Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

PKK Öğrencileri Böyle Kandırıyor

Bu haberin fotoğrafı yok

Türkiyeʹnin yaz gündemine, PKKʹnın CHP Milletvekili Hüseyin Aygünʹü kaçırması ve bölgeden gelen şehit haberleri otururken, başta PKK olmak üzere yasadışı örgütlerin üniversitelerdeki etkinliklerine ilişkin çarpıcı tespitler Hacette Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncerʹden geldi. Tuncerʹin mesajlarında öne çıkan başlıklar şöyle:

ÖRGÜTLER ÇOK ETKİN

Maalesef başta PKK olmak üzere yasa dışı terör örgütleri bizim üniversitemiz de dahil çok etkinler. Bundan kaygı duymamak mümkün değil. Örgütler öğrencilere başta yurt olmak üzere, sosyal çevre gibi çeşitli olanaklar sağlayarak sempatizan topluyor, cazip tur ve etkinliklerle göz boyuyorlar. Örgütler gençlere sevgili bile buluyorlar.

ÖĞRENCİMİZİ KUCAKLAMALIYIZ

Bu durumda bizim üniversite olarak öğrencilerimize sahip çıkmamız, onları kucaklamamız, sorunlarına, sıkıntılarına ortak olup çözüm odaklı çalışmamız gerekiyor. Öğrencilerimizin üzerinde hassasiyetle durup onların ihtiyaçlarını karşılamamız lazım. Terör örgütü sokaktaki adamın işine yaramayacağını anladı. Ama üniversite öğrencisi, düşünen akıllı insanlar eğer kötü yönde kullanılırsa, daha kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

YAŞAM KOÇʹLU YURTLAR

Bu amaçla Hacettepeʹnin yurt olanaklarını artırmayı hedefliyoruz. 10 bin öğrenci kapasiteli yeni bir yurt inşa edebiliriz. Bunun için yerimiz de, projemiz de hazır. Ayrıca yurtta kalan öğrencilerimizin sorunlarıyla ilgilenen ʹöğrenci koçlarıʹnı devreye sokmak istiyoruz. Bu koçlarla yasadışı faaliyetlere meyilli öğrencilerimizi belirleyip, ʹiş işten geçmedenʹ çözüm üretebiliriz.Japonların mucizesini kendimize örnek aldık bilimsel hazırlanmalıyız

Hacettepe Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye açısından hüsranla sonuçlanan Londra Olimpiyatlarıʹyla ilgili de görüş ve önerilerini sıraladı. İşe bilimsel yaklaşılması gerektiğini düşünen Tuncerʹin önerileri:

ANTRENMANLA KAZANILMAZ

Londra Olimpiyatlarıʹnda kafiledeki oyuncu sayısıyla alınan sonuçları kıyaslarsak sıkıntılı durumdayız. Ata sporlarımızda bile iyi sonuçlar alamadık. Gördük ki, bir sporcunun genetik yapısı ve kabiliyeti, olimpiyat kazanması için artık yeterli değil. Bir oyuncuya sadece antrenman yaptırarak olimpiyat kazandıramazsınız. Oyuncularla tek tek çalışılması ve bilimsel formüller uygulanması gerekiyor.

200 MİLYONLUK ENSTİTÜ

Hedefimiz 150-200 milyon liralık bir bütçeyle, 7-8 katlı, farklı sporların bilimsel temelli çalışılacağı ʹSpor Bilimleri Enstitüsüʹ kurup, 2020 olimpiyatlarıʹnın oyuncularını yetiştirmek. Hacettepe Üniversitesi Spor Teknolojileri Yüksek Okulu, tüm sağlık disiplinleri ve spor hekimliği bölümüyle bu işi en iyi yapabilecek üniversite. Üstelik bu enstitü sadece spor ve sağlık konularıyla ilgilenmeyecek. Konunun psikolojik ve sosyolojik boyutlarının da çalışıldığı multidisipliner bir birim olacak.

PROJE BAŞBAKANʹA SUNULACAK

Enstitüye ilişkin projeyi önümüzdeki günlerde Sayın Başbakanʹa sunacağız. Enstitümüz 2014 – 2025 döneminde faaliyete geçerse, 2020 Olimpiyatlarıʹna oldukça iddialı bir ekip hazırlayabiliriz. Japonya 2000ʹe kadar başarı elde edemiyordu. 2001 yılında Japonyaʹda bu tür bir enstitünün kurulmasıyla, bu ülke şimdilerde olimpiyatlarda iyi sıralara yükseldi.

HACETTEPEʹNİN ANAYASA TASLAĞINDA VATANDAŞ TANIMI: ʹTÜRKİYE HALKIʹ

Hacettepe Üniversitesi olarak bünyemizde bir ʹAnayasa Taslağıʹ hazırladık. Farkı anabilim dallarından 9 akademisyenimizin ortak çalışmaları sonucu hazırlanan bu taslak, geçtiğimiz günlerde madde yazımına başlayan TBMM Anayasa Komisyonuʹna da sunuldu. Üniversitemizin 230 madde ve 25 bin 210 sözcükten oluşan taslağında vatandaşlık tanımı ʹTürkiye halkıʹ şeklinde ifade edildi.