Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzak bir diyar: Moğolistan

Bu haberin fotoğrafı yok

 Türk tarihine ait en eski yazıtlara ev sahipliği yapan Moğolistan, otantik gezi tutkunları için adeta biçilmiş kaftan. Uçsuz bucaksız bozkırın ortasında, kendi halinde yayılan koyun ve yak sürüleri, özgürce koşuşturan atlar, ülkedeki sıradan görüntülerden.

Üç milyon nüfusun, Türkiyeʹnin 3 katı büyüklüğündeki Orta Asya bozkırlarına dağıldığı Moğolistanʹda, kişi başına 3 kilometrekare toprak ve 13 at düşüyor.

Ortalama yüksekliği 2 bin metre olan ve yılın yaklaşık 250 gününü sıfırın altında sıcaklıkla geçiren Moğolistanʹda, neredeyse hiç tarım yapılamıyor.

Yırtıcı kuşlara en çok ilgi Araplardan

Coğrafyası, kültürü, insanlarının yaşam tarzıyla Asyaʹnın ortasındaki ülke, farklı yerler görmek isteyen turistlerin ilgisini çekiyor.

Moğol köylüler, Ulan Baturʹa 80 kilometre mesafede Bayan Tsogt bölgesindeki Tonyukuk Yazıtlarıʹna giden yolun kenarında ticaret yapıyor. Turistleri, evcilleştirdikleri kartal ve akbabalarla karşılayan köylüler, para karşılığında fotoğraf çektiriyor.

“Golden eagle” cinsi kartallar ve en büyük kanatlı olarak bilinen kara akbabalarla fotoğraf çektirmenin bedeli, yaklaşık 50 bin tügrükü, yani yaklaşık 7 lira.

Kartal ve kara akbabalarının yavrularını, yüksek dağlardaki yuvalarından alıp evcilleştirdiklerini anlatan Moğol köylüleri, bu kuşlarla günde ortalama 80 bin-100 bin tügrük kazandıklarını ifade ediyorlar.

Moğolistanʹın turizm sezonu, nisanda başlıyor, sonbahara kadar sürüyor.
Kaynak: http://tatil.milliyet.com.tr/uzak-bir-diyar-mogolistan/tatil/haberdetay/18.04.2013/1695298/default.htmEtiketler: Türkiye , Asya , Moğolistan , Fotoğraf , Türkiyeʹnin