON İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Şehrimizin muhtelif yerlerinde yaşanan içme suyu sıkıntılarına çözüm getirmek için 3 adet 500’lük, 1 adet 200’lük 1 adet 300’lük, 1 adet de 38 tonluk seyyar su deposu yapımı için Orman Bakanlığından yer tahsisleri yapıldı. Kış şartlarının zor geçmesinden dolayı Mayıs ayında yapımına başlayacağız.

2007 yılında 1000 m³ ‘lük 2 tane atık su arıtma tesisinin yapımı gerçekleşti. Jeolojik yapımızın uygun olmaması sebebiyle Yatılı İlköğretim Bölge Okulu civarında 3.’sünü İller Bankası eş finansmanıyla 1000 m³ atık su arıtma tesisi yapacağız.

Güllük mahallemizin, Seyran Mahallemizin, Sanayi ve cezaevinin kanalizasyon çalışmaları tamamlandı. Eğimli arazi üzerinde bulunan Keşillik mahallemize de kanalizasyon hattı döşendi.

Sultan alanı bölgesinde 3000 tonluk kapalı bir deponun yapımı için, alanın tahsisi hazineden yapıldı. İhalesini il özel idaresi gerçekleştirecek.

İçme suyundaki sıkıntıları çözmek adına kartlı sayaç sistemine geçildi.

        Vidanjör alımı yapıldı.

Belediyemiz bünyesinde çalışan işçilere iş güvenliği uzmanı tarafından iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilerek işçilerimizin daha bilinçli bir şekilde çalışmaları sağlanmıştır.

 FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Şehir içi yollarının asfaltlanacağı sözü vermiştik. Bu sözümüzü 2. Ana cadde sıcak asfalt çalışmasını, 1. Caddeye soğuk asfalt çalışması, 1. ve 2. Ana caddede yıpranan parke taşı tamiratlarını, asfalt yapımına uygun olmayan toplam yolların beton malzeme ile kaplamasını yaparak yerine getirdik.

 Karalar mevkiinde bulunan Turkuaz Mesire alanımızın yolunu doğal güzelliğimize yakışır bir hale getirdik. Buna ek olarak 10 ayrı yerde yeni yol duvar yapımı, 2 noktada yıkılan yol duvarları tamiri ve Vatandaşların güvenliği açısından yüksek olan yol kenarları ile 2. ana Cadde kaldırım kenarı korkuluk çalışmaları yapıldı.

Bundan sonra Ermenek’in Beton bordür ve parke ihtiyacını karşılamada dışarıya bağımlılığını ortadan kaldırmak adına, T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünden alınan yatırım teşvik belgesi kapsamında Beton bordür ve parke üretim tesisi ihaleleri gerçekleştirdik. Şuan itibari ile de yapımı bitmek üzere. Ayrıca taş ocağı kuracağız.

Öte yandan yeni kademe binamızın açılışını Mayıs ayı Dil Bayramı etkinliklerinde gerçekleştireceğiz.

Şehir içinde muhtelif bazı cadde ve sokaklarımızın, parklarımızın aydınlatması yenilenebilir enerji ile sağlandı.

2013 yılında Ermenek Belediyesi ve Mevlana Kalkınma Ajansı ortak projesiyle geçekleşen Firan Kalesi aydınlatmasına ilaveler yaptık. Yine 2015 yılında Mevlana Kalkınma Ajansına sunduğumuz “Yaşam İçin Doğa İçin Temiz Enerji” projemiz kabul edildi.

Belediyemiz bünyesinde çalışan işçilere iş güvenliği uzmanı tarafından iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilerek işçilerimizin daha bilinçli bir şekilde çalışmaları sağlanmıştır.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ

Bizler memleketimize neler kazandırabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Söz verildiği gibi 250 adet riskli alandan konut hak sahibi tespitleri yapıldı. Vatandaşlarımızın talebi üzerine 2 farklı alanda bakanlıkça yetkilendirilmiş özel firma tarafından değerlendirme çalışmaları tamamlanarak Ermenek’in doğusu ve batısında kamulaştırma çalışmaları yapıldı. Yapım çalışmaları ise bu yıl başlayacak.

Afat ile kaya ıslah projesi görüşüldü. Biran önce çözüme kavuşması için çabalıyoruz.

Yapımına 2013 yılında başlanan yeni Belediye Hizmet binasının yapımı tamamlanarak taşınma işi gerçekleşti.

 Tarihi Sipas camiimizin yapımı tamamlanarak yeniden hizmete açıldı. Diğer yandan Rüstem Paşa Camiimizin restorasyon çalışmaları için 16 Nisan da ihalesini gerçekleştireceğiz. Ulu camimizin yanında da 2 adet kamulaştırıldı.

Söz verdiğimiz üzere TOKİ konutlarının teslimini yaz ortasında gerçekleştireceğiz.

Ermenek Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamının girişinin iki adet evle kapalı olmasından dolayı vakıflar bölge müdürlüğü ile görüşmeleri yapılıp proje çalışmalarına başlandı.

Koruma amaçlı imar planı kapsamında menekşe caddesi ile 2. Cadde arasında kalan 0,60 hektarlık alanda koruma amaçlı imar planı düzenlemesi yapıldı. bu kapsamda  9 adet binanın restorasyonu gerçekleştirilecektir.

Karalar – Keşillik mahallelerimizi kapsayan 150 hektarlık alanda hali hazır haritaları yapıldı. %3 yapılaşmayı geçmeyecek şekilde imar çalışmaları devam ediyor.

Ermenek şehir stadı ve gençlik merkezinin yer tahsisleri yapıldı. gençlik ve spor bakanlığı tarafından bu ay içind  ihale edilecek.

Cumhuriyet Ortaokulunun revize imar planında yer tahsisi yapıldı. havuzlu bölgesinde 2 farklı alanda imar uygulaması yapıldı.

Havuzlu, çevre yolu, gedik ağzı, turkuaz piknik alanı yolu belirlendi. Karalar mahallesi ile turkuaz piknik alanından geçirilecek sahil bant yolu 10 metre genişliğinde sahil projemiz tamamlanarak Orman Bakanlığı ve DSİ den uygun görüşleri alındı. Hava şartlarının uygunluğuna göre yapım çalışmalarına başlanacak, yenilenebilir enerji ile de yolun aydınlatılması sağlanacak.

Ermenek Belediyesi 170 araçlık kapalı otopark ve şehirlerarası otobüs terminali projesi yaptırıldı. Projeye uygun bir şekilde şehirlerarası otobüs terminalimizin Mayıs ayı dil bayramı etkinliklerine başlaması planlanıyor.

Mezarlık yer tahsisi yapıldı ve 182,600 m² alan Belediyeye tahsisi sağlandı.

EĞİTİM- KÜLTÜR – SOSYAL VE İSTİHDAM PROJELERİ

Söz verdiğimiz üzere Ermenek Belediyesi Beyaz Masa kurulmuş olup, artık vatandaşlarımızın iş ve işlemleri ivedi olarak yapılacaktır. Ücretsiz olarak 444 7331 nolu telefondan Belediyemizi arayarak istek ve şikâyetlerinizi bildirebileceksiniz.

Belediyemiz tarafından ve belediyemizin teşviki ile hayırseverler tarafından okullarımızın ihtiyacı olan toplam 70 adet bilgisayar alınmış ve her okulumuza 10 adet bilgisayardan oluşan, Bilgisayar laboratuarı kurulmuştur.

İlçemizde ve çevre köylerde bulunan öğrencilere eğitimlerine katkı sağlamak amacı ile 1000 adet eğitim seti-vitamin dağıtılmıştır.

Öğrencilerimize sınav öncesi motivasyon sağlamak amacı ile Orman parkında etkinlik düzenlenmiş ve önümüzdeki günlerde düzenlemeye devam edilecektir.

Öğrencilerimizin İlçe dışında bulunan etkinliklerinin desteklenmesi amacıyla araç ve konaklama ihtiyaçları karşılanmıştır.

Ermenek Belediye Meclisi tarafından kadın, gençlik, çocuk meclisleri kurulmuş ve aktif olarak çalışmalara başlanılmıştır. Yine bu meclislerimize faaliyetlerini sürdürebilmeleri için yer tahsisleri yapılmıştır.

Kadınlarımızın rahatça gidip oturabilecekleri, çay kahve içebilecekleri bir mekân olmadığından Belediyemiz tarafından yer tahsisi yapılarak Ermenek Belediyesi/Ersev Kadınlar Lokali açıldı.

Ermenek Belediyesi Bilim Kahramanları Topluluğu oluşturuldu, Teknolojiyi yakından takip etmeleri ve çalışmalarını rahatça sürdürebilmeleri için, yer tahsisi yapıldı. Hafta sonu tatil günlerinde ve yaz tatilinde faaliyetleri devam edecektir.

İlçemizde bulunan gençlere istihdam sağlamak amacıyla Assistt Çağrı merkezi açıldı. 70–80 kişi çalışmakta olup, önümüzdeki gönlerde 100-120 kişi kapasiteye çıkarılacaktır.

Vodafone tarafından Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çiftçi Eğitim Merkezi kuruldu.

Ermenek Turkuaz Yelken Spor Kulübü Derneği Belediyemizin öncülüğünde kuruldu. Bu yıl ilk defa Ahmet Keleşoğlu 1. Yelken yarışları Turkuaz gölünde yapıldı.

 Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Hayır Çarşısı dün itibarıyla açıldı.

Belediyemizin kültürel etkinlikleri içerisinde tiyatro-konser programları düzenlenmektedir. Geçmişe hafıza olan yaşlılarımızın, geleceğimizin teminatı gençlerimizin, anne ve anne adaylarımızın özel günleri çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

T U R İ Z M

İl Özel İdaresince yaptırılan Turkuaz Mesire Alanı protokol ile belediyemize devredilmiştir. Söz konusu yer belediyemiz tarafından en kısa zamanda işletmeye açılacaktır.

Turkuaz Gölü kıyısında iki adet bölge belirlenmiştir. Her iki noktaya yüzer havuz ve gezinti tekneleri konulacaktır.

 Ermenek´te Yaşam Yeniden Başlar belleği yeniden oluşturulacaktır. Ermenek’in markalaşması için çalışmalar yapılacaktır.

 Gökçeseki ören yeri Filedelfiya yerleşim alanında ve Meydan Mahallesi arkeolojik sit alanında Ermenek Belediyesi, Ermenek Kaymakamlığı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karaman İş Kur Müdürlüğü, Karaman Müze Müdürlüğü işbirliği ile kazı çalışmaları başlamıştır.

KOP desteği ile Zeyve Pazarı mesire alanı Ermenek Kaymakamlığı projesi ile yeniden turizme kazandırılacaktır.

 Zeyve Pazarı ile Turkuaz mesire alanı ve Ardıçkaya ´da olmak üzere üç adet yüzer iskele UDH tarafından yapılacak olup, 24,5 metre uzunluğunda oturan düzende 180 kişilik gemi ihalesi Ermenek Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapıldı.

  Belediyemizce Canlı internet tv stüdyosu kurulmuş olup, önümüzdeki günlerde yayına başlanacaktır. Birçok programların çekimi yapılıp yayınlanacaktır.

Ç E V R E

İlçemize doğalgazın getirilmesi için Kamulaştırma ve halihazır ihalesi yapıldı. Kamulaştırma işlemine başlanmıştır.

Taşeli Bölgemizde Belediyelerin kendi imkânları ile gerçekleştiremedikleri faaliyetlerini Birlik olarak gerçekleştirmek için 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile TAŞELİ Belediyeleri Çevre- Altyapı Temel Hizmetler Birliği kuruldu.

Birlik tarafından Katı Atık Arıtma Tesisinin projesinin ihalesi yapıldı.  Tesisinin kurulması için mevcut yerin zemini yumuşak olduğu için, yeni yer arayışımız devam etmektedir.

Çevre bilincinin oluşturulması için, toplumun her kesimine zaman zaman uzman personellerimiz tarafından eğitim verildi. Atık pil ve atık yağların toplanması için çalışmalar yapıldı. Belirli noktalara atık pil kutuları ve atık yağ bidonları konuldu.

Eski Ermenek evlerinde özellikle kerpiç yapılarda haşereye karşı, yapıların güvenliğini sağlamak ve görselliği düzeltmek amacıyla ilaçlama çalışmaları ve Belediyemiz ekiplerinde kireçleme ve badana yapıldı.

Belediye Başkanı Sayın Uğur SÖZKESEN'in konuşmalarının ardında soru ve cevaplara geçildi. Toplantı 12:00 sıralarında sona erdi. ermenekgundem.com