Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fark Gittikçe Artıyor…

Bu haberin fotoğrafı yok

Türkiyeʹde geçen yıl, en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasında 8 kat gelir farkı oldu. Ortalama yıllık hane halkı kullanılabilir geliri de, 24 bin 343 lira olarak hesaplandı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011ʹde Türkiyeʹde, en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasında 8 kat gelir farkı olduğunu açıkladı. TÜİK, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2011 verilerini yayımladı. TÜİK araştırmasına göre, geçen yıl en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı 8 kat çıktı.
İSTANBUL YİNE ZİRVEDE
Bu fark bir önceki sene de 8 kat olurken, 2009 yılında 8,5 kat olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl, en yüksek gelire sahip gruptakiler, toplam gelirden yüzde 46,7 pay alırken, en düşük gelire sahip olanların aldığı pay yüzde 5,8 oldu.
ORTALAMA YILLIK GELİR 24 BİN
Türkiyeʹde hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 24 bin 343 lira iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir ise 10 bin 774 lira oldu. İstanbul Bölgesi 14 bin 873 lira ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge durumunda iken, en düşük ortalamaya sahip bölge ise 5 bin 418 lira ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.
Maaş-ücret gelirleri, yüzde 44,8ʹlik oranla toplam gelir içerisinde en fazla paya sahip oldu. Nüfusun yüzde 16,1ʹinin yoksulluk riski altında olduğu belirlendi. TÜİK araştırmasına göre, kurumsal olmayan nüfusun, yüzde 59,6ʹsı kendilerine ait konutta oturuyor.
 

Tüketici güveni ağustosta düştü
Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında azaldı. Temmuzʹda 92,8 olan endeks ağustos ayında 91,1ʹe geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketiʹnin 2012 yılı ağustos ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, endeks, Temmuz ayına göre yüzde 1,8 oranında azalarak 91,1 oldu. Endeksteki düşüş, tüketicilerin mevcut dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.