Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapı Kredi Yayınları’ndan son çıkanlar

Bu haberin fotoğrafı yok

 

Rüya Bekleyen Adam

 

Yalanlar ve sırlar, umutlar ve hayal kırıklıkları, korku ve güven duygularının gölgesinde birbirine geçen ilmekler halinde işlenen bir geçmiş kazısı ve yalnızlık hikâyesi…

 

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Filiz Özdem’in kitabı Rüya Bekleyen Adam vicdan, şefkat, namus ve kader üzerine yürek burkan bir roman. 

 

Ne de olsa, “Kimsenin hayatı göründüğü gibi değil”. 

 

“İnsanın evrene kazık gibi kakıldığına dair o masum, çocukça ve kırılgan inanç. Ah yavrum! İnsan kâinata atılmış bir çöp sadece. Kuzum benim! Ninem konuşuyor. Sus! Kader, karılma ve kırılma. Bir konuşma çizgisi ya da üç noktalı bir susma boşluğu. Benden çıkıp bana dönen kasvet. Hiçbiri. Hepsini görmezden geldiğim her şey. Hangisi? Ne? Ne var? Yaralarını yalaya yalaya yaşayanın dili bıçak gibi mi olur? Minnet de bıçakla oyulur ancak, makas kesmez onu. Gece, kelimelerin rengini yutmadan önce, bir ses duyarsın belki. Uzak mahallelerden yükselip tepedeki ıssız barakanın çevresinde yankılanan köpek havlamalarını, ışıklı bir pencereden yere düşen karanlık bir gövdenin çarpma sesini, ardından telaşla ve umutsuzca bağıran birinin çığlığını… Hepsi yürek burkan bir parçalanış aslında. Sonra yapay ışıkların saltanatı başlar. Her yeri ıslatan bir ışık. Her yeri. Ama sen kupkuru, donuk gözlerle bakarsın. 

 

Bizi inciten aşk değil, teslimiyet.”

 

Rüya Bekleyen Adam

Filiz Özdem

132 Sayfa, 10 TL

Yapı Kredi Yayınları

 

 

Türk Şiirinde 1980 Kuşağı

 

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Türk Şiirinde 1980 Kuşağı adlı çalışmasında 1980’lerde yaşanan kopuşun şiirimizde açtığı yeni yolları izliyor Bâki Asiltürk. “1980’ler şiirinin tek bir poetikadan değil, poetikalardan oluştuğu” savını gözden uzak tutmamakla birlikte, 1980 Kuşağı’nın oluşumunda İmgeci yönelişin ağırlığını özellikle vurgulayan Asiltürk, bazen birbiriyle temasta olan, bazense birbirini iten çeşitli şiir anlayışlarını nesnel bir yaklaşımla ele alıyor; yapıtlara ve tanıklıklara eğilerek dönemin birikimini ortaya koyuyor.

 

1980’ler şiirini böylesine kuşatan ilk ve tek çalışma olan Türk Şiirinde 1980 Kuşağı, şair sezgisiyle akademik merakın buluşmasının bir sonucu. 

 

 

Türk Şiirinde 1980 Kuşağı

Bâki Asiltürk

493 Sayfa, 32 TL

Yapı Kredi Yayınları

 

 

Ruhun Yalnızlığı

 

Ruhun Yalnızlığı, köklü yalnızlık deneyiminin hayatımızda ortaya çıkışının iki temel biçimi, içsel yalnızlık, yaratıcı yalnızlık ile acılı yalnızlık, tecrit-yalnızlığını ve bunların günlük hayatta, acıda, korkuda, yitirdiğimiz mutluluklarda, mistik hayat deneyimlerimizde ve şiirsel, psişik acı, hastalık, yaşama ve ölme deneyimlerinde birbirine nasıl bağlanıp ayrıştığını ele alıyor.

 

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yalnızlık, Eugenio Borgna’nın dediği gibi, hayatımızın yok edilemeyecek bir koşuludur. 

 

“Günümüzdeki anlayışın mutluluk kaynağı olarak kabul ettiği şeyler her fırsatta, her durumda ve her yolla istenmekte ve aranmakta; bazı ilaçlar, bazı antidepresanlar da, çoğu zaman işe yaramaz birer havai fişek olmaktan öteye gidemeyen, zafer haline getirilmiş bir mutluluğa ulaşmanın aracı ve yolu olarak kullanılmaktadır. Bunu da, mutsuzluk ve depresyona yol açan sonsuz hayal kırıklıkları ve tatminsizlikler izlemektedir; bunun nedeni de, anlamlı, derin, büyük mutluluklar gibi, uçup kaçıcı, ancak bir sabah süren, ardında sadece küller bırakan, görünüşten ibaret, küçük mutlulukların da olmasıdır.”

 

Ruhun Yalnızlığı

Eugenio Borgna

219 Sayfa, 16 TL

Yapı Kredi Yayınları

 

Walter Benjamin’in Mezarı 

 

Walter Benjamin’in mezarını aramaya gelen Hannah Arendt hiçbir şey bulamamıştı. Hiçbir şey; görüp gördüğü en güzel yerlerden biri hariç. “Yoktu” diye yazmıştı Gershom Scholem’e bir süre sonra, “adı hiçbir yerde yazmıyordu.” Oysa belediye dairesince sağlanan kayıtlara göre, Benjamin’in seyahat arkadaşlarından biri olan Frau Gurland, beş yıllığına bir “niş” kiralamak için yetmiş beş peseta ödemişti 28 Eylül 1940’da; Benjamin’in, (…) genel itibarıyla aşırı dozda morfin sonucu intihar olarak bilinen ölümünden iki gün sonra. “Yanında canını defalarca alabilecek kadar morfin taşıyordu” diye yazıyor onu dağlardan geçirip İspanya’ya getiren Lisa Fittko.

(…) Benjamin, ölümde bile bir kaybedendi, mezarı bahşiş peşinde koşan adamların elinde oyuncak olmuştu. 

 

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Michael Taussig’in kitabı Walter Benjamin’in Mezarı’nda Eleştirel Kuram ve Yapısalcılık Sonrası düşüncesinden etkilenen yazarın ele aldığı konular, Port Bou’da Walter Benjamin’in gömülü olduğu mezarlıktan, Kolombiya’daki köy şiiri tartışmalarına, şeytan akdine, şaman bedeninin acayipliklerine, ihlale, New York Şehri polisine ve çiçeklerle şiddet arasındaki ilişkiye kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayılıyor ve yazarın bizzat yürüttüğü saha araştırmalarından besleniyor.

Walter Benjamin’in Mezarı

Michael Taussig

Çeviren: Burç İdem Dinçel

278 Sayfa, 20 TL

Yapı Kredi Yayınları

 

ÖZEL BASKI

Vüs’at O. Bener’in Dost’u 60 Yaşında 

 

 

Vüs’at O. Bener’in ilk kitabı Dost 1952’de Seçilmiş Hikâyeler dizisinden çıkmıştı. Sait Faik’in Alemdağda Var Bir Yılan’ı ile birlikte modern öykücülüğümüzün ilk örneklerinden ve 1950 Kuşağı’nın öncüsü sayılan Dost, 60 yıl sonra ilk kez Yapı Kredi Yayınları tarafından ayrı, özel bir basımla sunuluyor.

 

Öykü edebiyatımızın mihenk taşı kitaptaki on iki öykünün her biri unutulmazlar arasında: Dost, Havva, Kibrit, Boş Yücelik, Yazgı…

 

Dost

60 Yaşında

118 Sayfa, 17 TL

Yapı Kredi Yayınları

 
Kaynak: http://kitap.milliyet.com.tr/yapi-kredi-yayinlari-ndan-son-cikanlar/kitap/haberdetay/28.02.2013/1674687/default.htmEtiketler: İspanya , New York , şaman , Yapı Kredi , Kolombiya , şeytan , oyuncak , Mutsuzluk , Sait Faik , Roman , sadece