Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’de Büyük Elektrik Kesintisi

Bugün saat 10.36’da, enerji nakil hatlarında yaşanan bir sorun nedeniyle tüm Türkiye’de elektrikler kesildi.

Bu haberin fotoğrafı yok

İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli başta olmak üzere ilimiz Karaman'da ve Türkiye’nin bir çok ilinde elektirik kesintisi yaşandı. Elektrikle çalışan metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarında seferler durdu. İnternet erişiminde sıkıntılar yaşandı.

Yoğunluk nedeniyle Bedaş'ın sitesine de ulaşılamıyor.

Kesintisi olan iller arasında Ankara, Trabzon, Aydın, Edirne, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Sinop, Antalya, İzmir, Bursa, Adana, Bitlis, Yozgat, Sivas, Kayseri, Çanakkale, Hatay, Denizli, Eskişehir, İzmit, Tunceli, Zonguldak, Elazığ, Bilecik ve Samsun olduğu belirtiliyor.

İSTANBUL'DA METROLAR DURDU

Alınan bilgiye göre, şehir genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle tüm metro ve tramvay seferleri durdu.

Elektriğin saat 10.40'da kesilmesi sonrası duraklardaki yolculara biletleri iade edildi. Metro ve tramvay duraklarında yolcuların bir kısmının bekleyişi sürerken bazı duraklarda yoğunluk oluştuğu gözlendi.

Enerji yeniden sağlanır sağlanmaz seferlerin başlayacağı bildirildi.

Perşembe günü uygulanacak kesintiler

Bu arada, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan açıklamaya göre 2 Nisan Perşembe günü uygulanacak elektrik kesintisi programı şöyle:

"Beykoz'da 09.00-14.00 saatlerinde Mahmut Şevketpaşa Mahallesi, Değirmenler Çıkmazı, Mahmutşevketpaşa, Bahadır Sokak, 12.00 -16.00 saatlerinde Soğuksu Mahallesi,Yamaç ve Tuna sokaklar,

Pendik'te 09.00-17.00  saatlerinde, Kavakpınar Mahallesi, Haber, Emel, Firuze, Rumeli Hisarı, Zambak ve  Muteber  sokaklar,

Sancaktepe'de 09.00-13.00 saatlerinde İnönü Mahallesi, Sevgi, Minber, Serkan, Kadem ve Hanlı sokaklar."

TEİAŞ AÇIKLAMA YAPTI

TEİAŞ yetkilileri, elektrik nakil hatlarında saat 10.36'da yaşanan sorun nedeniyle birçok bölgede elektrik kesintisi meydana geldiğini bildirdi. Teknik inceleme başlatıldığını belirten yetkililer, sisteme en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışıldığını kaydetti.

Metro ve tramvay seferleri durdu

İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle metro ve tramvay seferleri yapılamıyor.

Alınan bilgiye göre, şehir genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle tüm metro ve tramvay seferleri durdu.

Elektriğin saat 10.40'da kesilmesi sonrası duraklardaki yolculara biletleri iade edildi. Metro ve tramvay duraklarında yolcuların bir kısmının bekleyişi sürerken bazı duraklarda yoğunluk oluştuğu gözlendi.

Enerji yeniden sağlanır sağlanmaz seferlerin başlayacağı bildirildi.

ANKARA'DA METRO DURDU

Ankara genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle trafik lambalarının çalışmadığı bildirildi

Elektrik kesintileri nedeniyle Ankara’ da metro seferlerinin yapılamadğı bildirildi

ÇORUH EDAŞ AÇIKLAMA YAPTI

ÇORUH EDAŞ, Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) sisteminde oluşan ülke genelindeki arıza nedeniyle dağıtım bölgelerindeki Artvin, Gümüşhane, Rize, Trabzon ve Giresun arasındaki illerde enerji kesintilerinin meydana geldiğini bildirdi.

ÇORUH EDAŞ'tan yapılan açıklamada, saat 10.35'ten itibaren TEİAŞ sisteminde ülke genelinde bir arızanın yaşandığı belirtildi.

Bu nedenle dağıtım bölgelerindeki Artvin, Gümüşhane, Rize, Trabzon ve Giresun arasındaki illerde enerji kesintilerinin meydana geldiği kaydedilen açıklamada, "TEİAŞ kaynaklı oluşan bu kesintiler ile ilgili ÇORUH EDAŞ olarak şirketimizin herhangi bir hizmet kusuru bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

İZMİR

İzmir'deki metro ve hafif raylı ulaşım sistemi İZBAN seferleri kesinti nedeniyle durdu. Yolcular ve kesinti anında istasyonlardaki asansörleri kullanan vatandaşlar, görevlilerce tahliye edildi. İstasyonlar boşaltılarak ve girişe izin verilmeyerek yolcular, otobüslere yönlendirildi.

Elektrik kesintisi karayolu ulaşımında da özellikle büyük kavşak noktalarında trafik lambalarının devre dışı kalması nedeniyle sorun yarattı. Yaşanan sorun, görevlendirilen trafik ekipleriyle aşıldı.

Elektrik kesintisi, İzmir Adliyesini de kısmen etkiledi. Kesinti nedeniyle Ulusal Yargı Ağı Projesi Sistemi (UYAP) çalışmadığı için davalar, devam eden duruşmalarda zabıtlar, daha sonra UYAP'a girilmek üzere dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla kaydedildi.

Soma'da madendeki işçiler tahliye ediliyor

Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madenlerinde elektrik kesintisi sonrası jeneratörler devreye girdi. Buna karşın madendeki işçiler kesintinin uzun sürmesi ihtimaline karşı tahliye edilmeye başlandı.

 KAYSERİ

Talas-Cumhuriyet ve İldem-OSB hatlarında elektrik kesintisi nedeniyle tramvay seferleri durdu. Kesinti sırasında Aydınlıkevler Durağı yakınlarındaki tramvayda mahsur kalan yolcular, yaklaşık 30 dakikalık bekleyişin ardından belediye görevlilerince kapıların açılması üzerine tahliye edildi.

Yolcular, gidecekleri yerlere halk otobüslerini kullanarak ve yaya olarak ulaşmaya çalıştı. Otobüs duraklarında yoğunluk oluştu.

Kentte ayrıca bazı semtlerde trafik ışıklarının çalışmaması nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

 BURSA

Bursa'da hafif raylı ulaşım sistemi BURSARAY seferleri kesinti nedeniyle durdu. Bu sırada yolcular ve kesinti anında istasyonlardaki asansörleri kullanan vatandaşlar, güvenlik görevlilerce tahliye edildi. İstasyonlar boşaltıldı, giriş çıkışa izin verilmedi.

Öte yandan elektrik kesintisi nedeniyle trafikte kavşak noktalarda yaşanan sorunlar, polis ekiplerince giderilmeye çalışıldı. Hafif raylı sistemde seferlerin durması nedeniyle otobüs duraklarında yoğunluk yaşandı.

Bu arada evlerinde elektrikle çalışan makineye bağlı iki hastanın, ambulanslarla Bursa Devlet Hastanesine getirildiği öğrenildi. Hastanelerdeki jeneratörlerin çalıştığı kaydedildi.

Çanakkale'de elektrik kesintisi nedeniyle oto yıkamacılardaki araçlar köpüklü kaldı. Sabah saatlerinde meydana gelen kesinti ev ve iş yerlerinde hayatı olumsuz etkiledi.

 ANTALYA

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ Genel Koordinatörü Erkan Küçük, ülke genelinde TEİAŞ kaynaklı arıza nedeniyle Antalya, Isparta ve Burdur illerinin tamamında elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi.

Küçük, yaptığı açıklamada, elektriğin ne zaman geleceği hakkında net bilgilerinin olmadığını ifade ederek, "Türkiye genelini etkileyen TEİAŞ kaynaklı arıza nedeniyle Antalya, Isparta, Burdur illerinin tamamında elektrik kesintisi meydana gelmiştir. Elektriğin verilebileceği saat, Türkiye Elektrik İletim AŞ'den alınacak bilgiye göre kamuoyuna bilgi verilecektir" dedi.

Kesinti nedeniyle bazı bölgelerde trafik ışıklarında aksamalar yaşandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına şu ana kadar herhangi bir ihbarın gelmediği, hastanelerde ise jeneratör sistemlerinin devreye girmesinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı bildirildi.

GAZİANTEP

Kent genelindeki elektrik kesintisi nedeniyle tramvay seferleri durdu. Yolcuların bir kısmının duraklarda bekleyişi sürerken bazı duraklarda yoğunluk oluştu.

Organize sanayi bölgesindeki bazı fabrikalarda ve küçük sanayi sitesinde, elektriklerin kesilmesi üzerine üretimde aksamaların yaşandığı öğrenildi.

Bu arada, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki Afşin Elbistan Termik Santrali'nde A ve B ünitelerinde de enerji üretimi durdu.

Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta da elektrik kesintisi sebebiyle ulaşım, haberleşme ve üretimde aksaklıklar yaşanıyor.

 ADANA

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de de elektrik kesintisi yaşandı. Kesinti nedeniyle özellikle trafik ışıklarının yönlendirdiği bölgelerde ulaşımda sıkıntı yaşanıyor. Adana'da metro seferleri yapılamazken, metro güzergahlarına ek otobüs seferleri konuldu, hastanelerde ise jeneratörler devreye girdi.

Asansörlerde mahsur kalan bazı kişiler çevredekilerin yardımıyla kurtarılırken benzeri durumlara karşın ekipler de ihbarları değerlendiriyor.

Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum, Iğdır, Ağrı, Bitlis, Muş, Hakkari, Ardahan ve Kars'ta elektrik kesintisi yaşandı.

Enerji kesintisi nedeniyle trafik ışıklarının çalışmadığı kentlerde, zaman zaman ulaşımda aksama oldu. Yaşanan kesintinin ardından hastaneler, kamu binaları ve bazı iş yerlerinde jeneratörlerin devreye girdiği şehirlerde, birçok vatandaş ve esnaf da kesintiden olumsuz etkilendi. Erzurum'da enerjinin verilmesiyle hayat normale döndü.

 EDİRNE

Edirne'de, elektrik kesintisi dolayısıyla bazı iş yerleri ve kamu kurumlarında jeneratörler çalıştırıldı, bazı iş yerlerinde ise aydınlatma için mum yakıldı.

Vatandaşlar, eczanelerde ilaç girişi yapılamaması nedeniyle bir süre ilaç alamadı. Alışveriş merkezlerinde ise fiş kesilemediği için sıkıntı yaşandı. Kimi restoranlardaki masalara da mum yerleştirildiği görüldü.

Kırklareli'nde ise bazı vatandaşlar elektriğin gelmesini dışarıda bekledi. Yüksek binalarda kalanlar cep telefonu ışıklarını kullanarak evlerine ulaştı.

Kasap Hakan Çete, yaptığı açıklamada, elektrik kesintisi olduğu için kıyma çekemediğini ve birçok müşteriyi geri çevirmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Benzer manzaraların yaşandığı Tekirdağ'da da trafikte aksaklıklar oluştu, çoğu kurum jeneratörlerini çalıştırdı.

Üç kente de daha sonra elektrik verildi.

 ESKİŞEHİR

Kesinti nedeniyle tramvay seferleri yapılamıyor. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen acil durum duraklarında bekleyen vatandaşların ulaşımı otobüslerle sağlanıyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarda üretim durdu.

Kentteki trafik akışının yoğun olduğu bölgelerde polis ekipleri, ulaşımın rahatlıkla sağlanması için çalışma yapıyor.

Öte yandan, Eskişehir Sanayi Odasından üyelerine yönelik yapılan açıklamada, "TEİAŞ arızasının uzun süreceği öngörülmesi nedeniyle OSB'de ada pozisyonunda sadece acil ihtiyaçlar için kısmi olarak enerji verilecektir. Kesinlikle ve kesinlikle üretim yapılmaması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Elektrik kesintisinin Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Yalova ve Balıkesir'i de etkilediği bildirildi.

SAMSUN

Elektrik kesintisiyle seferleri duran tramvaylarda iki durak arasında kalan araçlardaki yolcular, otobüslere yönlendiriliyor, duraklara ulaştırılıyor. Samsun Adliyesi'nde devreye giren jeneratör sistemiyle bir sorun yaşanmadığı bildirildi.

Rize'de elektrik kesintisi nedeniyle ilçelerdeki Ziraat Odaları'nda yaş çay üreticileri işlem yaptıramadı. Kentte, 12.00-13.00 saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü, Valilik ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde jeneratörlerin bir saat tasarruf amaçlı kapatılacağı öğrenildi.

Trabzon'da ise hastaneler ve kamu kuruluşlarında bir sıkıntı yaşanmadığı, jeneratörlerin devrede olduğu kaydedildi.

Çorum'da da elektrik kesintisi sonrası, kesintinin neden kaynaklandığını merak eden vatandaşların araması sonucu 155 ihbar hattının kilitlendiği belirtildi.

Gümüşhane'deki Zigana ve Kirazlık tünelleri başta olmak üzere kentteki diğer tünellerde aydınlatma sistemleri çalışmıyor. Bölgede önlem alan trafik ekipleri sürücüleri dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Bayburt'ta, il genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle kentte ulaşımda her hangi bir aksama yaşanmazken tedavileri elektrikli cihazlarla yapılan hastalar ile tedavi için Bayburt Devlet Hastanesi'ne gelen hastalar kısa süreli hizmet alamadı.

Hastaneye jeneratörle elektrik verilinceye kadar acil servise gelen hastalar cep telefonu ve çakmak ışıkları yardımı ile tedavi edilmeye çalışıldı.

DİYARBAKIR

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) sisteminde oluşan arıza nedeniyle Diyarbakır, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak'ta enerji kesintisi olduğunu bildirdi.

Arıza nedeniyle bölgede Diyarbakır, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak'ta enerji kesintisi yaşandığını aktaran yetkililer, kesintilerin DEDAŞ ile ilgisinin bulunmadığı savundu.

Elektrik kesintisi bölgede yaşamı olumsuz etkiledi. Çok sayıda esnaf iş yerlerindeki enerji ihtiyacını jeneratörlerle karşılıyor.

KOCAELİ

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ayhan Zeytinoğlu, kentte yaşanan elektrik kesintisine ilişkin, "Türkiye imalat sanayisinin yüzde 13'üne ev sahipliği yapan Kocaeli'nde üretim durmuş vaziyette" dedi.

Zeytinoğlu,  yaptığı açıklamada, şu an Kocaeli'nin tamamında elektrik kesintisi yaşandığını ve bu nedenle sanayi üretiminin tamamının durmuş vaziyette olduğunu söyledi.

Üretim yapan firmalarla temas kurduklarını dile getiren Zeytinoğlu, "Bütün hatlar kapalı olduğu için üretim yapılamıyor. Enerji üretenler de enerji üretmiyor. Enerji de yok maalesef. Çok zor ve çetin bir durum. Tam olarak ne olduğunu da bilmiyoruz, Enerji Bakanlığı'ndan bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

Kontinü sistemde üretim yapan bütün firmalarda ciddi zararlar oluşacağını aktaran Zeytinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir de üretim yapılmıyor, üretimler durmuş durumda. Ben bir an önce arızanın giderilip, üretime geçme arzusunda olduğum için 17.00'ye kadar elektrik kesintisini düşünemiyorum. Durumun çok vahim olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa sürede üretime döneriz çünkü bunun günlük hesabını yapmak çok kolay bir şey değil, çok büyük kayıp var. Bir an önce elektriğin gelmesi lazım.

"Fabrikaların tamamında elektrikler kesik"

Ayhan Zeytinoğlu, enerji arzının sanayicinin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayarak, "Olağanüstü bir durum olduğu için herhangi bir şey söylemiyorum. Kabul edilebilecek bir şey değil kesinlikle. Yapabildiğimiz birşey yok, keyfi bir uygulama da olamaz. Çok büyük bir arıza var. Bütün hatların kesilmesi onu işaret ediyor" ifadesini kullandı.

KSO'ya kayıtlı 2 bin 400 olmak üzere kent genelinde 5-6 bin civarında üretim yapan firma olduğunu ve bunların 87'sinin ülkenin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldığına dikkati çeken Zeytinoğlu, "Türkiye imalat sanayisinin yüzde 13'üne ev sahipliği yapan Kocaeli'nde üretim durmuş vaziyette. Şu anda elektrik tamamında kesik. Jeneratörü olan firma çoktur ama tüm üretimini yapacak jeneratörü olan firma da yoktur. Biz jeneratörü sadece acil ihtiyaçlarımızı giderebilecek büyüklükte yaparız. Makinelerimizin tamamını döndürecek büyüklükte jeneratör kimsede yoktur. Dolayısıyla bütün firmalarımız şu anda duruşta" bilgisini paylaştı.

Bartın

Elektrik kesintisi nedeniyle Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait maden ocağında üretim durdu, işçiler tahliye edilmeye başlandı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, elektrik kesintisi dolayısıyla TTK Amasra Müessesesine ait maden ocağında üretimin durduğunu ve çalışan işçilerin tahliyesine başlandığını söyledi.

Kurumda küçük çaplı jeneratörler olmasına karşın eksi 200 ve 350 kodundaki galerilere temiz hava sağlayan jeneratör bulunmadığını ifade eden Arslan, şöyle dedi:

"Jeneratör olmaması nedeniyle galerilerde metan gazı birikme riski söz konusu. Elektrik olmadığı için havalandırma da yapılamayacağı için ocak içerisinde galerilerde çalışan 200 işçinin tahliyesine başlandı. İşçiler, yaklaşık 10 kilometre yol yürüyerek nefeslik olarak tabir ettiğimiz baca ağzına gelecekler. Ocak içerisinde şimdilik bir sıkıntımız yok. Kuyu başlarında kompresörlerimiz var. Elektrik kesildiği zaman onlar devreye giriyor ama eksi 350 kodundaki galerilere hava basabilecek güçte değil. Tabi jeneratör olmaması risk ama ocakları havalandırmaya yarayacak bir sistem devasa bir kurumun yıllık bütçesi kadar. Kurumun o jeneratörü alma şansı olmaz. Şu anda tedbir olarak metan gazı birikme riskine karşı madenci arkadaşlarımız tahliye ediliyor. Ocaktan çıkmaları yaklaşık bir saati bulur." TRT HABER