Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Memurdan hükümete uyarı: Alanlara inmekten çekinmeyiz

Bu haberin fotoğrafı yok

Sabah saatlerinde Güvenparkʹta toplanan Büro Emekçileri Sendikası (BES) ve Türk Büro-Sen üyeleri Necatibey istikametinden Maliye Bakanlığı’na kortejler halinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş güzergahında bulunan Başbakanlık önünde duran kalabalık sloganlar atttı. Başbakanlıkʹtan sonra tekrar yürüyüşe geçen üyeler Maliye Bakanlığıʹna eylem yaptı.

666 SAYILI KHK İLE MEMUR MAĞDUR EDİLDİ

BES Başkanı Ahmet Kesikʹin ardından Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Maliye Bakanlığı önünde yaptığı konuşmasında gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin bir uyarı niteliği taşıdığını belirterek, “Bu kararı almadan önce siyasi iktidarın yetkilileri ile görüştük. Bürokrasi ile gerekli yazışmaları yaptık kitlesel basın açıklamaları gerçekleştirdik. 666 Sayılı KHK’nın yanlış olduğunu, memurun mağdur edildiğini anlattık. Başta GİB olmak üzere; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüʹnün içinde de bulunduğu 20ʹyi aşkın kurumun Maliye Bakanlığıʹna fazla mesailerin devam ettirilmesi için yazı yazdığını söyledik. Bu taleplerin anlamı şudur. İş yoğunluğu ve personel yetersizliği sebebi ile fazladan çalışmaya ihtiyaç duyuyoruz. Daha dün GİBʹde büyük şehirlerde veznelerin 19:30ʹa kadar açık tutulması talimatı verildi. Adliyelerde bazı davalar gece yarılarına kadar sürüyor. Durum böyle olunca fazla yapan çalışan personele izin de verilemiyor. İzin değil fazla çalışmamızın karşılığını ücret olarak istiyoruz.

Anayasaʹda memura angarya iş yasaklanmıştır. Ne yazık ki hükümet baskı ve tehditle memurları angaryaya zorluyor. Emeğini gasp ediyor” dedi.

Konuşmasında memurun hak kayıplarına değinen Yokuş, “Hükümet ʹdaha fazla demokrasi, daha fazla özgürlükʹ diyerek tüm memurları kandırmış kazanılmış haklarını ellerinden almıştır. Memura banka promosyonu fiyaskosunu ve fazla mesai ücretini çok görenler şimdide memurun elinden yok parasını aldı oda yetmemiş gibi ikramiyelerini kesti. Kazanılmış haklarımız geriye götürülüyor” diye konuştu.

İŞGÜVENCEMİZE DOKUNDURTMAYIZ

Yokuş, “Tüm yaşanan olumsuz gelişmeler ve kazanılmış hak kayıplarımız yetmezmiş gibi hükümet gözünü şimdi de iş güvencemize dikti. Memurların işlerine nasıl kolayca son veririz hesabı yapıyorlar. Anayasadan memur tanımını kaldırmak için uraşıyorlar. Türk Büro-Sen olarak buna müsaade etmemiz mümkün müdür? Diyorlar ki, 2 defa kınama cezası alan memuriyetten çıkartılsın. Güvencesiz çalışmayı, taşeronlaşmayı, esnek istihdamı ve performansa dayalı ücret dayatması yapıyorlar. Bunu asla kabul etmeyiz. Niçin meydanlardayız? Çalınan emeğimizin, gasp edilen haklarımızın iadesi için alanlardayız. Taşeronlaşmaya, 4/Bʹli, 4/Cʹli günecesiz çalışmaya hayır demek için meydanlardayız. İş güvencemize sahip çıkmak için alanlardayız. Siyasi iktidara boyun eymeyeceğimizi bir kes daha göstermek için alanlardayız. Bu eylem hükümete bir uyarı eylemidir. Eğer taleplerimiz yerine getirilmezse genel greve de gitmekten geri durmayacağız” dedi.

ALANLARA İNMEKTEN ÇEKİNMEYİZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bu eylemi düzenleyen Türk Büro-Senʹe teşekkürlerimi sunuyorum. Hükümetin yanlış politikalarına dur demek için alanlara inmekten çekinmeyiz. 4/Bʹli ve 4/Cʹli köleliğe dur demek için, kaldırılan fazla mesai ücretlerimiz, kesilen yol paralarımız için alanlarda olmaya memurun hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Eyleme, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Senʹe bağlı Sendikaların Yöneticileri, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Genel Başkan Yardımcıları Bayram Öztürk, Osman Eksert, Hüseyin Aslan, Tahir Yüzbaşıoğlu, Nejla Öksüz ve binlerce memur katıldı.

 
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/memurdan-hukumete-uyari-alanlara-inmekten-cekinmeyiz/ekonomi/ekonomidetay/27.02.2013/1674243/default.htmEtiketler: Türkiye , memur , Anayasa , Adalet Bakanlığı , Maliye Bakanlığı , bürokrasi , Başbakanlık , İçişleri Bakanlığı , kınama , diyerek , Gerekli