Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Necdet Özelʹden Açıklamalar

Bu haberin fotoğrafı yok

Orgeneral Özel, Pkkʹnın lider kadrosuna operasyon için "Çok iyi korunuyorlar ve çok sık yer değiştiriyorlar. Etkisiz hâle getirmek için çalışıyoruz" dedi.

 Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel Türkiye gazetesine çok önemli açıklamalarda bulundu. Sorulara yazılı olarak cevap veren Özel, çok tartışılan Bingölʹdeki saldırıdan önce tedbir amaçlı olarak "zaman aldatma" taktiğini uyguladıklarını kaydetti. Kck operasyonlarının Pkk ile mücadelede hayati öneme sahip olduğunu kaydeden Özel, ABDʹden alınan istihbarat desteğinin de sınırlı olduğunu ifade etti. İşte çok önemli açıklamaların yapıldığı röportaj: KANDİLʹE OPERASYON SORU: Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Pkkʹnın ana üstlenmesinin bulunduğu Kandilʹe kalıcı bir operasyon gerçekleştirmesi teknik anlamda mümkün mü?
CEVAP: Teknik anlamda mümkündür.
İSTİHBARAT DESTEĞİ SORU: Türk Silahlı Kuvvetleri Pkk ile mücadelede ABDʹden istihbarat desteği alıyor mu?
CEVAP: Sınırlı ölçüde alıyoruz.
TUTUKLU KOMUTANLAR SORU: Çeşitli dava ve soruşturmalarda çok sayıda muvazzaf ve emekli Tsk personeli tutuklu yargılanmakta. Bazı çevreler bu durumu Pkk terör örgütü ile mücadelede zaaf kaynağı olarak göstermektedir. Bu yorumlara ilişkin düşünceleriniz nedir?
CEVAP: Söz konusu personelin durumu mutlaka sistemi etkilemektedir. Teröristle yürütülen mücadelede askerî faktörlerin yanı sıra, psikolojik faktörler de önemli rol oynar. Yargı sürecindeki personelimizin durumu bizleri derinden üzmektedir. Ancak, bu üzüntümüzün terörle mücadeledeki kararlılığımızı zaafa düşürmesi söz konusu değildir.
KONVOYA SALDIRI SORU: 18 Eylülʹde Bingölʹde meydana gelen olayda bir istihbarat zaafı var mı? Örgütün asker sevkiyatı hakkındaki istihbaratı nasıl elde ettiği hakkında bilgi söz konusu mu?
CEVAP: Olay öncesinde, teröristler tarafından bu olaya yönelik somut herhangi bir duyum veya bilgi alınmamıştır. Konvoy bilgisinin sızmasını önlemek için intikal günü, zamanca aldatma tedbiri uygulanarak değiştirilmektedir. Bu olay öncesinde de aldatma uygulanmıştır. Kandilʹe kalıcı bir operasyonun teknik anlamda mümkün olduğunu, örgütün İran ve Suriyeʹde de kampları bulunduğunu ifade eden Özel, üst düzey yöneticilerinin ise çok sık yer değiştirdiğini ve iyi korunduğunu belirtti. Genelkurmay Başkanı Necdet Özelʹin sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:
SORU: 2012 yılında terörle mücadelede verilen şehit sayısı ne kadardır? Aynı dönemde kaç örgüt elemanı etkisiz hale getirilmiştir?
CEVAP: Tsk olarak 1 Ocak 2012ʹden 24 Eylül 2012ʹye kadar terörle mücadele kapsamında verdiğimiz şehit sayısı 110ʹdur. Aynı dönemde 427 terörist ölü, 54 terörist yaralı/sağ olarak ele geçirilmiş, 117 terörist kendiliğinden teslim olmuştur. Etkisiz hale getirilen terörist toplamı 598 olmuştur.
SORU: Türkiye 30 yıldır terörle mücadele ediyor. Sadece askeri yöntemlerle terörün bitirilmesi mümkün mü?
CEVAP: Terörün; siyasi, sosyal, ekonomik yönlerinin olduğu da bilinmektedir. Silahlı örgüt mensuplarıyla (teröristle) mücadele askeri yöntemlerle yapılmalıdır ki, öyle de oluyor.
SORU: Kck operasyonları Pkk ile mücadelede etkin rol oynamakta mıdır? CEVAP: Terör örgütünün işbirlikçileriyle mücadele, teröristlerle mücadele kadar önemlidir. Bölgede korku ve şiddet uygulayan, örgüte zorla eleman kazandıran, özellikle silahlı terör eylemlerini ve sivil itaatsizlik türü eylemleri organize eden, halk üzerinde oluşturduğu baskı ile terör örgütüne zorla para temin eden ve halkımızı devlete karşı provoke edenlerin yakalanması; devletimizin bekasının sağlanması, yasaların hâkim kılınması ve halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için hayati önemi haizdir.
SORU: Örgütün son dönemde özellikle Suriye ve İran tarafından yoğun destek gördüğü sıkça dile getirilmektedir. Pkk terör örgütünün söz konusu iki ülkede kampları veya üslenme bölgeleri var mı? Örgütün son dönemde artan saldırılarının iddia edilen bu destekle bağlantısı söz konusu mu?
CEVAP: Terör örgütünün bahse konu ülkelerde terörist kampları vardır. Bu kamplarda teröristler eğitilmektedir. Hiçbir terör örgütü; siyasi, askeri, mali ve psikolojik destek almadan yaşayamaz.
SORU: MİT ve Emniyet ile istihbarat paylaşımı konusunda herhangi bir zafiyet var mı?
CEVAP: Böyle bir zaaf yoktur.
SORU: Pkk terör örgütünün 2012 yılı eylemlerinin önceki dönemlere göre farklılıkları söz konusu mu? Örgütün alan hâkimiyeti kurmak istediğine dair yapılan yorumları nasıl karşılıyorsunuz?
CEVAP: Örgüt 2012 yılını "Final Yılı" olarak ilan etmiştir. Kendine göre son hamlelerini yapmaktadır, ancak başaramayacaktır. Örgütün "alan hâkimiyeti kurmak istediğine dair" verilen demeçler; yersiz, mesnetsiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışmayan yorumlardır.
SORU: Türk Silahlı Kuvvetlerinin Pkkʹnın ana üstlenmesinin bulunduğu Kandilʹe kalıcı bir operasyon gerçekleştirmesi sıkça tartışılan bir konu. Böyle bir operasyon teknik anlamda mümkün mü?
CEVAP: Teknik anlamda mümkündür.
SORU: Örgütün üst düzey yöneticilerinin nokta operasyonlarla etkisiz hale getirilmesi imkânsız mı?
CEVAP: Çok iyi korunuyorlar ve çok sık yer değiştiriyorlar. Etkisiz hale getirmek için çalışıyoruz.
SORU: Her şehit haberinden sonra birileri çıkıp "Neden hiç zenginlerin çocukları şehit düşmüyor?" sorusunu yöneltiyor. Bu tür tepkileri nasıl karşılıyorsunuz? CEVAP: Askerlik hizmeti Vatan hizmetidir. Zengin fakir ayırımı yapılmaz.