Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Abdullah Koca

Haddini Bil Defne Hanım!

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethi öncesinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırılan, Rumeli Hisarı'nda yarım asırdan fazladır harabe bir halde bulunan ve yıkılan minaresi virane şeklinde kalan hisar mescidi sonunda aslına kavuşturuldu.

 

Cami, Hisar'ın içinde yer aldığından Hisar Camii, Hisar'a Boğazkesen Kalesi dendiği için Kale Camii, Fatih yaptırdığı için de Fatih Sultan Mehmed Mescidi diye adlandırılmış ve hepsi de değişik vesilelerle kullanılarak yaşatılmıştı. Fakat o en çok, Sultan II. Mehmed’e "Fatihler babası" manasına gelen ‘Ebu’l Feth’ sıfatı verildiği, camiyi de onun yaptırıp vakfettiği için fethi tedai ettirmesinin de tesiriyle Ebu’l Feth Camii adıyla anılmıştı.

 

Günümüzde konser alanı olarak kullanılan yerdeki mescit, İstanbul'un ilk camilerinden biri olan Boğazkesen Mescidi olarak biliniyor. Beş asır boyunca ayakta kalan bu mescid, 1950'li yıllarda tamamen yok olmuş geriye de sadece şerefesi yıkılmış minaresi kalmıştı. Geçtiğimiz yıllarda “açık hava tiyatrosu" olarak kullanılan cami alanının son yıllarda ise “Rumeli Hisarı Konserleri" veriliyordu.

 

Ama bu güzel hizmet birilerini rahatsız etti kaç gündür sözde aydın, sanatçı diye geçinen kişiler tarafından kara propaganda yapılarak camii istemiyoruz naraları atıp bu işi şova dönüştürdüler.

 

Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen ortalama bir tiyatro oyuncusu, Rumeli Hisar'ındaki mescit için skandal bir çağrıda bulunarak, ödül törenine gölge düşürdü.

 

Ödülü vermek için sahneye çıkan oyuncu, "Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim." diyerek çağrı yaptı. Bu nasıl bir zihniyet ki, bu nasıl bir akıl tutulmasıdır ki ecdadımız Fatih Sultan Mehmed Han'ın şanına hakaret ediyor, İslam adına düşmanlık besliyor ve orda ki yüzlerce kişide buna alkış tutuyor ve yetmiyormuş gibi sözde müslümanız diye ortada gezinen gazetelerimizde bunu çarşaf çarşaf manşetten verip övüyorlar.

 

Katmerli bir cehalet içinde Rumeli Hisarı'na yapılan mescide "Hep birlikte izin vermeyelim" diye naralar atıyor sözde aydın sanatçımız!

 

Bir kere şunu öğren; Rumeli Hisarında konser alanına cami yapılmayacak. Caminin üzerine yaptığınız konser alanı asli olan camiye dönüştürülecek.

 

50 yıldır harabe halde bulunan Fatih Sultan Mehmed Han'ın vakfiyesi Rumeli Mescidi ecdada olan saygının gereği aslına uygun olarak restore ediliyor.Sen New York'ta doğup büyümüş olabilirsin.Tarihine, ecdadına, değerlerine yabancılaşmış olabilirsin. Celladına olan aşkın seni böyle konuşturuyor da olabilir. Belki de 1453'ün kinini güdüyorsun bilemiyorum. Fakat şunu bil ki bizler ecdadın emanetine sahip çıkılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu bizim için ancak gurur duyulacak bir iştir.

 

Eğer itirazın cami düşmanlığından İslam karşıtlığından kaynaklanıyorsa değil sen orada alkış tutan sanatçı müsveddeleri topunuz bir araya gelseniz bir halt edemezsiniz Defne Hanım.

 

Ne diyordu ÜSTAD NECİP FAZIL:

"Deden Bile Söndüremedi İslam'ın Nurunu.

Sen mi Söndüreceksin Ebu Cehilin Torunu?"

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER