Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sınavsız üniversiteye giriş hakkı

Bu haberin fotoğrafı yok

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  (TÜBİTAK yarışmalarında ödül alan öğrenciler) uluslararası olimpiyatlarda madalya  alan çocukların başka bir sınava tabi tutulma ihtiyacı olmayan çocuklar olduğunu  belirterek, “Kendilerini uluslararası alanda ispat ettiklerine göre, onları başka  bir yarışa daha sokmak haksızlık olur” dedi.

 

Bakan Ergün, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda düzenlenen “9.  Uluslararası Tasarım Olimpiyatı Proje Yarışması” ödül töreninin ardından basın  mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Bazı internet sitelerindeki, Otomobil Kanunu’na göre üretim yetkisi  verilen şirketlerin sadece üretim yapacağı ve lüks araçlara kota geleceği  iddialarının sorulması üzerine Bakan Ergün, “Ben ilk defa sizden duyuyorum”  cevabını verdi.

 

TÜBİTAK yarışmalarında ödül alan öğrencilere sınavsız üniversite  projesinin detaylarının sorulması üzerine Ergün, bunun, son 10 yıldır uygulanan  bir yöntem olduğunu söyledi.

 

Son 5 yılda, bilim olimpiyatlarında derece alan 26 öğrencinin mühendislik  ve tıp alanında sınavsız olarak üniversiteye girdiklerini anlatan Ergün, şunları  kaydetti: “Ancak bazı derece alan öğrencilere de katsayı uygulamasıyla daha fazla  puan almalarına imkan tanınmaktadır. Zannedersem 160 öğrenci de ek katsayı alarak  istedikleri bölümlere daha kolay girme imkanı elde ettiler. Uluslararası  olimpiyatlarda madalya almış çocuklar, başka bir sınava tabi tutulma ihtiyacı  olmayan çocuklardır. Kendilerini uluslararası alanda ispat ettiklerine göre  onları başka bir yarışa daha sokmak haksızlık olur.”

 

Söz konusu öğrencilerin, devlet üniversitelerinden temel bilimler,  mühendislik ve tıp alanında istedikleri üniversiteleri tercih edeceklerini ifade  eden Ergün, “2012’de zannediyorum 8 kişiydi. 8 öğrenci istedikleri üniversiteyi  tercih etti” dedi.

         

-İşsizlik rakamları-

Bakan Ergün, ocak ayı işsizlik rakamına ilişkin soru üzerine, 2012  yılındaki büyüme rakamlarıyla değerlendirildiğinde veya mevsimsel etkiler de  dikkate alındığında, işsizlik rakamlarında bir miktar artış gözlendiğini  belirtti.

 

Ergün, yüzde 4’lük bir büyüme hedefiyle yola çıkıldığını ama yüzde 2,2  ile tamamlandığını, bunun yansımaları olduğunu ifade ederek, “2013 itibariyle  yeniden işsizlik rakamlarında düşme olacak. Çünkü sanayi üretiminde, ihracatta,  büyüme rakamındaki artışların paralelinde 2013 yılında, tekrar işsizlik rakamında  aşağıya doğru bir gidişin gerçekleşeceğini görüyoruz” diye konuştu.
Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/sinavsiz-universiteye-giris-hakki/egitimdunyasi/haberdetay/15.04.2013/1693918/default.htmEtiketler: Nihat Ergün , TÜBİTAK , madalya , Milli Eğitim Bakanlığı , üretim , işsizlik , teknoloji , internet , Tasarım , Ödül , Proje , 2012 , Olimpiyatlarda , Son 10 , sadece , Bakan Ergün , Otomobil , 2013