Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘Geleceğe Nefes Ol’ Karaman

Geleceğe Nefes Ol kampanyası, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatıldı. Ağaçlandırma ve orman sevgisi temalı proje kısa sürede büyük ilgi gördü. 11 milyon fidanın toprakla buluşmasının hedeflendiği kampanyada 81 ilden katılım gerçekleşiyor.

Bu haberin fotoğrafı yok

Geleceğe Nefes Ol kampanyasına ilgi çığ gibi büyüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan projede hedef 11 milyon fidan olarak belirlendi. 81 ilden katılımın gerçekleştiği projede belirlenenden çok önce hedefe yaklaşıldı. Bir çok şehirde belirlenen rakama ulaşıldı.

 

İşte Geleceğe Nefes Ol kampanyasının ayrıntıları…

 

GELECEĞE NEFES KAMPANYASI NEDİR?

Orman Genel Müdürlüğünden proje ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla;

 

Öğrencilerden askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine kısaca 7 den 77'ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla 11 Kasım 2019 günü saat 11.11'de 81 ilimizde aynı anda 3 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız.

 

11 Kasım'da, İzmir Karbağlar Tırazlı'da çıkan orman yangını neticesinde zarar gören alanlarla birlikte Muğla Dalaman'daki yanan ormanlık alanlar başta olmak üzere, 2019 yılı içerisinde orman yangınları neticesinde zarar gören ormanlık alanlarda da ilk fidanlar toprakla buluşturulacak.

 

Yapılacak ağaçlandırma etkinliği ile bir taraftan 7'den 77'ye toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması hedeflenirken, diğer taraftan da son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını Dünya'ya duyurmak, dikkatleri Ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmek hedeflenmektedir.

 

Etkinlik, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecektir.

 

Aynı anda tüm Türkiye'de gerçekleştirilecek; yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğine tüm vatandaşlarımız davetlidir.

 

İletişim sağlanacak kişiler

Kampanyaya katılmak isteyen kişiler için Orman Bölge Müdürlüklerinde iletişim kurulacak kişiler ve bağışda bulunulabilecek banka hesap numaraları bilgilerine yer verildi.

 

Konya Bölge Müdürlüğü iletişim bilgileri şöyle:

KONYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
KONYA / Yasin ÖZAY / 0332 353 69 02
AKSARAY / Bekir Demir / 0382 213 77 67
KARAMAN / Sevgi DEMİRCİ / 0338 213 46 60

 

BİR FİDAN NE KADAR?

Kişi ya da Kuruluş istendiği sayıda fidan bağışında bulunabilir. Bağışlanan fidanlar ağaçlandırma sahası içinde yer alır.

1 Fidan Bağışı 10 TL'dir.
 

GELECEĞE NEFES OL KATILIM BELGESİ NASIL ALINIR?

E-Sertifika talepleriniz ödeme yapıldıktan sonra ortalama 1 iş günü içinde, basılı Sertifika talepleriniz ise 5 iş günü içinde teslim edilmektedir.
 

geleceğe nefes ol

BÖLGEDE DURUM NE?

Ağaç dikme seferberliğinde her il için fidan sayısı belirlendi. Buna göre
Karaman'a 95.900
Konya'ya 429.100
Antalya'ya 200.035
Mersin'e 251.000
adet fidan ayrıldı. 

 

Kampanya'nın tüm illerde belirlenen hedefe ulaşması bekleniyor. Karaman'da 1 Kasım 2019 Cuma 23.15 itibarıyla 65.645 fidan sahiplenildi. Katılım durum yüzde 68. Mersin'de 190.013 fidan sahiplenildi. Katılım durumu ise yüzde 75. Konya ve Antalya'da ise hedeflenen fidan sayısına ulaşıldı. 

 

FİDAN SAHİPLENMEK MÜMKÜN!

Daha yeşil bir Türkiye için, 11 milyon ağacı geleceğe miras bırakarak dünya rekoruna koşuyoruz. 11 Kasım 2019 Saat 11:11'de 81 ilde Haydi Türkiye, Fidan Dikmeye!
 

Geleceğe Nefes sitesine girip 'FİDAN SAHİPLEN' sekmesine tıkladığınızda isim soy isim ve e-posta girdikten sonra istediğiniz şehirde adınıza ücretsiz 5 fidan dikimi yapılıyor. 

Başyayla Haber - Geleceğe Nefes

 

KATILIM SAĞLADIK

 

Başyayla Haber olarak kampanyaya katılım sağladık. Kılbasan, Değirmenbaşı ve Ereğli'de ağaçlandırma sahalarındaki fidanlar için form doldurduk. Siz de Karaman için Geleceğe Nefes sitesinde Fidan Sahiplen sekmesine Adınızı Soyadınızı ve e-posta adresinizi girerek fidan dikilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

https://gelecegenefes.com/

.