Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meramʹa Yeni Kardeş Şehir

Bu haberin fotoğrafı yok

 Protokolü Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ve Şeki Belediye Başkanı Fikret Cefarov imzaladı.

İmza töreninden sonra bir konuşma yapan Başkan Kalaycı, "Bugün kardeşliğin yazıya, protokole döküldüğü güzel bir gün oldu. Han Sarayʹda olumlu görüşmeler yaptık. Daha öncesinde bu protokolü imza aşamasına getirdik. Ve hamdolsun şimdi de bunu gerçekleştiriyoruz. Kültürü, sosyal dokusu, gelenekleri ile zaten kardeşimiz olan Azerbaycan halkıyla bu protokol vesilesiyle birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekiştirilmesi sağlanacaktır. Şeki Belediyesi ile yapacağımız bazı organizasyonların, projelerin de ilk adımını böylece atmış olacağız" dedi.

Meramʹın ilk kardeş şehrinin, Bosna Hersekʹin Hadzici ilçesi olduğunu hatırlatan Kalaycı, "Kardeş şehir ilişkileri kapsamında Hadzici ilçesinde yaptığımız sağlık ocağı ve parkın açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Yine Bosna Hersekʹte açtığımız meslek edindirme kurslarında 500 Boşnak kardeşimiz eğitim görüyor. İkinci kardeş şehir protokolünü ise Irakʹın Telafer Belediyesi ile imzaladık. Irakʹtan gelen yaklaşık 40 bayan kardeşimizi Ramazan ayında Konyaʹda misafir ettik. Onlara meslek edindirme kurslarımızda değişik branşlarda eğitim verdik. Bilgi alışverişinde bulunduk. Üçüncü kardeş şehrimiz ise Azerbaycanʹın Şeki şehri oldu. Şeki Belediyesi ile de inşallah Meram Belediyesi birçok faaliyetin başlangıcını bu protokolle yapmış olacak. Tabi Şeki Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini de, Sayın Valimiz Elhan Usubovʹu da Konyaʹda ağırladıktan sonra bunlar biraz daha şekillenecek. Belediyemizin bir başka kardeş şehri de Filistin Gazze. Gazze Belediyesi ile de kardeş şehir protokolümüz var. Gazze ile ilgili inşallah gerekli çalışmaları da yakın bir zamanda başlatacağız" ifadelerini kullandı.

Şeki Belediye Başkanı Fikret Cefarov da, "Kardeş ülke Türkiyeʹden Meram ile ʹkardeş şehirʹ protokolü imzaladığımız için çok mutluyuz. Bu protokol çerçevesinde ilişkilerimizin daha da güçlenmesi için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.

Azerbaycanʹın Şeki Şehrinden Bir Görünüm:

Başyayla Haber