Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Konya Havaalanı İnşaatı Yükseliyor

Bu haberin fotoğrafı yok

 Havaalanıʹnın yeni terminalindeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü bildiren Konya Havaalanı Müdürü İlhami Şimşek, mevcut terminalin 5 misli büyüklükte olan yeni terminalin en geç Şeb-i Arusʹta hizmette olacağını söyledi.

Konya Havaalanıʹnın yapımı devam eden ek terminalinin inşaatı hızla yükseliyor. Terminalin tamamlandığında mevcut terminalin 5 misli büyüklükte olacağını belirten Havaalanı Müdürü İlhami Şimşek, yeni terminalle birlikte havaalanındaki teknik bazı eksiklikleri de gidereceklerini söyledi

Terminalin tamamlanarak hizmete açılmasının ardından Konya Havaalanıʹnın adeta yeniden inşa edilmiş gibi olacağı ve yolcuların bir terminalden beklediği her şeyin burada mevcut olacağı ifade ediliyor. Yeni terminal binasında dışarıdan gelenlere Konyaʹnın havasını solutacak, Konyaʹda olduklarını fark ettirecek bir iç dizayn için de çalıştıklarını dile getiren İlhami Şimşek, yaklaşık 25 bin metrekare olan bekleme salonlarında Konyaʹnın tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan ögelere yer verileceğini belirtti.

GEÇ KALINDI, SONU İYİ OLACAK
Konya Havaalanıʹnın değişime çoktan ihtiyacı olduğunu ifade eden Şimşek, “Bunda geç bile kalındı. Biz buraya geldiğimizde halihazırda kullandığımız bu binada bir güçlendirme çalışması yapıldı. Burada büyük bir mağduriyet vardı.

Güçlendirme ve tadilat ile burada rahatladık. Şu anda da en önemli konulardan birisi yolcunun rahatlatılması. Giden yolcu kısmına çıkan viyadüğün tamamlanmasından sonra bu zorluk da aşılacak. Geliş ve gidiş olarak tek yönlü yolu iki yöne böldük. Vatandaş uzun bir yolu valizini sürükleyerek ilerliyor. Yaşlı insanlar daha çok etkileniyor. Bu da bizi üzüyor. İnşallah nisan ayının sonuna kadar viyadüğümüz tamamlanmış olacak. Şu an inşaat firmasının en çok ağırlık verdiği yer burası. Bu viyadük tamamlandığında yolcularımızın yaşandığı büyük bir sorun çözülmüş olacak” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALARIN YÜZDE 80ʹİ BİTTİ
Yeni terminal binasındaki çalışmaların duraklamaksızın devam ettiğini kaydeden Şimşek, “Şu an ana temelde 7 tane çelik kontrüksiyonumuz vardı. O tamamen bitti. Şimdi iç duvar bölmeleri yapılıyor. Bunun içinin su ve elektrik tesisatı, teknik alt yapısı şu an devam ediyor. Şu anda terminalimiz 3 bölümden oluşuyor. Şu an B ve C binalarının beton işi tamamen bitti. A bloğun da beton çalışmaları çok kısa bir sürede bitecek. Beton çalışmaları yüzde 80 civarında bitti.

Şu an Konya Havaalanıʹnda 8 uçaklık bir apronumuz var. Daha önce apron sayısı sadece 2ʹydi. 8 apronun tamamını dolduracak kadar uçağımız dahi yok. Burada en fazla 4 apronumuza uçaklar park ediyor” dedi.

MEVCUT BİNA SADECE HAC VE UMRE İÇİN KULLANILACAK
Geçtiğimiz günlerde Devlet Hava Meydanları Genel Müdürüʹnün kendilerini ziyaret ettiğini ve kendilerine şu an kullanılan mevcut binayı hac ve umre için ayırmayı planladıklarını söylediklerini bildiren Konya Havaalanı Müdürü İlhami Şimşek, “Şu an karar verilmiş değil ama bu şekilde yapılırsa, Konyalı rahat edecek. Çünkü her hafta en az 2-3 uçak dolusu yolcu umreye gidiyor. O yönden insanların mağdur edilmemesi için böyle bir çalışma düşündük. Konya için iyi bir çalışma olacak, Konyaʹya yakışır bir havaalanı inşa edilecek” diye konuştu. “Bir yeni terminal binasına baktım, bir de mevcut binaya. Bu bina yeni yapılacak binanın 5ʹte 1ʹi kadar” diyen İlhami Şimşek, “İki uçak çakıştığı zamanlar oluyor. Yolcular ayakta kalabiliyor, yolcular birbirine karışabiliyor. Ama yeni terminalle birlikte hiçbir sıkıntı olmayacak. Alan geniş olduğu için yakın saatlerde kalkacak olan uçakları bekleyen yolcularımız terminalde rahat rahat bekleyebilecek. Yakın zamanda bir umre organizasyonu sırasında bir rötar oldu. Yaklaşık 1,5 saat uçak rötar yaptı. Yaşlı insanlar burada saatlerce bekletildi. Biz de üzüldük. Ama bu konularda bizim yapabileceğimiz en iyi şey, yolcularımızı terminalimizde en iyi şartlarda bekletmek. Biz burada planlamayı vatandaşımız daha rahat yolculuk yapsın, gidiş gelişlerde problem yaşamasın, beklemesin diye düşünüyoruz. Fakat bazen bizim dışımızda gelişen olaylar yaşanabiliyor” dedi.

BU YIL BUZLANMA NEDENİYLE İPTALLER OLMADI
Geçtiğimiz yıllarda kış şartları nedeniyle çok sayıda uçağın rötar yaptığını hatta bazı uçakların da kalkış yapamadığını hatırlatan Konya Havaalanı Müdürü İlhami Şimşek, “Bu yıl hava şartlarının iyi olmasının yanında, yeni aldığımız cihazlarla birlikte Konyaʹda buzlanma nedeniyle uçakların rötar yapması veya uçamaması diye bir durum asla olmadı. Biz bunun önüne geçebilmek için sürekli teyakkuz halinde olduk. İki tane pistimiz var. Pistin birine hiç müdahale etmedik, diğerini sürekli olarak buz çözücü ile temizledik. Bir taraf hiç buzlanmadı, diğer taraf ise buzdan kurtulmadı. Önemli olan da zaten pistin buzlanmadan önce temiz tutulmasını sağlamak. Aksi halde zaman kaybı ve rötarlar yaşanacaktı” ifadelerini kullandı.

DAHA İYİ GÖRÜŞ AÇISI SAĞLANACAK
Mevcut teknoloji ile uçakların sisli havalarda 550 metre inişte, 400 metre kalkışta görüşe sahip olduğunu bildiren Şimşek, “Şu an iptallerimizin yüzde 90ʹı 250-400 metre arasındaki sis görüşünden kaynaklandı. ILS dediğimiz cihaz burada etki yapamadı. Genel müdürümüze bunu belirttiğimizde bunun çözümü için çalışmalar yaptı. Şu anda dışarıdan gelip pistimizde belli bir limitin altına düşürmek için uçağı, o ölçümler yapıldı. Biz verileri gönderdik. Genel müdürlük tekrar dışarıdan bu işin ehli olan bir ekip gönderdi. Burada birkaç gün çalışıldı. Bölgede komple ölçümler yapıldı. Genel müdürlüğümüz buna bir karar verecek. Müthiş maliyetli bir cihaz bu. CAT 2ʹyi kullanıyoruz şu an ama belli konular var. Sisteme uygun bu konular aydınlatılırsa görüş açısının daha aşağı çekilmesi sağlanabilecek. Bu cihazın belli kategori ayarları var. Genel müdürümüz Konya için genel müdürlüğü ayağa kaldırdı. Buradaki yaşanan sıkıntıların giderilmesi noktasında gerçekten buraya değer veriliyor. Ayrıca yeni terminalle birlikte otopark alanımız da büyüyece” diyerek sözlerini tamamladı.