Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SBS kaldırılırsa özel okullar ”merkezi sınav” yapacak

Bu haberin fotoğrafı yok

 

Türkiye Özel Okullar Birliği  Derneği Başkanı Cem Gülan, Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılarak yerine  getirilmesinin planlandığı belirtilen liselere geçiş sistemine ilişkin ”İlla SBS  kaldırılacak ve bu sistem yapılacak denirse özel okullar tek bir sınav yapmak  zorunda kalacak. Biz merkezi sınavımızı yaparız. SBS kaldırılmazsa dahi biz artık  kendi sınavımızı yapmayı düşünüyoruz” dedi.

 

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Gülan, Milli Eğitim Bakanı  Nabi Avcı’nın, bu yıl son kez yapılacak SBS yerine liselere geçiş için yeni bir  sistem üzerinde çalıştıklarını, sistemde belli bir okula talebin çok olması  halinde o okulun kendi sınavını yapabileceğini söylediğini hatırlattı.

 

Bu konuda Bakan Avcı’ya görüşlerini aktarmak istediklerini ifade eden  Gülan, Galatasaray gibi okullara kriterler belirleyip bunlara göre öğrenci alımı  için sınav hakkını vermenin uzun vadede doğru görünebileceğini dile getirdi.

 

Gülan, ”Önümüzdeki 5-10 yıl içinde son derece yanlış olur. Toplumu buna  yavaş yavaş hazırlamak gerekir. Merkezi bir sınavın mutlaka olması gerekir”  değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye’de tarihi geçmişi bulunan, çok iyi olduğuna tüm toplumun inandığı  okulların olduğunu vurgulayan Cem Gülan, çağ nüfusunun yüzde 2’sine denk  gelebilecek kadarının bu okullarda gitmesini sağlamak gerektiğini belirtti.

 

Gülan ”Mesela İstanbul Erkek, Galatasaray, Kabataş, Vefa, Kadıköy  Anadolu gibi. Bu okulları bir anda diğer Anadolu liseleriyle aynı statüye  getirmek bunlara kayıt adrese dayalı olacak, kendi sınavlarını yapabilirler  demek, çeşitli kriterler getirmek çok yanlış olur” dedi.

 

Böyle bir durumda bir özel okulun, ”Fransızca bilen, bir spor veya sanat  dalı ile uğraşan ve okul notu 95 üzerinde olan” öğrencileri sınava alacağı  yönünde kriterler belirleyebileceğine dikkati çeken Cem Gülan, bu durumun ”okul  notu”nun güvenilirliği gibi yeni tartışma konularını gündeme getireceğine işaret  etti.

 

”Hakkari’deki 95 ile Ankara’daki 95 aynı mı” diye soran Gülan,  Türkiye’de not güvenilirliğinin bulunmadığını, ”hatır gönüle ya da maddi  çıkara” göre not yükseltmenin mümkün olduğunu ileri sürerek Türkiye’de öncelikle  not verme sisteminin 5-10 yıl ciddi politikalarla denetlenmesi gerektiğini  söyledi.

 

Adrese dayalı sitemde, not sisteminin kriter olarak belirlenmesinin  sorunlara neden olacağını savunan Gülan, ”Fransızca bilen’ kriteri konuldu  diyelim, Şanlıurfa’da çok kötü koşullarda yaşayan ancak çok zeki olan bir çocuğun  Fransızca öğrenme şansı var mı? Şırnakta’ki çocuğun bir spor dalında kendini  geliştirmiş olma şansı var mı? Bunlar da demektir ki konulabilecek en sağlıklı  kriterler bile haksız kriterler haline gelebilir, bunlar eşitlik ilkesine  aykırı” şeklinde konuştu.

 

Bu değişikliğin yapılması halinde Galatasaray Lisesi’ne 60 bin kişinin  başvurduğu düşünülürse ”nasıl sınav” yapılacağı konusunun gündeme geleceğine  dikkati çeken Gülan, bu sınavın en az 1,5 milyon liraya mal olacağını bunun da  okullara ve velileri büyük bir maddi yük getireceğini ifade etti.

         

Sınav tarihleri nedeniyle kargaşa çıkar

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Gülan, öğrencilerin birden  fazla okulun sınavına girmek isteyebileceğini dile getiren Gülan, ”Örneğin,  Galatasaray’a 10 bin, İstanbul Erkek 10 bin, Kabataş’a 5 bin, Kadıköy Anadolu’ya  5 bin, Robert Koleji’ne 16 bin kişi, Koç Lisesi’ne 10 bin kişi başvurdu. Bir  sınav tarihleri aynı güne gelen okullar yüzünden kargaşa yaratır. Eğer sınavları  farklı haftalara koymak istersek bize minimum 20 hafta gerekir. Yani çocukları  bir sınavdan kurtaralım derken 20 sınava sokacağız” dedi.

 

Şu anda liselere girişte SBS’nin ağırlığının yüzde 70, okul notunun ise  yüzde 30 olduğunu hatırlatan Gülan, öncelikle eşit, herkese adil olan merkezi  sınavın etkisinin yüzde 95’e çıkarılması, yüzde 5’in de sosyal etkinliklere  ayrılması gerektiğini savundu.

 

Gülan, yüzde 5’lik oranın her sene birer, ikişer puan artırılarak,  toplumun buna alıştırılması ve doğru yöne sevk edilmesi gerektiğini anlattı.

 

Türkiye’nin sürekli değiştirilen sınav sisteminden kurtulması gerektiğine  işaret eden Gülan, ”Şimdi bu bir sınavda kaldırılmak isteniyor. Bir milyon  öğrenci mi var, 20 bin kontenjan çok özel liselere ayrılmalı. Bunların sayısı  artırılmamalı. Her ilin belli başlı Anadolu liseleri vardı. Bunlar muhafaza  edilmeli, bunlara merkezi sınavla öğrenci alınmalı. Yüzde 5, Bakanlığın  belirlediği kriterlere konulmalı, toplum alıştırılarak sağlıklı bir şekilde gidilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

 

Merkezi sınavın kesinlikle olması gerektiğini savunan Gülan, şöyle devam  etti:”Urfa, Şırnak, Van, Hakkari, Tokat, Edirne, Tekirdağ’daki çocuğun  gönlündeki okula gitmesine engel olursak onun karşısına çıkıp ona cevap  veremeyiz. Van’daki çocuk fener ışığında ders çalışıp büyük şehirde üniversiteye  veya İstanbul Ankara’da liseye geliyor. Biz onun hayallerini çalamayız. Eğer  kriter koyarsanız, şartları özel okullara bırakırsanız en çok özel okulların  çocuğu yerleşir. Yani ekmeğime kaymak olur. Ama öncelikle biz bu ülkedeki  çocukları düşünmek zorundayız. Her ne kadar özel okulların derneği de olsak  ismimizin başında Türkiye ifadesi var bu nedenle önce Türkiye”nin ve tüm  çocuklar ile velilerin çıkarlarını korumak zorundayız.”

         

-SBS, 8. sınıf sonunda yapılmalı-

SBS’nin 8. sınıf sonunda yapılmaya devam etmesini isteyen Gülan, ”Okul  notu ve diğer kriterlerin etkisi yüzde 5’e düşürülmeli. En fazla yüzde 10 olmalı.  Bu sınavlar kalıcı olsun demiyorum. Dersiniz ki sınavın etkisi 2014’de yüzde 90,  okul başarısı, sanat, spor un etkisi yüzde 10, 2015’de yüzde 88’e yüzde 12,  2016’da 85’e yüzde 15 olur. Giderek sınavın etkisini düşürürsün” diye konuştu.

 

Sınav stresinin, yıl içinde aynı tarzda birden çok sınav yaparak ortadan  kaldırılabileceğini kaydeden Gülan, şöyle devam etti:

 

”TOEFL veya SAT gibi. Birinci sınavı iyi geçerse diğerlerine girmez veya  o gün gününde değilse dünyanın sonu değildir diğerlerine hazırlanır.

 

Bunların sonucunda, illa bu sistem yapılacak denirse özel okullar tek bir  sınav yapmak zorunda kalacak. Biz merkezi sınavımızı yaparız. SBS kaldırılmazsa  dahi biz artık kendi sınavımızı yapmayı düşünüyoruz. İstanbul’da 11 tane yabancı  okul var, 3 tanede eski yabancı okul ancak şimdi Türk okulu olan Amerikan Koleji  var. Yüz yıldan fazladır veya yüzyıla yakındır eğitim öğretim veren Işık,  Terakki, TED gibi okullar  var. Demek ki bir çocuk özel okula gitmek istiyorsa 20  tane sınava girmesi lazım. Devlette girecekleri ayrı. Yapamayız mümkün değil.  Onun için merkezi tek özel okullar sınavı yaparız.”

 

Bu sorunların temel nedeninin okulların kalite farkı olduğunu dile getiren Cem Gülan, bu kalite farkı varken adrese dayalı yerleştirmenin  yapılmasının imkansız olduğunu iddia etti.
Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/sbs-kaldirilirsa-ozel-okullar-merkezi-sinav-yapacak/egitimsbs/haberdetay/28.02.2013/1674679/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Ankara , Şırnak , Van , Şanlıurfa , Tekirdağ , Tokat , Kadıköy , Hakkari , TOEFL , Edirne , SBS , Fransızca , Cem Gülan , SAT , çocuk , Galatasaray , spor , sanat , Kesinlikle , Nabi Avcı , Galatasaray Lisesi , Anadolu , Kalacak , Milli Eğitim Bakanı , Amerikan