Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye Basketbol Federasyonu ve Avrupa Ligi’nden işbirliği

Bu haberin fotoğrafı yok

Türkiye Basketbol Federasyonu ile Avrupa Ligi (Euroleague) yönetimi arasında başhakemlerin eğitim ve değerlendirme platformu konusunda prensip anlaşması yapıldı. İki yıldır Turgut Atakol Turnuvası sırasında Türkiye’de hakem eğitim semineri gerçekleştiren ve turnuva müsabakalarında hakemlerini görevlendiren Avrupa Ligi yönetimi, A Milli Erkek Takımı’nın ev sahipliğinde bu yaz düzenlenecek uluslararası turnuvada bu kez başhakemlerinin performans değerlendirmesini yapacak.

Avrupa Ligi ile Türkiye Basketbol Federasyonu arasında varılan prensip anlaşması gereğince, kurumlar arasındaki işbirliği genişletilerek, tarihi, yeri ve katılımcı takımları önümüzdeki günlerde belirlenecek uluslararası hazırlık turnuvasında oynanacak tüm müsabakalarda, Avrupa Ligi’nin elit klasman olarak nitelendirdiği başhakemlerinin görev alması sağlanacak. Turnuva süresince üst düzey müsabakalarda düdük çalacak olan elit hakemler, eş zamanlı olarak düzenlenecek eğitim semineri ile yeni sezona hazırlanacak.

Avrupa Ligi yönetimi ile sağlanan işbirliği hakkında görüşlerini dile getiren Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Metin Şahin, federasyonun, 2001 Avrupa Şampiyonası’ndan bu yana devamlı uluslararası alanda ilgi çeken, takdir ve talep yaratan başarılı organizasyonlar düzenlediğini ifade etti.

Şahin, organizasyonların yeri geldiğinde A Milli Takımlar düzeyinde, yeri geldiğinde de alt yapılar seviyesinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ”Ülkemizde organize edilen turnuvalar, FIBA ve Avrupa Ligi teknik komitelerinin de ilgisini ve dikkatini çekmeye başladı. Onlar da bu turnuvaları dikkatle takip ediyorlar ve bizimle de bir işbirliği için karşılıklı görüşmeler yapıyorlar. Bu, ülkemiz için çok iyi bir gelişme. Türk hakemliği için de oldukça önemli platformlar oluyor. Bundan 1 ay önce Sakarya’da yapılan Yıldız Erkekler Turnuvası çok güzel geçti ve büyük ilgi gördü.

FIBA Avrupa, bu organizasyonu kendi aday hakemlerinin bir kliniği olarak değerlendirdi.” Avrupa Ligi Teknik Komitesi’nin, A Milli Erkek Takımı’nın ev sahipliğinde bu yaz düzenlenecek uluslararası turnuvada kendi üst düzey hakem grubunu yeni sezona hazırlamak istediğini anlatan Metin Şahin, ”Bu talep, federasyonumuz tarafından olumlu karşılandı. Bu kliniğin ülkemize de getirileri olabileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda Avrupa Ligi’nin üst yönetimiyle yapılan görüşmeler çerçevesinde, FIBA kokartlı Türk hakemlerimiz de burada görev yapacaklar. Bu durum, hakemlerimiz açısından hem büyük tecrübe hem de öz güven artması demektir. Bu gelişmelerden memnunuz” şeklinde görüş belirtti.

 
Kaynak: http://skorer.milliyet.com.tr/turkiye-basketbol-federasyonu-ve-avrupa-ligi-nden-isbirligi/-/detay/1674254/default.htmEtiketler: basketbol , Türkiye , Avrupa , Sakarya , turnuva , Avrupa Ligi , Merkez Hakem Kurulu , Turgut Atakol , Performans , Yaz , Türkiye Basketbol Federasyonu