Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Manzaramız güzel ama fiyatlar hep sıkıntı

Başyayla deyince akıllara gelen elma ve kiraz manzarası ile büyüleyip, lezzeti ile ağızlarda tat bırakırken fiyatlarıyla çiftçiyi kahrediyor.

Bu haberin fotoğrafı yok

Başyayla deyince kuşkusuz akıllara yemyeşil doğa ve elma, kiraz geliyor. Akıllara gelen elma ve kiraz manzarası ile büyüleyip, lezzeti ile ağızlarda tat bırakırken fiyatlarıyla üreticinin hevesini kaçırıyor. Çiftçi sezonu açılan elma fiyatlarından hiç memnun değil. Fiyatların beklenenden az olması çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Başyaylalı çiftçiler elma ve kiraz yetiştiriciliğinden her geçen yıl uzaklaşıyor.

 

2.50 TL’den başladı fakat…

Başyayla’da elma sezonu kg fiyatı 2.50 TL’den başladı. Ne var ki sezonun ilk zamanlarındaki bu fiyat çok görmeden dibi gördü.

2 TL, 1,50 TL, 1,20 TL derken fiyatlar son olarak 1 TL’ye düştü. Fiyatların bu denkli sert düşüşü üretinin umudunu başladığı elma ve kirazdan artık vazgeçmesini neden oluyor. İlçedeki üreticiler fiyatlardan memnun kalmadıklarını belirterek, tepkilerini dile getirirken kaderine terkedilen elma ya da kiraz bahçelerinin sayısı da her geçen yıl artıyor.

 

Elmanın fiyatı 16 yıl önce 70 kuruştu

Başyayla’da 2003 yılında elma fiyatının 70 kuruştu. Aradan geçen 16 yıl içinde fiyatlarda olumlu yönde bir değişikliğin olmayışı üreticiyi zor durumda bırakıyor. Elma ya da kiraz üretiminde hasat dönemine kadar yapılan işlerdeki maliyetler katlanırken fiyatların neredeyse sabit kalması ilçede tarımsal üretimin ilerleyen yıllarda daha da azalmasına neden olacak.

 

Haber ve fotoğraf: Mustafa Söbü