Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Adem Kocatürk

Karaman’ın bisiklet projeleri neden yapılamadı?

Uzun yıllardır iklimi ve coğrafyası nedeniyle Karaman'ın bir bisiklet şehri olabileceği tartışıldı. Konuyla ilgili birçok proje üretildi ama pek azı hayata geçebildi.

 

Amsterdam’da yaygın kullanımına hayranlıkla tanık olduğum bisiklet önemli çünkü hem ekonomik, hem de sağlıklı. Üstelik park sorunu yok, çevreye de zararlı değil.

 

Konuya bir sondaj atacak olursak; Sanırım bu konuda ilk girişim Karaman eski Belediye Başkanı Kamil Uğurlu zamanında olmuştu. Hatta projeye başlandı. 1. İstasyon Caddesine bisiklet yolu yapıldı. Kamil Uğurlu döneminde gayet güzel de işletildi. Şu anda üzerine araçlar park ediyor. Burada kurumların bir şeyi yapmasından çok sürdürülebilir olması için kararlı olunması gerektiği ortada. Yani başkanlar kendisinden önce yapılanların sürdürülmesini mutlaka sağlamalı. Zira aslolan kişiler değil kurumlardır.

 

Sonraki, Ertuğrul Çalışkan döneminde konu tekrar gündeme alındı. Proje hazırlandı. Aktekke Meydanından Üniversiteye kadar belirlenen güzergâh için planlamalar yapıldı. Bu bisiklet yolu projesi için Çevre Şehircilik Bakanlığından yaklaşık 2 Milyon hibe bir o kadar da kredi imkânı sağlandı. O sırada yerel seçimler geldi ve başkanlık koltuğuna Savaş Kalaycı oturdu.

 

Başkan Kalaycı döneminde bu bütçe kullanılmadı proje rafa kalktı. Bir yıl sonra bisiklet tekrar gündeme alındı. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Karaman Belediye Meclsinde oy birliği ile onaylanarak projeye start verildi. Fakat bisiklet yolu porojesi, üzerinden bir yıldan fazla süre geçmesine rağmen yapılmadığı gibi projenin adı dahi anılmaz oldu.

 

Bu projenin yatırım masraflarının yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanacağını duyurulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde sunulan hibe programından faydalanılması için başvuruda istenilen “ İl Trafik Komisyonu kararına istinaden Bisiklet Yolu ve Yürüyüş Yolu Projesinin onaylanması 03 Şub 2020 tarihli Karaman Belediye Meclisi Gündeminde karara bağlanmıştı. Yani 14 ay önce.

 

Aslında Karaman Belediyesinin 2020-2024 Stratejik Planında da bisiklet projesi yer alıyordu.

 

Karaman Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından imar planına uygun olarak hazırlandığı söylenen ve İl Trafik Komisyonu kararınca uygun görülen projede, bisiklet yolu ve yürüyüş yolu hatlarının güzergâhı da belirlenmişti. Önceki iki başkanın güzergâhından da farklı idi. Bisiklet yolunun Karaman Şehir Stadyumu önünden başlayarak Şehit Muhammed Yalçın Bulvarı, Şehit Fethi Sekin Bulvarı, 2075 sokak, Dereköy Caddesi, Şehit HamzaÇetin caddesi üzeri Çarşamba Pazarı önüne kadar devam edeceği bilgisi verilmişti.

 

Bu konudaki diğer girişimlere bakacak olursak; 2015 yılında dönemin Karaman Valisi Murat Koca'nın girişimleri ile Karaman’ın ev sahipliğini yaptığı Yol Bisikleti Türkiye Şampiyonası Karaman'da yapıldı. Karaman- Konya ve Karaman- Mersin çevre yolunda gerçekleştirilen organizasyon Karaman isminin basında bisiklet ile birlikte anılmasına vesile oldu. Şampiyonanın ödül töreni de şehrimizde yapılmıştı. O zaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Gençlik ve Spor İl Müdürü ise Hayati Kısacık idi.

 

Yine Vali Murat Koca zamanında, Milli Eğitim İl Müdürü Asım Sultanoğlu iken şehre 50 dağ bisikleti kazandırılmış ve bisiklet kullanımının yaygınlaşması için tanıtım faaliyetleri yürütülmüştü. O Projenin 250 bisiklete tamamlanacağı duyurulmuştu fakat bisikletten bir daha ses çıkmadı.

 

Daha sonra 2017 yılında üniversite bisiklet ile ilgili harika bir proje planladı. Planlamayla da kalınmadı 2018 Şubatında proje hayata geçirildi. Bu, Türkiye’nin ilk 4. nesil paylaşımlı bisiklet platformu idi. KMÜ öğrencileri ve personelinin yerleşke içerisinde hızlı ve rahat ulaşım sağlamaları amacıyla uygulanan projede bisikletler mobil uygulamalarla yönetiliyor ve istasyonuz oluşu esneklik sağlıyordu. Pandemi öncesi kampüs içerisinde bu bisikletleri kullanan öğrencilere rastlıyorduk.

 

Bir de Karaman Ekstrem Bisiklet ve Doğa Sporları Gençlik ve Spor Kulübü Derneğimiz vardı. Dernek sporcuları kadınlarda ve erkeklerde önemli şampiyonalara katılıyor ve önemli başarılara imza atıyorlardı. Sonra onlardan da ses çıkmaz oldu. Muhtemelen futbola verilen desteğin onda biri dahi bu sporculara verilmemişti. Oysa onlar Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen yarışlarda 5 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya almayı başarmışlardı.

 

Karaman Bisiklet Topluluğu vardı bir de. Karaman'ın sokaklarında bisiklet kullandıkları gibi dağlarında, yaylalarında her an karşınıza çıkabiliyorlardı. Sanırım onlar da pandemiye takıldılar. Zira bir yıldır faaliyetlerini duymadım.

 

Adem Kocatürk / Karamandan.com

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER