Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Konyaʹda Üstadın Eserleri Öğrencilere Dağıtıldı

Bu haberin fotoğrafı yok

 İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Necip Fazılʹın; Çile, Babıali, Aynadaki Yalan, Çöle İnen Nur, Hikayelerim, Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu adlı kitaplarını, Konya Lisesi öğrencilerine dağıttı.

Gürsoy, burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler, meslek odaları ve borsaların işbirliğiyle 20-26 Mayıs tarihleri arasında, Vefatının 30. Yılında Necip Fazılʹı Anma Etkinlikleri adı altında kapsamlı programlar düzenleneceğini söyledi.

Konya genelinde, kitapların 251 liseye ücretsiz olarak dağıtıldığını ve etkinliklerin başlayacağı 20 Mayısʹa kadar öğrencilerin bu kitapları okuyacaklarını ifade eden Gürsoy, ʹʹBu faaliyetle amacımız; okuma kültürünü daha da geliştirmektir.

Bu kitapların 9, 10 ve 11. sınıftaki öğrencilerimiz tarafından okunmasını hedefliyoruz. Bundan sonra her yıl bir başka yazarımızın eserini Konyaʹda gençlerimize ücretsiz olarak dağıtmayı öngörüyoruzʹʹ diye konuştu.

Gürsoy, okuma kültürünü çocukların ayrılmaz bir parçası haline getirmek istediklerini vurguladı.

Öğrencilerin liseyi bitirinceye kadar en az 200 kitabı okuyarak mezun olmasını planladıklarını dile getiren Gürsoy, ʹʹOkumayı başaran öğrencilerin tüm öğrencilerden daha başarılı olacağına inanıyoruz. Vefatının 30. yıl dönümü münasebetiyle Necip Fazılʹın eserlerinin okunmasıyla, çocuklarımızın okuma alışkanlığını biraz daha arttırmayı, kitabı sevdirmeyi amaçlıyoruzʹʹ dedi.

-Etkinlik programı-

Etkinlikler kapsamında, büyük şair, piyes yazarı ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürekʹin yaşamı, sanatı ve davasının hafızalarda yeniden canlanması adına faaliyetler düzenlenecek.

Etkinlikler boyunca, Necip Fazılʹın ʹʹBir Adam Yaratmakʹʹ, ʹʹReis Beyʹʹ, ʹʹMümin ile Kafirʹʹ gibi eserlerinden uyarlanan sinema filmlerinin ücretsiz gösterimi yapılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, hafta boyunca, şiir dinletileri, tiyatrolar ve konser etkinlikleri düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından bestelenmiş Necip Fazıl eserleri seslendirilecek. Ayrıca, Mevlana Meydanıʹnda yaklaşık 5 bin kişinin katılımının hedeflendiği ʹʹNecip Fazılʹı Okuyoruzʹʹ isimli kitap okuma programı gerçekleşecek.
20-22 Mayıs tarihleri arasında ʹʹUluslararası Necip Fazıl Sempozyumuʹʹnun da düzenleneceği etkinlikler çerçevesinde, 5 bin farklı kuruma, 71 bin görsel ulaştırılacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından ʹʹ500 bin öğrenciye 500 bin kitapʹʹ faaliyeti kapsamında ise Konyaʹdaki ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilerine Necip Fazılʹın biyografik kitapları dağıtılacak