Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Abdullah Koca

Biri Bu Aracı Durdursun!

Coğrafi şartların insan yaşamı üzerinde ne kadar çok etkili olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bireyin kültürüne,inancına,davranışına, konuşmasına,diline örf ve adetlerine,kişinin yaşam eğrisine,geleceğe bakmadaki ufuk çizgisine varıncaya kadar her evresinde coğrafi şartların etkileri hiç de küçümsenmemesi gerekir. Güzelim ilçemizin de dağlık bir arazide olması kişilerin başta tarım olmak üzere diğer zirai işleri zor şartlar altında yaparak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaları yukarda ki bahsettiğim cümleye örnek olarak gösterebiliriz.

Bizim İlkokul ve lise yıllarımızda(1994-2003) ilçemizde insanlar her işini katır ve eşek ile yapardı; tarla sürme, yük taşıma, binek ihtiyacını bu hayvanlarla giderirdi.Taa ki teknolojik gelişmelerin hız kazanması, teknolojinin yaşamımızı kuşatmasına kadar…Evet teknoloji sayesinde yaşamımız bir hayli kolaylaştı. Döver biçer makinelerınin gelmesi, traktörlerin çoğalması ,çapa motoru dediğimiz küçük motorcukların çıkması Başyayla halkı tarafından sevinçle ve olumlu bir şekilde karşılandı.Köylümüzün her imdadına bu makineler koştu ve yaşamımızın vazgeçilmez favorileri arasına girdi. Özellikle ÇAPA MOTORU… Öyle ki bu motorlar devlet ve özel şirketler kampanyalar düzenleyerek Başyayla haklına destek oldular bir çok marifeti olan (ilaç atma,tarla sürme,yük taşıma,yolcu taşıma) bu çapa motorlarının insanlarımıza katkısı gerçekten çok büyük.Buraya kadar anlatılanların hepsi güzel fakat küçücük çocukların eline oyuncak gibi bu motorların verilip aşırı süratli bir şekilde kullandırılmaları çok tuhaf bir durum; bilinçsiz bir şekilde çocukların,gençlerin eline geçince nasıl bir canavara dönüştüğünü hepimiz görmekteyiz.

Çok kez daha 9-10-12 yaşlarında ki çocukların Başyayla yollarında süratli bir şekilde cirit attıklarını görmek kanımı dondurdu.İlçemizde bu araçla kaza yapan o kadar çok insan var ki; küçük yaştaki bu çocuklarımızı sakat bırakıp, hayattan koparan,hastane köşelerinde süründüren,ana babaları göz yaşları içinde bırakan bu araç inanın vicdanımı sızlatıyor. Nice aile düzenini bozan, arkadaşlıkları bitiren tertemiz duygular taşıyan bu çocuklarımız nasıl da bir anda hayattan kopup gittiklerini görmek beni çok düşündürüyor ve duygulandırıyor. Bilinçsiz ailelerin olması, kanuni denetimlerin yapılmaması, gençlerin kanının hızlı aktığı bir dönemde olmaları bu kazaları tetikleyen en önemli unsurlardan bir kaçı. Evet aileleri bilinçlendirme adına ilçede bu motorların kullanımı ile ilgili eğitimler ,seminerler verilmeli… Bütün bunların yanı sıra devletin bu duruma el atmasını istiyoruz, burada ilçe emniyet amirinin devreye girip kanunlar çerçevesinde yasalara uygun bir şekilde denetimlerini arttırmalı,gerekli cezai işlemler yapıp somut adımlar atmalı…Yapılacak bu adımlar belki bir çok genci kurtaracak,aileleri yıkmayacak, daha az kaza olacağını düşünüyorum. Bu konuda sayın amirim sizden ciddi ciddi adımlar bekliyoruz.

             BAŞKA ÇOCUKLAR ÖLMESİN, SAKAT KALMASIN, ANALAR BABALAR AĞLAMASIN, GENCECİK İNSANLAR EN VERİMLİ DÖNEMLERİNDE HASTANE KÖŞELERİNDE SÜRÜNMESİN DİYE SİZLERDEN ADIM ATMANIZI İSTİYORUZ. SAYGILARIMLA…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER