Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yok Böyle Zam!

Bu haberin fotoğrafı yok

8 ayda 8.5 milyar liraya ulaşan bütçe açığı zamgetirdi. Maliye Bakanlığı bir süredir üzerinde çalıştığı ʹharcamaların azaltılmasıʹ ve ʹgelirlerin artırılmasınaʹ yönelik tedbir paketini geceyarısı yürürlüğe soktu. Zamlar Resmi Gazeteʹde yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi.Otomobil, alkol, akaryakıt ve konutta vergi arttı.

BENZİNİN VERGİSİ ARTTI
Benzin, motorin ve LPGʹnin vergi tutarı, litre başına 30 kuruş artırıldı. 95 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 87 kuruştan 2 lira 15 kuruşa çıkan özel tüketimvergisi; 98 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 99 kuruştan 2 lira 29 kuruşa yükseldi. Vergi, motorinde 1 lira 59 kuruş, LPGʹde de 1 lira 57 kuruş oldu.

OTOMOBİLDE ÖTV YÜZDE 40ʹA ÇIKTI
Motor silindir hacmi 1600 ccʹyi geçmeyen araçların özel tüketim vergi oranı yüzde 37ʹden yüzde 40ʹa çıkarıldı. Bu artışın orta sınıf araçların fiyatlarına yüzde 15-20 zam getireceği öngörülüyor.

ALKOLE ZAM
Alkollü içeceklerde ise ʹasgari maktuʹ vergiʹ tutarları artırıldı. Artış, birada 9 kuruş, şarapta 50 ila 3 lira 37 kuruş arasında değişirken; rakıda 11 lira, likörde 30 lira cin ve votkada da 12 lira olarak belirlendi.

TAPU HARCI YÜKSELDİ
Tapu harçlarında ise binde 16.5 olan bedel, binde 20ʹye çıkarıldı.

BÜTÇE 8.5 MİLYAR LİRA AÇIK VERDİ
Bütçe, ocak-ağustos döneminde 8 milyar 520 milyon lira açık vermişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirlileri rahatsız etmeyen orta ve üst gelir gruplarına yönelik sınırlı gelir artırıcı önlemler üzerinde durduklarını belirterek zam sinyali vermişti.

DOĞALGAZA ZAM GELECEK Mİ?
Öte yandan BOTAŞʹın mali yapısını düzeltme gereği ve maliyet artışı nedeniyle doğalgaza Ekimʹde yüzde 10-15 zam gelebileceği ileri sürülmüş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, böyle bir çalışma olmadığını söylemişti. Doğalgaz fiyatlardaki artış otomatik olarak elektrik fiyatlarına da yansıyor.

Kaynak:habertürk