Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MGKʹdan net mesaj: Operasyonlar sürecek

Bu haberin fotoğrafı yok

Milli Güvenlik Kurulu; terör örgütü PKKʹnın silah bırakması için terör suçundan hükümlü Abdullah Öcalan ile başlatılan görüşmeler çerçevesinde Öcalanʹın BDPʹye gönderdiği mektubun içeriğinin kamuoyuna yansıdığı gün yapılan toplantısından sonra yayınladığı bildiride, yeni sürece vurguda bulunmadı. İmralı ile görüşme sürecine MGKʹnın bu aşamada temkinli yaklaştığı yorumu yapılırken, bildiride, teröristlere karşı bahar aylarında yürütülecek operasyonların gözden geçirildiği ifadesi yer aldı. Böylece, devletin silahlı teröristlere karşı mevcut tutumunun sürdüğü mesajı kuvvetli ifadelerle verildi.

Güler ilk kez katıldı
Milli Güvenlik Kuruluʹnun Şubat ayı olağan toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹün başkanlığında Çankaya Köşküʹnde yapıldı. Sona eren toplantı, saat 14.00ʹde başlamıştı. Ocak ayında kabinede yapılan revizyonda İçişleri Bakanlığıʹna atanan Muammer Güler, MGKʹya ilk kez katıldı.

ʹSilahlı teröriste karşı operasyonlar sürecekʹ mesajı
MGK toplantısı, terör örgütü PKKʹnın silah bırakması için terör suçundan hükümlü Abdullah Öcalan ile başlatılan görüşmelerin öne çıktığı ve Öcalanʹın BDPʹye gönderidği mektubun içeriğinin kamuoyuna yansıdığı günü denk gelmesi nedeniyle ayrı bir önem kazandı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan toplantıda, Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeler konusunda, kapsamlı istihbarat sunumunda bulundu. MGK toplantısında, PKKʹnın silah bırakması için başlatılan çok yönlü süreç bütün boyutlarıyla değerlendirildi. Yaklaşık 5.5 saat süren toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, İmralı sürecine bir vurgu yapılmaması, sürece yönelik ifadelere yer verilmemesi dikkat çekti. MGKʹnın bildirisinde, bu yönde atıfların olmaması kurulun sürece bu aşamada temkinli yaklaştığı yorumuna neden oldu.

Bildiride, bahar aylarında PKKʹya yönelik operasyonların gözden geçirildiğine ilişkin ifade de, PKKʹnın silah bırakmadığı müddetçe devletin dağdaki teröristlere karşı mevcut tutumunu sürdüreceğinin mesajı olarak değerlendirildi. Bildiride, şu ifadeler yer aldı: “Dönem içerisinde ülkemizde meydana gelen terör eylemleri ile bunlara karşı güvenlik güçlerimizce başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar görüşülmüş, bahar – yaz döneminde yürütülecek faaliyetler gözden geçirilmiştir. Terörle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ederken, halkımızın huzur ve güvenliğinin temin edilmesine yönelik alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir. Terörle mücadelede başarı elde etmek amacıyla diğer devletler ve uluslararası toplumla işbirliğinin önemi bir kez daha ifade edilmiştir.”

Suriye mücavir alanımız
Türkiyeʹye mücavir alanlarda son dönemde yaşanan gelişmelerin muhtelif boyutlarıyla değerlendirildiği ifade edilen bildiride, suriye konusunda şöyle denildi: “Suriyeʹde devam eden sorunların, ülkemizin yanı sıra bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmış, ihtilafın halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda kısa zamanda sonuçlandırılmasına matuf uluslararası çabalarda gelinen aşama gözden geçirilmiştir. Ayrıca ülkemizdeki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları 180 bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da görüşülmüştür.” Bildiride, Arap Baharı yaşanan ülkelerdeki gelişmeler ile Irakʹtaki siyasi sıkıntıların da toplantıda ele alındığı kaydedildi.

 
Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/mgk-dan-net-mesaj-operasyonlar-surecek/siyaset/siyasetdetay/22.02.2013/1673821/default.htmEtiketler: PKK , Türkiye , Çankaya , Arap , BDP , Abdullah Gül , Suriye , Çankaya Köşkü , MGK , İçişleri Bakanlığı , Abdullah Öcalan , terör örgütü , Muammer Güler , İmralı , Irak , terör , saat , Milli Güvenlik , MİT Müsteşarı , Hakan Fidan , MİT Müsteşarı Hakan Fidan , Yaz , Türkiyeʹye , PKKʹnın , PKKʹya , Suriyeʹde , Abdullah Gülʹün