Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karaman Turizm Potansiyeli ve Yapılan Çalışmalar

Bu haberin fotoğrafı yok

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ortaʹnın yapmış olduğu basın açıklaması;

ʹʹ10.000 yıllık bir tarihi geçmişi olan İlimiz tarihi, turistik ve kültürel değerler bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Özellikle İnanç Turizmi, Kültür Turizmi, Tarih Turizmi, Mağara Turizmi, Eko Turizmi ve tabi güzellikler açısından zengindir. Bu zenginliklerimizi ulusal ve uluslararası arenada tanıtarak Karaman’da sürdürülebilir turizmin öncü bir sektör konumuna ulaşmasını sağlamak ve turizmin geliştirilerek pazar payını artırarak bir marka olabilmesi temel amaçlarımızdandır.

Karamandaki turizm konusundaki misyonumuz ve görevimiz, turizm endüstrisinin içerisinde gelişen, sürdürebilir turizm temelinde çok sayıda seyyahın Karaman yöresini ziyaretine imkan veren, seyyahlara konaklama, yeme içme, eğlence, gezi imkanı tanıyan modern bir turizm anlayışı sunmaktır. Turizm yaklaşımının benimsenerek istihdamın artırılmasında ve bölgesel gelişmede turizmin öncü bir sektör konumuna ulaştırılması ve Karaman’ın uluslararası pazarda seyyah (turist) sayısı ve turizm geliri bakımından önemli bir varış noktası, uluslararası bir marka haline getirilmesi ve potansiyele ilişkin turizm türlerinin geliştirilmesi için çalışmalarımız hızla devam ettirilecektir.

Türkçenin Başkenti Karaman, sahip olduğu tarihi zenginlikleri, turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile turizmden daha fazla pay alabilmesi çerçevesinde; Türkiye’nin en büyük Dünyanın ise 5. büyük Turizm Fuarı olan, 67 Ülkenin, 150 İl ve İlçemizin ve 4.600 uluslararası katılımcının yer aldığı on binlerce turizm profesyonelleri ve tatilciler tarafından ziyaret edilen 24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzünde bu yıl 17.si düzenlenen EMITT 2013 Fuarına (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı) Mevlana Kalkınma Ajansı ve Sayın Valimiz Murat KOCAʹın destekleri ile katıldı. Karaman Standı EMITT tarafından “En Sempati Duyulan İl” ödülüne layık görüldü.

Toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak, turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında “Turizm Haftası” kutlanmaktadır. Bu yıl 37. kutlanacak olan Turizm Haftası, İlimizde çeşitli etkinliklerle “kutlanacaktır.

İlimiz Karadağ bölgesinde, Madenşehir Örenyeri, Değle Örenyeri, Mahallaç Kilisesi, Başdağ Havuzu ve Askeri Yapıları, Gözdağı Örenyeri ve Gözdağı Şarap İşlikleri, Karadağ’ın eteklerinde bulunan Süleymanhacı Köyü yakınlarındaki Orta Anadolu’da şu ana kadar bilinen en eski yerleşim yeri olan Pınarbaşı, Karadağ’ın 12 km doğusunda Süleymanhacı ve Adakale Köyleri arasındaki Kızıldağ’da, Kral Harttapus ait bir kabartma, hiyeroglif Kitabeler ile büyük bir kaya bloğu üzerine kazıma tekniğinde yapılmış Harttapus’un Rölyefi ve kale kalıntıları bulunmaktadır.

Çok yoğun sit potansiyeli gösteren Karadağ; inanç turizmi, eko turizm, tarih turizmi, kültür turizmi, yamaç paraşütü, yaban hayatı ve av turizmi potansiyellerini bir arada taşıyan bir destinasyon ve cazibe merkezi konumundadır.

İlimiz Karadağ Bölgesi Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 Türkiye Turizm Stratejisinde belirlenen 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir hedeflerinin tutturulmasında önemli katkı sağlayabilecek bir kompleks ve cazibe merkezi olup, Karaman’ın turizm alanında da layık olduğu yere gelebilmesi, Karaman turizminin geliştirilmesi ve bölgenin, turizmin sosyo-ekonomik faydasından daha çok yararlanabilmesi için, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu, Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgeleri ile Turizm Merkezlerinin Belirlenmesine ve İlanına ilişkin Yönetmelik hükümlerince; Karadağ’ın “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilebilmesi çalışmalarımız devam etmektedir.

İlimizde son yıllarda gelişen turizm sektörüne olumlu katkısı olacağına inandığımız, İlimiz Merkez İlçeye bağlı Ekinözü Köyünün 3 Km. Kuzeyinde oldukça geniş ve yüksek bir alana yayılmış olan Bronz Çağı Helenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait bol miktarda tarihi parçaların bulunduğu, Hz. İsa’nın Havarilerinden Pavlos ve Barnabas’ın üç kez ziyaret ettikleri Kutsal Derbe Şehrinin, Üniversite veya Bakanlığımız tarafından bilimsel kazılar yapılarak gün yüzüne çıkarılması çalışmalarımız devam etmektedir.

Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan ve Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen TR52-10-SOSYAL 01-676 referans numaralı “Karaman Tanıtım Portalı” projesi kapsamında; İlimizde bulunan tarihi,turistlik ve kültürel mekanlarda, 360 derece sanal tur imkanı ile 4 dilde 3 ana başlıkta toplam 25 rota ile Karaman Tanıtım Portalı oluşturulmuştur. Ayrıca turizme yönelik üretimler (hediyelik eşya, yöresel ürünler ve el sanatları) konusunda STK ve ilgili kurumları bilinçlendirmeye yönelik toplantılar yapılmıştır. Ayrıca İlimizin tanıtımına yönelik olarak Karaman Gezi Güzergahları Tanıtım Haritası, 1500 adet Karaman Tanıtım Cd’si ve 6.000 adet Karaman Gezi Rehberinin basımı yapılarak dağıtımları gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Müdürlüğümüzce Mevlana Kalkınma Ajansına sunulan TR52-DFD-01-02 kabul nolu Karaman Bölgesi Turizm Sektörü Alansal Varlık, Uluslararası Rekabetçililik ve Makro Düzey Kümelenme Çalışması projesi kapsamında; Kamu kurum ve kuruluşları ile üst düzey yöneticilerine, sivil toplum örgütlerine, sektör temsilcilerine çeşitli tarihlerde seminerler verilmiştir.

Bakanlığımızın “Yaygın Mesleki Turizm Eğitimi” çerçevesinde; İlimizde bulunan konaklama ve yiyecek- içecek işletmelerinde çalışan personelin bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmeye yönelik olarak; 03-09 Aralık 2012 tarihleri arasında “Yöneticileri Eğitici Olarak Yetiştirme Kursu” ile “Kişisel Gelişim Semineri”, 03-08 Aralık 2012 tarihleri arasında ise “İşbaşı Eğitimi Kursları” Bakanlığımız Usta Öğreticileri tarafından 03-09 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

20 – 22 Eylül 2012 tarihleri arasında Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 2. Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumunda; “Karaman İlinin Eko-Turizm Potansiyeli” ve “Karaman İlinin Kırsal Turizm Potansiyeli ve Turizm Açısından Kullanılabilirliği” ile ilgili bildirimler gerçekleştirilmiştir. Karaman Ticaret ve Sanayi Odasının 23-25 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlemiş olduğu Karaman Ulusal Kültür ve İnanç Turizmi Sempozyumunda “ Karaman İlinin İnanç Turizm Potansiyeli ve Turizm Açısından Kullanılabilirliği” bildirgesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde 1 – 4 Aralık 2011 tarihleri arasında Eğirdir’de gerçekleşen,“Turizm’de Yeni Ufuklar” ana temalı “1. Uluslararası 4. Ulusal Eğirdir Turizm Sempozyumu”na ise “Karaman İlinin Alternatif Turizm Potansiyeli ve Turizm açısından kullanabilirliği” bildirgeleri sunulmuştur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 17 – 19 EKİM 2012 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen Turizm Eğitimi / Workshop Sempozyumunda " Turizm Eğitiminin Turist Yönlülüğe Etkisi: Karaman İli Örneği " bildirisi sunumu gerçekleştirilmiştir.

TR 52 Bölgesi ( Konya ve Karaman ) turizminin tanıtımı amacıyla, Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen gezi kapsamında, Güney Kore heyeti 24 Kasım 2012 tarihinde Karamanʹı ziyaret etmişlerdir. Heyet 13 tur acentesi yetkilisi, 2 Güney Kore Basın Mensubu ve Türk Hava Yolları Seul temsilciliğinden oluşan Güney Kore Turizm heyetine 24 Kasım 2012 tarihinde Karamanʹın tarihi, turistik ve kültürel alanları gezdirilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve teması “Erişilebilir Turizm” olarak belirlenen 2013 Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında; “Doğadan Tarihe Karaman Destinasyonu Projesi” hazırlanarak Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Ülkemizin yaşadığı hızlı kentleşme süreci ve tüm dünyanın yaşadığı küreselleşme gerçeğini göz önüne alarak, Karaman için projeler ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarımızda amacımız, Karaman’ın Türkiye ve Dünya ile bütünleşmesini hızlandırarak, ilimizi sahip olduğu tarihsel değerle birlikte modern ve yaşanabilir bir şehir olarak yarınlara taşıyabilmek.

Karaman, üreten ve ihraç eden, ülke ekonomisine katma değer sağlayan, yaşam kalitesinin sürekli olarak arttığı, turizm sektörünün ve kırsal alt yapının geliştirilerek, turizm sektörü ve kırsal kalkınmanın sağlanması ile kır-kent arasındaki gelişmişlik farkını gideren çağdaş bir kent olması temel hedeflerimizdendir.
2013 yılının ülkemize, insanımıza ve turizm sektörü çalışanlarına hayırlı olmasını temennileriyle Türkçenin başkenti Karaman’dan, gönül dostu Yunus Emre’nin diyarından kucak dolusu sevgi ve saygılarımla.ʹʹ