Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Kanser Olmam Demeyin”

Karaman Halk Sağlığı Müdürü A.Rıza Altunsoy, 1-7 Nisan Kanser Haftası için bir yazılı açıklama yayınlayarak erken teşhisin önemini vurguladı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Dr. Ali Rıza Altunsoy'un mesajı şöyle:

"Kanser ülkemizde artış gösteren önemli bir sağlık sorunudur. Hastalarda ciddi bedensel problemlere ek psikolojik ve sosyal sıkıntılara da neden olmaktadır. Ayrıca tanısı ve tedavisi farklı uzmanlık dallarının işbirliğini gerektiren oldukça maliyetli bir süreçtir.

Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis, edilebilir kanserlerdir. Toplum bilincinin ve kanser farkındalığının oluşturulması ile meme, rahimağzı, kalınbarsak kanseri gibi kanserlerde erken taramalarla ölümler önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser % 90 oranında çevresel, % 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da sigara ve diğer benzeri tütün ürünlerinin kullanımı, obezite dediğimiz fazla kilolu olmak, alkol ve enfeksiyonlar açısından dikkatli davranmak önemlidir. Beslenme alışkanlıkları, kimyasal katkılı gıda maddeleri, bilinçsiz ilaçlama ile üretilen meyve ve sebzelerin tüketimi kanser hastalığına yol açabilir.

Erken teşhis, edilebilir kanserler ise taramalar ile tespit edilmektedir. Bu amaçla 2009’dan bu yana KETEM dediğimiz açılımı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi olan kurumumuz 82. yıl Devlet Hastanesi bahçesinde Karaman halkına hizmet vermektedir.

KETEM’de meme kanseri için 40-69 yaş arası bayanlara, (kendi kendine meme muayenesi eğitimi, mamografi), rahimağzı kanseri için 30-65 yaş arası bayanlara (HPV DNA Testi) , kolon kanser için 50-70 yaş arası bay ve bayanlara (gaitada gizli kan testi) ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.

Yapılan bu çalışmaların tek hedefi kanseri önleyebilmek ve erken tanı ile yaşam kalitesini yükseltebilmektir. Bu nedenle ricamız, sağlığınızda size düşen sorumluluğun fakında olup, KETEM’de taramalarınızı yaptırmanızdır. Kanser Olmam Demeyin, Erken Teşhis için Taramanızı Yaptırın"