Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşitemeyen, konuşamayan Afgan kızı, Kızılay ile hayata bağlandı

Afganistan’da evinin yakınlarına düşen bombalar nedeniyle işitmesini ve konuşmasını kaybeden Afgan kızı 7 yaşındaki Bibi Zainab Sadad, ailesiyle geldiği Türkiye’de Türk Kızılay’ın sağladığı işitme cihazıyla duyabilmenin mutluluğunu yaşadı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Zor durumda kalan herkesin yarasına merhem olan Türk Kızılay, ülkelerinde yaşanan çatışmalar ve terör olaylarından olumsuz etkilenen ve henüz bir yaşındayken evin yakınlarında patlayan bombalar yüzünden işitme yetisini büyük oranda kaybeden Afgan ailenin kızları Bibi Zainab Sadad’a da destek oldu. Hem işitme kaybı yaşayan hem de konuşamayan minik çocuk için arayışa geçen ailenin, Afganistan’daki evlerini geride bırakıp kızlarının iyileşmesi için günlerce yürüyerek İran üzerinden Türkiye’ye gelip Ağrı’ya yerleşmesiyle başlayan serüvenin mutlu sonu da Kızılay’la oldu.

 

ONUN MUTLULUĞU BİZLERE YETİYOR

Kızılay gönüllüleriyle minik Zainab’ı evinde ziyaret eden Ağrı Şube Başkanı Orhan Tatlı, çocuğun son durumu hakkında anne ve babasından bilgi aldı. Bibi Zainab ile yakından ilgilenerek oyun oynayan Başkan Tatlı, Bibi Zaiban’ın kulaklarında yüzde 95 işitme kaybı olduğunu ve işitme cihazıyla adım adım iyileşme sağlanacağını belirtti. Tatlı, “Kızımızın işitme cihazını ilk kulağına taktığında verdiği tepki gerçekten görülmeye değer bir mutluluktu. Onun mutluluğu bizlere yetiyor.” şeklinde konuştu.

 

KIZILAY’A TEŞEKKÜR ETTİLER

Bir yıldır Ağrı’da yaşamını sürdüren Sadad ailesi, kızlarının iyileşmesi ve okula gitmesi için Türk Kızılay Ağrı Şubesi’ne giderek işitme cihazı için yardım istedi. Aileyle ve küçük kızla yakından ilgilenen Türk Kızılay Ağrı Şubesi, Türk Kızılay Mardin Toplum Merkezi’nin desteğiyle işitme cihazını temin etti.  Küçük Bibi Zainab’ı kentteki bir işitme cihazı merkezine götüren Türk Kızılay Ağrı Şubesi Başkanı Orhan Tatlı, temin edilen işitme cihazının takılmasını sağladı. İşitme cihazının takılmasıyla sesleri artık duymaya başlayan küçük kız ile ailesi büyük mutluluk yaşayarak, desteklerinden dolayı Kızılay’a teşekkürlerini ifade etti.

 

KIZIM İNŞALLAH KONUŞMAYA BAŞLAYACAK

Kızının yavaş yavaş duymaya başlamasıyla yaşadıkları mutluluğu tarif edemediklerini dile getiren Baba Seyed Obeydullah Sadad, “Kızım hem konuşamıyor hem de duyamıyordu. Afganistan’da doktor ve hastane sıkıntısı olduğu için buraya geldik. Kızım dünyaya geldiğinde bir yıl boyunca orada hep bombalar patladı. Bombalar yüzünden kızımın iki kulağından da kan geldi. Buraya geldikten sonra Kızılay bize çok yardım etti, kızıma işitme cihazı verdiler. Türkiye başka bir ülke ve buradaki herkesi çok seviyorum. Kızımın kimliğini aldım ve kızım okula da gitmeye başladı. Kızım inşallah yavaş yavaş konuşmaya da başlayacak” dedi. (BSHA)