Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşmanın Örneği: Kurban

Bu haberin fotoğrafı yok

 Sevgili Peygamberimiz zamanında Hicri 2. Asırda Asr-ı Saadet Müslümanlarınca büyük bir sevinç ve coşku ile kutlanmaya başlanan ve her yıl müminlerce tekrarlanarak günümüze kadar gelen bu mutlu güne bize ulaştırdığı için Rabbimize hamdü senalar ediyoruz.

Kurban, insanın Allah’a yaklaşmasına vesile olan bir ibadettir. İnsan bu görevi yerine getirmekle Hz. İbrahim gibi Allah’a ve O’nun emirlerine olan bağlılığını, ğerektiğinde O’nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa hazır olduğunu göstermiş olur. Bu itibarla kurbanda da iyi niyet ve ihlâs esastır. Nitekim Kur’an-ı Kerimde.;

“Onların ne kanları ne de etleri Allah’a ulaşır. Fakat O’na sadece takvanız ulaşır.”(Hac 37) buyurarak bu ibadette de aslolanın niyet olduğudur.

Kişi kurban kesmekle ferdi olarak Allah’ın emrine boyun eğmiş; O’nun uğruna malını gerekirse canını feda edebileceğini ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş oluyor. Aslında her kurban kestiğimizde Hz. İbrahimle oğlu İsmail aleyhisselam’ın Cenabı-ı Hakkın emrine itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hatırası tazeleniyor ve bizim de benzeri bir itaate hazır olduğumuzu sembolik bir davranışla gösteriyoruz.

Kurban aynı zamanda İslam’daki sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın bir başka örneğidir. Her gün yeryüzünde binlerce hayvan kesilir ve bundan çoğunlukla varlıklı kimseler yararlanır. Hâlbuki kurban; kurban bayramında bir dini görevi yerine getirmek niyetiyle yapılan ibadettir ki, daha çok yoksullar istifade eder.

Kurban kesme şartlarını taşıyan müminler bu ibadeti yerine getirmelidirler. Zira Peygamber(sav):

”Kimin hali vakti yerinde olur da kurban kesmezse namazgahımıza yaklaşmasın.”buyurarak kurban ibadetinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Bayramlar Müslümanları birbirine yaklaştıran, dargınlıkları ortadan kaldırarak kardeşlik duygularını kuvvetlendiren önemli günlerdir. Rabbimiz bu hususta şöyle buyuruyor:”Şüphesiz mü’minler birbiri ile kardeştirler. Öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin.”(Hucurat 10)

Bayramlarda anne ve babalarımızın yaşlıların, hastaların, kimsesizlerin, öksüzlerin, çocukların gönlünü hoş etmeliyiz.

Bu günler aynı zamanda hac günleridir. Duyufurrahman (Rahman’ın misafirleri )olma lütfüne erişmiş kardeşlerimiz hac görevlerini tamamlayarak hacı olacaklardır. Rahmanın misafirleri olan kardeşlerimizin dualarından hissedar olmak dileğiyle tüm İslam âleminin kurban bayramını kutlar, bu bayramın ülkemiz ve İslam âleminin birlik ve dirliğine, insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile kılmasını yüce Allahtan dilerim. Bayramınız kutlu olsun.

Başyayla Haber