Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Konya Meram’da tarihi çay bahçesi açıldı

Konya’nın merkez ilçelerinden Meram’da misafirlerine nostalji yaşatacak çalışmasını tamamladı. Meram köprüsünün yanındaki ‘Tarihi Meram Çay Bahçesi’ yeniden hayat buldu.

Konya'nın merkez ilçelerinden Meram'da

Konya‘da Meram Belediyesi, tarihi yeniden canlandırarak misafirlerine doyumsuz anlar yaşatacak ‘Tarihi Meram Çay Bahçesi’ çalışmasını tamamladı. Bölgenin tarihi ve yeşil dokusu korunarak düzenlenen çay bahçesi yeni çehresi ile hizmetlerine başladı.

BAŞKAN KAVUŞ, “ÇAY BAHÇEMİZ KONYA’YA HAYIRLI OLSUN”

Tarihi Meram Çay Bahçesi; AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, belediye meclis üyeleri, AK Parti İl ve Meram İlçe yönetim kurulu üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları teşkilat mensuplarının katıldığı mütevazi bir açılışla hizmetlerine başladı.

‘Tarihi Meram Çay Bahçesi’nin Meram Köprüsü’nün hemen yanı başındaki konumu ile geçmişten günümüze gerek şehrin gerekse şehir dışından gelen misafirlerin en önemli uğrak merkezlerinden biri olduğunu hatırlatan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çay bahçesinin şehre ve ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Tarihi Meram Çay Bahçesi

BAŞKAN KAVUŞ; “DÜZENLEME MERAM’IN RUHUNU YENİDEN CANLANDIRACAK”

Tüm Meramlılar gibi kendi çocukluğu ve gençliğinin de burada geçtiğini belirten Başkan Mustafa Kavuş, bu sebeple çay bahçesinin yeniden hayat bulmasının Meram için manen çok değerli olduğuna vurgu yaptı. Buradaki ağaçların ve yeşilin de muhteşem olduğunun altını çizen Başkan Kavuş,Meram Kültürü’nün yaşatılması, gelenekleri, göreneği ve teamülleri bakımından yapılan iş çok kıymetlidir. Geçmişi bire bir yaşatmak ve yansıtmak istedik. Burada kullanılan masa ve sandalyeler bile o dönem kullanılanlarla aynı. Misafirler çaylarını, oraletlerini yudumlayıp mısırlarını yerken, çekirdeklerini çitlerken eski günleri de yad etmiş olacaklar” diye konuştu.

BAŞKAN KAVUŞ; “BU ALAN ESKİ CIVIL CIVIL GÜNLERİNE GERİ DÖNECEK”

Tarihi Çay Bahçesi’nin, 9 noktadan oluşan Meram turizm ve gezi destinasyonunun da tam merkezinde bulunduğunu kaydeden Başkan Kavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu alan, Meram Bağı ile başlayıp Meram Millet Bahçesiyle son bulan turizm destinasyonumuza da önemli destek vermiş olacak. Çalışmalar kapsamında Tavusbaba Türbesi’nin hemen altındaki teras kat ve çayın kenarında bulunan kordon boyu gibi olan alan da düzenlendi. Hemşehrilerimiz ve misafirlerimiz yaz aylarının güzelliğini kaçırmasınlar diye düzenleme hızlı bir şekilde tamamlandı. Bu çalışmalar neticesinde bu bölge eski cıvıl cıvıl günlerine dönecek. Bu gurur ve mutlulukla çay bahçemiz şehrimize ve ilçemize hayırlı olsun.”

Başkan Mustafa Kavuş’un konuşmasının ardından tarihi ‘Meram Aile Çay Bahçesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa katılan misafirlere çay, çekirdek, mısır, pamuk şekeri ve Meram gazozu ikram edildi.