Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İyilik yaptığı turistler kaçırdı

Bu haberin fotoğrafı yok

Gezi amacıyla geldikleri Samsun’da paraları yetmeyen turistlere yardım eden iş adamı Mustafa Dayıoğlu (72), davet üzere gitti Ermenistan’da kaçırıldı. Aralarında bazı polislerin de bulunduğu suç şebekesi, 3 çocuk babası iş adamının ailesinden 700 bin dolar fidye istiyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri sonucu Ermenistan Güvenlik Teşkilatı ekiplerinin şebekenin elinden kurtarılan iş adamı, şebekedeki polislerin teşhisi için ülkede tutuluyor. Sağlık durumundan endişe edilen Dayıoğlu’nun, işkence ve yüksek şeker sebebiyle hastanede tedavi gördüğü belirtiliyor.

Turlarla Samsun’a gelen evli turistler, İlkadım ilçesinde galericilikle uğraşan iş adamı Mustafa Dayıoğlu ile tanıştı. Ermeni turistler, paraları yetmediği için maddi destekte bulunan iş adamı Dayıoğlu’nu yardımın karşılığı olarak gezdirmek için ülkelerine davet etti. Tanıştığı evli turistlerin ısrarını kıramayan iş adamı, Ocak ayı sonunda Ermenistanʹa gitti. Misafir edilmeyi bekleyen Samsunlu iş adamı, kaçırılarak nehir kenarındaki bir fabrikada esir alındığı ortaya çıktı.

Babalarının sağlık durumundan endişe eden iş adamının oğlu Ayhan Dayıoğlu, yaşadıklarını Cihan’a anlattı. Babasının 1 Şubatʹtan beri Ermenistanʹda esir durumda olduğunu söyleyen Dayıoğlu, “Biz bunu 7 Şubat akşamı öğrendik. Babam telefonla arayarak kaçırıldığını, 700 bin dolar fidye istediklerini ve dövdüklerini söyledi. O günden beri perişanız. Annem kaçırıldığını yeni öğrendi ama dövüldüğünü bilmiyor. Aldığımız son habere göre her tarafı mosmor olmuş, ayakları şişmiş ve dişleri oynuyormuş. Babam tekrar arayıp parayı sordu. Ben de zaman kazanmak için kredi çekmemiz gerektiğini söyleyerek parayı ülkeye nasıl sokacağımı falan sordum. Ne yapacağımızı şaşırdık.” dedi.

Babasını kurtarmak için resmi girişimlerde bulunduğunu anlatan Ayhan Dayıoğlu, “AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karacanʹın danışmanı Aydın Keskinʹi aradım. Konuyu anlattım. Dış İşleri Bakanlığı harekete geçirildi. İnterpolʹe bilgi verdik. Daha sonra Türkiyeʹnin Gürcistan Tiflis Büyükelçiliği yetkilileri, telefonla babamı aradı. Bu süreçte AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral vasıtasıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Gül Mısırʹda olduğu için genel sekreteri ile görüştük. O da numaramı alarak konuyla hemen ilgileneceklerini ve bilgi vereceklerini söyledi. Ancak Cumhurbaşkanlığıʹndan bugüne kadar arayan olmadı.” şeklinde konuştu.

Ermenistanʹın istihbarat teşkilatı yetkilileriyle de görüştüklerini söyleyen Ayhan Dayıoğlu, ” Ayın 12ʹsinde babamı kaçıranlar tekrar aradı. Fidyeyi Gürcistanʹdan Ermenistanʹa nasıl geçireceğimi sordum. Bana benim yanıma Tiflisʹte kadın vereceklerini, parayı onunla birlikte sınırdan geçireceğimi söylediler. Tam o sırada gelen telefonda babamın kurtarıldığı bilgisi verildi. Ermenistanʹa gidip babamı gördüm. Bana babamı kaçıranların içinde polislerin de olduğu ve onları teşhis etmesi için 8-10 gün misafir edileceği söylendi. Süre dolmasına rağmen halen bırakılmadı. Şekeri de 480ʹiın üzerine çıkmış ve hastaneye kaldırmışlar. Sağlığından endişe ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Genel Sekreterliğiʹnin konuya duyarsız kaldığını savunan Ayhan Dayıoğlu, babasının kurtarılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹden yardım istedi. Dayıoğlu, “Prosedürlerle, yazı yazıp beklemekle babamın oradan kurtarılması imkansız gibi görülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyorum. Bize yardımcı olsunlar” ifadelerini kullandı.
 
Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/iyilik-yaptigi-turistler-kacirdi/gundem/gundemdetay/26.02.2013/1673727/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Ermeni , Mısır , Gürcistan , Abdullah Gül , işkence , Samsun , Ermenistan , iş adamı , Dışişleri Bakanlığı , İnterpol , Tiflis , fidye , çocuk , Ak Parti , dolar , Dışişleri , Parti , Türkiyeʹnin