Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GATA, Özal’ın idrar ve doku parçalarını 20 yıl saklamış

Bu haberin fotoğrafı yok

Turgut Özal’ın 17 Nisan 1993’teki şüpheli ölümüne ilişkin soruşturma sürerken, Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı 384 sayfalık raporda ilginç bir detay ortaya çıktı.
Raporun 347 ve 348’nci sayfalarında yer alan bir bilgiye göre Özal, ölmeden bir yıl önce 21 Mart 1992’de GATA Askeri Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda muayene edildi. Bu muayenede Özal’dan, “idrarla gelen doku parçaları” alındı.
GATA, Özal’a ait bu doku parçalarını 20 yıl boyunca sakladı ve 20 yıl sonra Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılması üzerine bu doku örneklerini soruşturmaya yardımcı olmak maksadıyla savcılığa gönderdi.
Doku parçaları, Özal’ın kesin ölüm sebebiyle ilgili Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı araştırma sırasında incelendi.
Adli Tıp Kurumu, yaptığı araştırma sonunda Özal’ın kesin ölüm nedeninin zehirlenmeye bağlı olmadığı sonucuna varmıştı.

Neden Hacettepe?
GATA’nın, Özal’a ait doku parçalarını 20 yıl boyunca sakladığının ortaya çıkması ve hastanede kayıt defterinin bulunması, GATA yerine aniden neden Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldüğü, neden otopsisinin yapılmadığı ve bu hastanede alınan kan örneklerinin kaybedildiği iddialarını tekrar gündeme taşıdı.
Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/gata-ozal-in-idrar-ve-doku-parcalarini-20-yil-saklamis/gundem/gundemdetay/02.03.2013/1675306/default.htmEtiketler: Tıp Fakültesi , Adli Tıp Kurumu , GATA , Hacettepe Üniversitesi , Turgut Özal , Adli Tıp , Detay