Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bitcoin’de Halving Nedir?

Bitcoin’de Halving Nedir?

Bu haberin fotoğrafı yok

Halving gibi Bitcoin ve kripto para terimleri, lider kripto para Bitcoin’in fiyatının 2021’de rekor üstüne rekor kırmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi haline geldi.

Halving kavramı ise en çok merak edilen terimlerden birisi. Elbette ath ne demek gibi terimler de merak ediliyor. Bitcoin ağındaki en önemli olaylarından birisi de halving diyebiliriz. Halving sırasında dolaşıma girecek olan Bitcoin sayısı azaltılmaktadır. Peki bu nasıl oluyor?

Bitcoin madencileri, ağda gerçekleşen işlemleri işleyip, ağın güvenliğini sağlamaktadır. Bunun sonunda ise madenciler ağ tarafından ödüllendiriliyor. Yani ağdaki bloku işleyip, çıkaran madenciler belirli oranlarda bitcoin kazanıyor. İşte halvingde ise madencilerin kazandığı Bitcoin oranı yarılanıyor.

Bu da Bitcoin’in enflasyona uğramasını engelliyor. Bitcoin ve kripto para dünyası ile ilgili güncel gelişmeleri ve detaylı bilgileri öğrenmek için https://uzmancoin.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Peki Bitcoin Halving ile İlgili Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Bitcoin’de halving, Bitcoin madencilerinin kazandığı ödülün yarıya indirilmesidir.

Halving olayının temelinde Bitcoin’in enflasyon oranını düşürme fikri yatıyor denilebilir. Bu enflasyon düşürme olayı ise dolaşıma girecek Bitcoin miktarını yarıya indirmekle gerçekleşiyor.

Bitcoin ağında gerçekleşen yarılanma işlemi 4 senede bir gerçekleşiyor.

2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen yarılanma işlemleri sonucunda lider kripto paranın fiyatı inanılmaz yükseliş oranları gösterdi.

Bitcoin ağındaki son yarılanma ise 2020’nin mayıs ayında gerçekleşti. Bu yarılanma sonucunda ağdaki madencilerin blok başına kazandığı ödüller 6.25 BTC oldu.

2020’deki yarılanmadan önce madenciler blok başına 12.5 BTC ödül kazanıyordu.

2016’daki yarılanmadan önce ise madencilerin blok başına kazandığı ödül 25 Bitcoin kadardı.

2012’deki halvingden önce ise madencilerin kazandığı Bitcoin ödülü 50 Bitcoin’di.