Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sırbistan soykırımı inkâr etti

Bu haberin fotoğrafı yok

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Bosna’daki savaş sırasında Sırplar tarafından Srebrenitsa’da 8 binden fazla Boşnak’ın katledilmesinin "soykırım olmadığını" savundu.
 
İtalya’ya bugün resmi bir ziyaret gerçekleştirecek olan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, İtalyan ’Corriere della Sera’ gazetesine verdiği demeçte, Srebrenitsa’da işlenen suçu Sırbistan’ın onaylamadığını belirtirken, "Srebrenitsa soykırım değildi. Bu suç, Sırp halkından bazı kişilerin yaptığı münferit bir suçtur. Sırp parlamentosu bunu şiddetle kınamıştır ancak soykırımdan söz etmemiştir. Hiçbir Sırp bunu böyle tanımlamaz. Ben de öyle…" ifadelerini kullandı.
 
MASUMİYET VURGUSU 
 
’Bosna Kasabı’ olarak bilinen, savaş sırasında Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karadziç ile Bosnalı Sırpların askeri lideri Ratko Mladiç’in suçlu olmadığını 2007 yılında ifade ettiği hatırlatılan Tomislav Nikoliç, "Karadziç ve Mladiç, şu anda Lahey Adalet Divanı’nda. Tüm dünyada geçerli olan hukuk sistemine göre onlar hüküm giyerlerse suçlu olacaklardır, o zamana kadar masumdurlar" dedi.
 
Ülkesinin Avrupa Birlği (AB) adaylık sürecine ilişkin açıklamalarda da bulunan Nikoliç, "Avrupa bizim önümüze Kosova’nın tanınması ya da AB üyeliği gibi bir seçim koymamalı" derken, daha önce söylediği "Eğer, Kosova’dan vazgeçmemiz gerekiyorsa Avrupa’yı unutmak daha iyidir" görüşünde bir değişiklik olmadığını, bunun kendisi için halen geçerli olduğunu vurguladı. 
 
Sırbistan’ın, Kosova nedeniyle büyük baskı altında olduğunu kaydeden Nikoliç, kendisinin karşı olmasına rağmen Priştine ile pek çok anlaşma yapıldığını, ancak devlet başkanı olarak bunlara saygı göstereceğini belirtti.
 
Tomislav Nikoliç, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile görüşmekten geri durmayacağını ancak "Taçi’nin savaş sırasında organ ticareti iddiasıyla soruşturulduğunu, bunun sonuçlanması gerektiğini" savundu.